حجت الاسلام سید محمود دعایی در مراسم بزرگداشت مرحوم طاهره صفارزاده به شرح دقیق خاطره دیدار این شاعر انقلاب با حضرت امام خمینی(س) پرداخت.

به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از مهر، نخستین کنگره طنین بیداری به مناسبت پنجمین سال درگذشت مرحوم طاهره صفارزاده با حضور جمعی از شاعران و چهره های فرهنگی و نیز محسن مومنی رئیس حوزه هنری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رضا اسماعیلی دبیر این کنگره در سخنانی با اشاره به اینکه این مراسم تلاشی است به منظور ایجاد شناخت و کامل از شخصیت مرحوم صفارزاده، اظهار کرد: صفارزاده نامی بلند و چهره جهانی دارد اما ما در معرفی او کوتاهی های زیادی کرده ایم.

وی در ادامه با اشاره به خاطره دیدار صفارزاده با حضرت امام(س) و تحولی که این دیدار در روح او ایجاد کرد گفت: شعرهای صفارزاده در مجموعه های منتشر شده از او در سالهای پس از انقلاب نشان داد که او در مسیر روشنگری، بیداری و لبیک با امام(س) گام برداشته است و تکریم از او امروز وظیفه ماست.

حجت الاسلام والمسلمین دعایی سرپرست موسسه اطلاعات نیز دیگر سخنران این مراسم بود که با اشاره به آشنایش با مرحوم صفارزاده در سالهای پس از انقلاب گفت: یادم هست در سالهای ابتدایی انقلاب ایشان در منزلی استیجاری در حوالی میدان فلسطین زندگی می کرد که مجموعه آن منازل از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان مصادره شده بود و از افراد حاضر در آن خواسته شده بود تا اجاره منازل را به بنیاد بدهند در دیدارم با خانم صفارزاده ایشان گفت: که من یک اجاره به بنیاد می دهم و مبلغی هم به عنوان اجاره برای صاحبخانه که در خارج از کشور هست می فرستم چون می خواهم در این خانه نماز بخوانم و باید از این نظر خیالم راحت باشد.

وی با اشاره به اوقات معنوی طاهره صفارزاده که به گفته دعایی که همواره با وی همراه بود گفت: یادم هست خانم صفارزاده میان اینکه حالات مکاشفه ای که برایش رخ می دهد که توهم است یا واقعیت تردید داشت اصرار داشت این حالات را با انسانی بزرگوار و متدین که به او اعتقاد داشت در میان بگذارد و از من خواست که او را به دیدار امام(س) ببرم یادم هست صبح روزی که به دنبال او رفتم از من سوال کردند که با چادر بیایم یا بدون چادر که من به او گفتم حجاب شما حجاب شرعی کامل است و پیش از این هم دیده ام کسانی با این حجاب به دیدار امام(س) رفتند.

دعایی ادامه داد: وقتی به کوچه های جماران رسیدیم یادم هست که ایشان با درختهای خیابان هم صحبت می کرد و زیر لب می گفت خوشا به حال شما که چهره یک فرد فرهیخته را نوازش می کنید وقتی به منزل امام رسیدیم چادر نمازش را از کیفش درآورد و گفت: دوست دارم با این چادر به دیدار ایشان بیام تا متبرک شود. در محضر حضرت امام(س) یاد هست وقتی که ضمن معرفی او شعری از ایشان برای امام می خواندم شانه هایش لرزید و در انتهای خوانش این شعر, صفارزاده هق هق گریه می کرد پس از آن من به خاطر سوالی که خانم صفارزاده در مورد حالات روحانی اش از امام(س) داشت از آن اتاق خارج شدم و منتظر ایشان ماندم زمانی که بازگشت به من گفت که دیگر آرام شده ام چون حرفم را برای کسی گفتم که اهل فضل است یادم هست همان روز خانم مریم ریاضی گوینده با سابقه اخبار تلویزیون به دیدار حضرت امام(س) رفته بود و وقتی از دیدار باز گشته بود گفته بود از امام خواسته ام تا در آن دنیا من را شفاعت کند و ایشان گفته اند اگر شفاعتی باشد شما را شفاعت می کنم.

دعایی در پایان اظهار امیدواری کرد منزل صفارزاده در تهران تبدیل به یک مکتب قرآن شده و هزینه آن در تهران خرج انجام آموزشهای قرآنی شود.

منابع مرتبط:

فرهنگ توصیفات امام خمینى (س) در شعر شاعران معاصر - کتاب

امام خمینی (س) به روایت اشعار شاعران استان قم - کتاب

توصیف امام در شعر شاعران معاصر - مقاله

تلقی شاعران از بازگشت امام از تبعید - مقاله

تاثیر ادبیات پایداری بر ادبیات انقلاب اسلامی ایران در گفتگو با شاعران معاصر ایران - مقاله

. انتهای پیام /*