پرتال امام خمینی(س): حساسیت امر در اوائل تشکیل نظام اسلامی امام خمینی(س) را بر آن داشت که در مناسبت‌های مختلف با راهنمائی‌های ارزنده در سخنرانی‌ها و پیام‌های خود با خنثی‌سازی توطئه‌ها و دغل‌بازی‌های گوناگون دشمنان در ابعاد مختلف مسیر پیشرفت و تعالی و استقلال و سربلندی را هموار سازد. در آستانة نیمه شعبان 1358 و سالروز تولد مبارک حضرت ولیعصر(عج) امام خمینی(س) پیامی را در هفت ماده خطاب به ملت ایران صادر کردند که در آن بر خلاف سال قبل سفارش به برگزاری جشن‌های باشکوه شده و ضمن تشکر از ملت ایران، بر لزوم کسب استقلال در جمیع ابعاد، بخشودگی متهمین دوران طاغوت با استثنائاتی، اهمیت قوای نظامی و انتظامی، تأکید بر اهمیت سنگر الهی مسجد، حفظ هوشیاری تا کسب پیروزی نهائی، پشتیبانی از دولت و بویژه لزوم پرهیز از غرور و خودخواهی و توجه جدی به انسجام و وحدت و پرهیز از تفرقه تأکید شده است. 

 بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

میلاد شکوهمند امام امت و عصاره خلقت و وارث نبوت، ولىّ عصر- عجل اللَّه تعالى فرجه الشریف- را به عموم مسلمین و مستضعفین تبریک عرض مى ‏کنم. سال قبل در چنین ایامى براى مصیبات وارده بر اسلام و مسلمین عید مبارک به صورت تعطیل درآمد. گر چه وابستگان به رژیم شاهنشاهى کوشش مى ‏کردند که ملت را براى مراسم اسلامى از مصالح اسلامى بازدارند بحمد اللَّه موفق نشدند. ولى در این سال جشن هاى توأم با پیروزى هر چه شکوهمندتر بر پا شد. و مراسم عظیم مذهبى، مشتى محکم به دهان بدخواهان کوبید و با این حماسه تاریخى تفاله ‏هاى رژیم سابق و وابستگان به شرق و غرب را مأیوس نمود، و خط بطلان بر نقشه ‏هاى تار عنکبوتى آنان کشید و باید این ریشه ‏هاى گندیده بدانند که حرکات مذبوحانه آنان جز به رسوایى خود و اربابان تبهکارشان تمام نمى ‏شود. و ملت حماسه ‏آفرین ما که با مشت خالى و قدرت ایمان قدرت هاى شیطانى را به خاک سپرد، این ریشه‏ هاى پوسیده را دفن خواهد کرد. من به این منحرفین که با صورت هاى مختلفه رو در روى ملت ایستاده و به نفع اجانب به خرابکارى مشغولند اخطار مى کنم که تا وقت نگذشته و جرمها و خیانت ها ثابت نشده به صفوف فشرده ملت بازگردید و از روز انتقام حق تعالى که به دست تواناى ملت انجام مى‏ گیرد، بهراسید.

اکنون این جانب با تشکر وافر از همت والاى ملت بزرگ ایران، از بدو نهضت عظیم‏ اسلامى تا بزرگداشت با شکوه جشن میلاد مسعود، ولىّ اللَّه الاعظم- ارواحنا فداه- لازم است تذکراتى بدهم:

1- بارها تذکر دادیم که باید ایرانى بسازیم که بتواند بدون اتکا به امریکا و شوروى و انگلستان- این جهانخواران بین المللى- استقلال سیاسى، نظامى، فرهنگى و اقتصادى خویش را به دست گیرد و روى پاى خود بایستد و هویت اصیل خویش را به جهان عرضه کنند. افسوس که هنوز عده ‏اى از روشنفکران نمى ‏توانند دست از غرب و یا شرق بکشند؛ و این دو را سر مشق کارهاى خود قرار داده‏اند. امیدواریم با تحول فرهنگ حاکم اسلامى، این گروه به خود مشغول و از مردم بریده به خود آیند و اصالت خویش را دریابند و از وابستگى نجات پیدا کنند.

2- کلیه متهمین که در رژیم سابق مرتکب تقصیراتى شده ‏اند بخشوده مى ‏شوند، به استثناى اشخاصى که مبادرت به قتل مردم نموده یا دستور آن را صادر کرده ‏اند، یا زندانیان انقلابى ما را شکنجه داده ‏اند. تشخیص جرایم فوق را باید هیأتى مؤمن به انقلاب اسلامى به عهده بگیرند.

