به گزارش پرتال امام خمینی(س) حجت الاسلام رضا هوشیاری مدیر ویرایش و نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم در گفت‌وگو با جماران با بیان این مطلب افزود: غیر از بخشی از استفتائات که در این مجموعه منتشر خواهد شد، تمامی کتاب‌های حضرت امام با تحقیقات محققین مختلف قبلاً چاپ و منتشر گردیده است، ولی از آن‌جایی که نحوه ویرایش و تحقیق آن‌ها متفاوت بوده، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی دفتر قم تصمیم به یکسان‌سازی تحقیقات و یکسان‌سازی منابع و ویرایش صوری آنها گرفت که اکنون پس از چند سال این مجموعه آماده شده است.
وی با بیان این نکته که این موسوعه دارای 35 عنوان کتاب است که بعضی از آن‌ها در دو یا چند جلد تنظیم گردیده، تعداد بسیاری از استفتائات جمع‌آوری شده در این مجموعه را جدید دانست و افزود استفتائات یک مجموعه 10 جلدی است، در حالی که سه جلد آن قبلاً منتشر شده بود و بخش زیادی از آن برای نخستین بار چاپ می‌شود. این ده جلد با توجه به تفکیک سؤالات و تنظیم آن بر اساس مسائل مطرح شده در تحریر الوسیله امام تنظیم گردیده است. تمامی استفتائات که ممهور به مهر حضرت امام است و نیز استفتائاتی که دربارة مسائل سیاسی و اجتماعی در صحیفه امام ذکر شده است در این مجموعه مورد استفاده قرار گرفته است.
موضوع‌بندی استفتائات جامع بوده و شامل تمامی مسائل عبادی و مقدمات آن، مباحث مربوط به تجارت و معاملات و عقود و ایقاعات، مباحث خانوادگی، احکام ارث، قضاوت و حدود و قصاص و احکام اجرایی و سیاسی و مسائل مستحدثه مثل بیمه و امور بانکی و تلقیح و تغییر جنسیت و مسائل امنیتی و بین الملل و روابط با سایر کشورها و غیر آن می‌باشد.
گفتنی است موسوعه امام خمینی تا پایان سال 1392 به اتمام خواهد رسید.
به گفته این عضو مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، دفتر قم، سی دی مجموعه آثار در حال تهیه است و قرار است که بعد از اتمام کار، نرم‌افزاری برای مجموعه آثار تهیه شود. ترجمه متون موجود نیز در این نرم‌افزارها قرار خواهد گرفت.
هوشیاری با ذکر این نکته که فعلاً ترجمه متون عربی امام در دستور کار قرار ندارد، گفت: البته اگر کسی خودش ترجمه­ ای را در اختیار ما قرار دهد، ما ترجمه وی را به عنوان کار تحقیقاتی پس از ارزیابی‌های لازم ارائه می­ دهیم. اما ترجمه کتاب­های فقهی و اصولی امام فعلاً در برنامه ما نیست. ضمناً روند حوزه نیز این‌طور نبوده که کتاب‌های علما را ترجمه کنند چون کتاب‌ها تخصصی است و قابل استفاده متخصصان می‌باشد.
وی درباره پروژه­ای که به منظور شرح کتب امام در حال انجام است اظهار داشت: درباره موضوعات فقهی ـ اصولی، اخلاقی و عرفانی، سیاست و... حدود 15 همایش در قم برگزار شده که به مبانی امام درباره موضوعات خاص توجه کرده است. در حال حاضر همایش منشور برادری، تحریرالوسیله، اجتهاد و تقلید و خطابات قانونی در دستور کار تحقیقاتی قرار دارد. نشست‌های علمی نیم روزه نیز به عنوان مثال با موضوع خطابات قانونی داشته­ ایم که مقالات آن در حال آماده‌سازی است. ضمناً موضوعاتی به محققین داده شده است که به مرور به ثمر خواهد نشست.
هوشیاری در بخش دیگری از سخنان خود درباره پایان­ نامه­ هایی که در دانشگاه­ها درباره امام انجام می‌شود. گفت: ما از پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که موضوع آن امام باشد، حمایت می­کنیم و برترین­ها را پس از ارزیابی نیز منتشر می­کنیم.  تاکنون 20 مورد پایان­نامه از 200 پایان‌نامه­ای را که در دو سال گذشته به دستمان رسیده است، چاپ کرده­ایم.
وی دربارهی انتشار پروژههای واحد خاطرات گفت: در حال حاضر حدود 10 مورد از خاطرات ضبط شده درباره امام خمینی به نقل از یاران و شاگردان ایشان در حال تکمیل است، که هر یک حدود 500 صفحه یا بیشتر خواهد شد. گروهی که در واحد خاطرات فعالیت می­کنند به تاریخ مسلط هستند. خاطره‌های مختلف را می­بینند و از بین آنها سؤال طرح می­کنند. ضمن اینکه نسبت به مسائل روز و سیاسی هم اشراف دارند.
هوشیاری با ذکر نمونه­ای از خاطرات سید حسین و سید محسن موسوی تبریزی از امام توضیح داد: کتاب خاطرات این دوستان در حدود 600 صفحه خواهد بود. تاکنون 37 جلسه مصاحبه که حدود 500 صفحه است پیاده و آماده چاپ شده است. 50 جلسه دیگر از ایشان داریم که برخی از آنها در مرحله پیاد­ه­سازی و ویرایش و برخی دیگر در مرحله انجام مصاحبه است.
وی دربارة کتابخانه تخصصی امام خمینی در دفتر قم توضیح داد: جالب است بدانید یک نسخه از هر مطلب و اثری از امام که در هر جای جهان منتشر شده در حد امکان تهیه و در کتابخانه تخصصی امام خمینی در قم وجود دارد. کتابخانه تخصصی همه کتاب‌هایی را که درباره امام و اندیشه و افکار ایشان و یا انقلاب اسلامی نوشته شده است را دربر می‌گیرد و در اختیار افراد علاقه‌مند و محققان قرار می‌دهند، ضمناً در این کتابخانه بیش از 10000 پایان‌نامه در موضوعات مربوط به امام و انقلاب نیز وجود دارد.

. انتهای پیام /*