محمّد هاشمی رئیس صداوسیمای جمهوری اسلامی در دهه 60 ضمن بیان نکاتی از ریز بینی و توجه امام به اعتدال در رسانه ملی ، تاکید کرد: تندروها و خشکه مقدس ها آنموقع جو سنگینی راه انداخته بودند که چرا خانم ریاضی -از گویندگان خبر پیش از انقلاب- در تلویزیون خبر می خواند؟. یکروز حاج احمد آقا تماس گرفت و پرسید: نوبت کار خانم ریاضی چه زمانی است؟. من پرسیدم: چطور؟ . حاج احمد آقا گفت: امام می خواهند پیام ایشان را خانم ریاضی بخواند!.

به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، گزیده سخنان وی در همین ارتباط بدین شرح است:

امام تمام و یا اغلب برنامههای تلویزیون را نگاه میکرد و مستقیما به خود من میگفتند.

یادم هست یک گروه 8 نفره قرار بود از پاکستان بیایند به ایراندررادیو یکی شیطنت کرد و«ضیاءالحق» را «ضیاءالباطل» خواندامام من را صدا کرد و گفت: میهمان دعوت میکنید، بعد آن را فحش میدهید؟ یعنی چی ضیاءالباطل؟ .

مورد دیگری که همیشه در خاطرم هست این بود که  که ما تصویری از تلویزیون پخش کردیم که در آن پرچم آمریکا را کف خیابان نقاشی کرده بودند و بچههای سپاه و ارتش از روی آن رژه میرفتندبعد نیز پرچم آمریکا را در مراسم آتش میزدندامام من را خواستند و گفتند که پرچم، نماد ملت آمریکاست ما که با ملت آمریکا دشمنی نداریمچرا به آن پرچم توهین میکنید؟ این صحنهها را نشان ندهید.

امام همچنین به برخی اخباری را که پخش می‌کردیم ایراد می‌گرفتند و می‌فرمودند: اینها خبر نیست که شما پخش می‌کنید. فلانی با فلانی ملاقات کرد! یا مثلا فلان وزیر با معاون و یا نخست وزیر با یک وزیر ملاقات کرد! این ها که خبر نیست! که شما پخش می‌کنید. احمد هر روز می‌آید پیش من، شما باید هر روز بگویید که احمد به دیدار من می‌آید؟. بلکه مهم این است که چه گفتند؟ چه تصمیمی منطقی و مهمی گرفتند؟ این تصمیم چه عایدی برای مردم دارد؟ و چقدر به معیشت مردم کمک می کند؟ و پیام آن برای مردم چیست؟.

حضرت امام بسیارریز بین بودند مثلا موضوع در مورد یکی از گوینده‌های تلویزیون و خبر است.آن موقع مملکت در حال جنگ بود. چند نفر از گوینده‌های خبر مجری هایمان خانم بودند. یکی از آن خانمهای گوینده  اخبار، خانم مریم ریاضی بود که قبل از انقلاب هم گوینده اخبار بود. بهترین گوینده زن بوده و خیلی خوب هم خبر می‌خواند.

آن‌موقع جوی در جامعه راه افتاد که به ما خیلی فشار می‌آوردند که تا وقتی که مرد هست، شما چرا گوینده زن را بکار می‌گیرید. گوینده ها و مجری های شما  همه باید مرد باشند. من هم گفتم تا وقتی که زن هست چرا از مرد استفاده کنیم .چون الان کشور در وضعیت جنگ است به مردها در جبهه نیاز داریم. کارهایی را که زنها می‌توانند انجام بدهند، خب باید بیایند و انجام بدهند. بحث های جدی با عده‌ای مقدس‌مآب داشتیم، که کار بالا گرفت. من رفتم خدمت حضرت امام و عرض کردم که ما چنین مسئله‌ای داریم. عده‌ای فشار وارد می‌کنند که مجری زن در تلویزیون نداشته باشید. امام فرمودند شما چه گفتید؟ من هم عرض کردم که چنین جوابی دادم. فرمودند خب ادامه بدهید.

 معمولاً پیامهای حضرت امام را مرحوم حاج سید احمدآقا می‌آمدند و می‌خواندند. مناسبتی پیش آمد که حضرت امام می‌خواستند پیام بدهند. احمدآقا با من تماس گرفتند و گفتند که شیفت کاری خانم مریم ریاضی چه زمانی است؟ گفتم برای چه می‌خواهید؟ گفت حضرت امام می‌خواهند بداند. بعد یک روز قبل از اینکه آن مناسبت برسد پیام امام را فرستادند و گفتند که امام فرمودند: بدهید خانم مریم ریاضی پیام را بخواند.

ما به خانم ریاضی گفتیم که امام خواستند که شما این پیام را بخوانید. یعنی در برابر آن گروهی که می‌گفتند که چرا زنان می‌آیند در تلویزیون مجری‌ وگوینده خبر می‌شوند و فشار می‌آوردند که زن را از صحنه اجتماع حذف کنند، امام اینگونه برخورد می کردند. خبر توسط خانم ریاضی خوانده شد و همه چیز تمام شد. درایت امام اینگونه بود و اینگونه مسائل را حل وفصل می‌کردند.

منبع:ویژه نامه حضور-رسول آفتاب-خرداد۱۳۸۸-ص۲۹

. انتهای پیام /*