3- حفظ استقلال و امنیت و بقاى جنبه هاى سیاسى و اجتماعى و اقتصادى هر کشور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به قواى انتظامى ارتش، ژاندارمرى و شهربانى آن است. و در کشور ما که در حال انقلاب به سر مى‏ برد. در کنار قواى انتظامى پاسداران انقلاب نیز موجود و به حفاظت انقلابى اشتغال دارند. و باید ملت محترم با تمام قوا کوشش در حفظ این قواى انتظامى و فعال نمایند و از پشتیبانى آنها دریغ ننمایند؛ که این قوا در خدمت اسلام و از جنود اسلامند؛ که مولا امیر المؤمنین درباره آنها فرموده:، حُصُونُ الرَّعِیَّةِ، و زَینُ الوُلاةِ، و عِزُّ الدینِ، و سُبُلُ الأمنِ، و لَیسَ تَقُومُ الرَّعِیَّةُ الّا بِهِم و چون این قواى انتظامیه- که در خدمت خالق و خلق هستند- باید با روحیه قوى سربازى و در امن و امان به سر ببرند، و نیز در چنین حالى که سربازان اسلامند مورد نظر مقدس، ولىّ عصر- عجل اللَّه فرجه- هستند قواى سه ‏گانه مورد عفو هستند و این جانب و ملت شریف آنها را عفو نمودیم و البته موارد استثنا شده در بند دو در اینجا نیز جارى است. لکن تا جرم آنها به ثبوت شرعى نرسیده است، احدى حق تعرض به آنها را ندارد، و متهمین به جرم هایى که بخشوده نشده، باید از طریق ارتش و ژاندارمرى و شهربانى تسلیم دادگاه انقلاب شوند؛ و دیگران حق هیچ گونه تعرض به آنها را ندارند.
4- چون ملت مبارز رمز پیروزى را یافته است، و با هوشیارى دریافته که بسیج عمومى از سنگرهاى الهىِ مساجد و منابر و محافل دینى گردید، لازم است این سنگرهاى اسلامى را حفظ نمایند. و در این موقع حساس سرنوشت ‏ساز، که با ماه مبارک رمضان نیز مصادف است، باید اجتماعات در مساجد و محافل مذهبى هر چه بیشتر و باشکوهتر برپا شود، و اهل منبر و خطباى محترم به روشنگرى و سازندگى هر چه بیشتر قیام و اقدام نمایند، و توطئه خیانتکاران و وابستگان به اجانب را خنثى نمایند، و نهضت اسلامى عظیم را حفظ نموده و به پیش ببرند؛ و ملت شریف با اجتماعات خود قطع طمع اجانب و مفتخوار را بنمایند.

5- لازم است ملت بدانند که ما در نیمه راه پیروزى هستیم و پیروزى نهایى وقتى است که ریشه ‏هاى گندیده رژیم سابق و طرفداران آن قطع، و دندان طمع چپاولگران از کشور ما کنده شود. و جمهورى اسلامى وقتى متحقق مى ‏شود که محتواى آن صد در صد اسلامى شود؛ در کشور احکام قرآن و خداوند تعالى اجرا شود و از قوانین طاغوتى و انحرافى بکلى تصفیه شود؛ و عناصر انحرافى از توطئه مأیوس شوند و این به خواست خداوند تعالى و همت والاى ملت انجام خواهد گرفت. و خداى تعالى با شماست.

6- از جمله چیزهایى که محتمل است توطئه باشد براى تضعیف دولت اسلامى، مطالبى است که در بین ملت پخش مى ‏شود و در رسانه‏ ها تعقیب مى‏ شود و از دولت انتقادهاى غیر صحیح مى‏ شود؛ و کوشش مى‏ شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند. دوستان از این توطئه، غافل و دشمنان در کمین هستند. من نمى‏ گویم دولت صد در صد موفق است؛ لکن مى‏گویم خدمتگزار است و کوشش دارد انجام خدمت بدهد. لکن‏ خرابی ها به قدرى است که با فوریت قابل ترمیم نیست. انتقادهاى بیجا سوء استفاده از آزادى است. و کسانى که به کشور و اسلام علاقه دارند در موارد صحیح، دولت را هدایت کنند و از او پشتیبانى نمایند؛ و تحت تأثیر تبلیغات دشمنان نروند، و دولت اسلامىِ خدمتگزار را تضعیف نکنند.
7- آنچه این جانب را نگران مى‏ دارد آن است که ملت ما چون لشکر فاتحى است که پس از فتح مغرور شود و از داخل رو به پوسیدگى و تشتت گذارد؛ و حریف ما چون لشکر شکست‏ خورده‏ اى است که با حساب و توطئه مشغول به انسجام و بسیج قواست. درست به عکس آنچه قبل از پیروزى بود و عاقبت این امر تکان دهنده است. من از تمام قشرهاى مذهبى و ملى و اسلام دوست و ملت و کشور خواه اکیداً و با تواضع مى‏ خواهم که به انسجام قبل از پیروزى برگردند، و از تفرق و گروه گروه شدن در این موقع حساس بپرهیزند؛ که این تفرقه ‏ها به منزله انتحار است و ممکن است خداى نخواسته نهضت را به عقب براند.

دوستان عزیز، امروز همه چیز ما در معرض خطر است؛ خطر از جانب دوستان نادان تفرقه افکن، و با نقشه حساب شده از ناحیه دشمنان توطئه‏ گر. بیدار شوید که حفظ پیروزى و نهضت بسیار مشکلتر از اصل آن است. از خداوند متعال، عزت اسلام و مسلمین را خواهانم.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته‏ (صحیفه امام، ج‏9، ص: 24 تا 27 )

. انتهای پیام /*