پرتال امام خمینی(س):‌دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده شده است. اختصاص این روز فرصت مناسبی است که به مهم ترین موتور محرکه اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن نگاهی اندیشمندانه شود چرا که این بخش به عنوان عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و در آمد سرانه نقش بسزایی دارد.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(س) در یکی از پیامهایشان که در دی ماه سال 67 خطاب به کارکنان صنعت نفت و دیگر بخشهاى صنعتى و تولیدى‏ صادر شده است، به تجلیل از تلاش کارکنان صنعت نفت و دیگر مراکز تولیدى و صنعتى در امر بازسازى‏ پرداخته اند که به مناسبت روز ملی صنعت و معدن این پیام را باز انتشار می دهیم:

 

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

ملت بزرگ و شریف ایران در دوران مبارزه و پیروزى انقلاب، و نیز از آغاز جنگ تا کنون، شاهد صداقت و تلاش و مجاهدات کارگران عزیز و مسئولین محترم صنایع و کارخانجات، خصوصاً عزیزان شرکت و صنعت نفت، بوده است که بحق در حساس ترین شرایط، شایسته ترین خدمات را به انقلاب و میهن اسلامى نموده ‏اند. ارزش مبارزه آنان با رژیم طاغوتى شاه در اعتصاب و بستن شیرهاى نفت به روى بیگانگان و وارد کردن ضربه قاطع بر آنان فراموش نخواهد شد. اما مهمتر از آن اینکه در طول جنگ تحمیلى، على رغم احتمال خطرات فراوان و بمباران هاى مکرر مراکز صنعتى و نفتى، مسئولین و کارگران متعهد و دلسوز انقلاب با تکیه بر ایمان به خداى بزرگ و اعتماد به نفس هیچ گونه سستى به خود راه نداده، و با اراده‏اى محکم آبروى انقلاب را حفظ نموده و اسلام و ایران را سرافراز نمودند، و در سخت ترین مواقع و شرایط تولید و صادرات نفت را در بالاترین حد نیاز حفظ، و علاوه بر ترمیم مراکز آسیب دیده، در اعماق آبها و دل دریاها و بستر زمینها و قلل کوه ها به توسعه این صنعت مهم و اکتشاف ادامه دادند، که براى بسیارى از صاحبنظران امور شگفت ‏آور است؛ چرا که در اوج حملات بى ‏وقفه دشمنان، حتى یک روز هم تولید و صادرات نفت این کشور قطع نگردید. این نیست جز عنایت پروردگار و توجه حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا فداه- و عشقى که در دل این عزیزان، همانند عشق بسیجیان به دفاع مقدس، نهفته است. من موارد متعددى از تلاش و مجاهدات این هنرمندان عاشق را در گزارشات و تصاویر دیده ‏ام. و اطمینان دارم که اگر عشق به خدا و مکتب نبود، هیچ گاه آنان حاضر نمى‏ شدند در مراکز و کارخانجات و پالایشگاه هایى که محاط به انواع خطرها و مملو از مواد آتش زا بوده ‏اند، به کار خود ادامه دهند. آفرین بر شما کارگران و کارفرمایان و متفکرینى که آتش دنیا را به خاطر جلب رضایت حق بر خود خریدید.

من ضمن تشکر از گردانندگان صنایع کشور، خصوصاً صنعت نفت و گاز، از همه آنان مى ‏خواهم که با تلاش خود به دنیا ثابت کنند که مى ‏توانند با فکر و تلاش خود چرخ هاى اقتصادى کشور را به حرکت درآورند. و ان شاء اللَّه آنها با مژده راه ‏اندازى کامل صنایع نفت و گاز و پتروشیمى در آینده‏اى نه چندان دور، چشم و دل مردم ایران را روشن و شاد خواهند کرد. شما با تلاش در این امر مقدس به جهانیان ثابت خواهید کرد که فشارهاى اقتصادىِ پس از جنگ، ما را به هیچ کشورى وابسته نخواهد کرد. ضد انقلاب داخل و خارج و استعمار چپ و راست در تمامى زمینه‏ ها تبلیغ مى‏ کنند که فشارهاى اقتصادى پس از جنگ، کمر نظام نوپاى اسلامى را خواهد شکست. باید آنها این آرزو را به گور ببرند.

مردمى که در زیر بمباران ها و در تمامى مصائب، خود را براى یک مبارزه طولانى آماده کرده‏ اند هر گز حاضر نیستند کوچکترین نرمشى در مقابل جهان استکبار داشته باشند. این از بدیهیات است که نارسایی هاى پس از جنگ بسرعت برطرف نمى ‏شود و چند سالى وقت لازم است تا کمبودها برطرف شود. عزیزانى که در کارخانه‏ هاى وابسته به صنایع سبک و سنگین و نفت و گاز و معادن و نیرو و پست و تلگراف و تلفن و راه و ترابرى و سایر مراکز کار مى‏ کنند خدا را در نظر بگیرند، و گوش به تبلیغات دشمنان ندهند، و استوار و مقاوم در راه‏ اندازى چرخهاى اقتصادى و صنعتى کشور کوشش نمایند.

امروز دنیا اعمال ما و شما را زیر ذره بین گذاشته است تا ببیند چکاره ‏ایم و چقدر توان مقابله با مشکلات را داریم. امروز پدر پیر شما خمینى از تمامى شما کارگران و صنعتگران و متخصصان مى ‏خواهد که با تمام قدرت مواظب باشید که دوباره مردم ما گرفتار ابرقدرتها و قدرتها نشوند. مشکلات پس از جنگ یکى پس از دیگرى رخ مى‏ نمایاند، و نظام نوپاى ما ان شاء اللَّه در مقابل آنها چون کوه ایستاده است؛ و مردم عزیز زیر فشار چرخ هاى زندگى و اقتصادى همان گونه که تا به حال براى خدا و دین او مقاومت کرده ‏اند، بعد از این نیز با تمام توان استقامت مى ‏کنند؛ و الّا همه زحمات این سالیان پر درد و اضطراب و افتخار از بین خواهد رفت. هوشیارى مردم در وضع فعلى یکى از عوامل پیروزى آنان بر باطل است. و مردم تصور نکنند ایادى نفوذى استکبار و امریکا دست از شیطنت برداشته ‏اند، در هر جا و در هر مقوله ‏اى احتمال حضور و کارشکنى آنان هست. باید با دقت مراقب بود که نکند دستى در کار باشد که تبلیغ کند جنگ تمام شد و وضع کشور فرق نکرد. مگر آثار جنگ ظرف یکى- دو سال تمام مى ‏شود؟ من دست و بازوى همه کسانى که بى‏ ادعا و مخلصانه درصدد استقلال و خودکفایى کشورند را مى ‏بوسم. باز سفارش مى ‏کنم که به خدا متکى باشید و براى همیشه زیر بار شرق و غرب نروید. مردم باید تصمیم خود را بگیرند: یا رفاه و مصرف گرایى و یا تحمل سختى و استقلال. و این مسأله ممکن است چند سالى طول بکشد، ولى مردم ما یقیناً دومین راه را، که استقلال و شرافت و کرامت است، انتخاب خواهند کرد.

ضرورتى به گوشزد کردن اهمیت نفت در معادلات جهان و اقتصاد بین الملل و نیز نقش عظیم صنعت نفت و انرژى را در کشورها و سیاستها نمى‏بینم. ان شاء اللَّه مسئولین امر با توجه کافى و بصیرت و دقت از این گنجها و ذخایر سیال خدادادى پاسدارى نمایند، و در توسعه و استفاده هر چه بیشتر و بهتر آنها تلاش نمایند، و در تأمین نیازهاى جامعه و پابرهنگان و اولویت دادن به مناطق محروم موفق باشند. خداوند تعالى این روحیه مقدس سربازى و فداکارى را در کلیه کارگران و کارمندان و متخصصان تا رسیدن به استقلال و خودکفایى کامل حفظ فرماید. خداوند شهداى عزیزشان را غریق الطاف و عنایت خود فرماید؛ و به جانبازان شفا دهد؛ و مفقودین و اسرا را به وطن و آغوش خانواده‏ هاى عزیز خویش برگرداند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

20/ 10/ 67

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏21، ص: 231-233)

. انتهای پیام /*