امام خمینی در طول دوران رهبری شان به موضوع حج اهمیت بسیار داده اند و آن را یکی از پرفروغ ترین ابعاد سیاسی و اجتماعی اسلام دانسته اند. ایشان همه ساله از آغازین روزهای ماه ذی الحجه در پیام هایی برای حجاج نکاتی مهم را یادآور شده اند. یکی از مهمترین پیام های ایشان، مربوط به مرداد 1366 مطابق با ذی الحجه 1407 ه.ق است که خطاب به مسلمانان ایران و جهان صادر نموده اند. در این پیام امام مسئله برائت از مشرکین را مطرح کرده و آن را یکی از ارکان واجب حج دانسته اند و به تبیین وظایف مسلمین و مشکلات جهان اسلام‏ پرداخته اند. 

پیام مفصل و مهمی که حضرت امام خمینی(س) خطاب به زائران بیت‌الله ‌الحرام صادر کردند و به فریاد برائت مشهور شد، حاوی بیان مشکلات جهان اسلام، تبیین وظایف مسلمین، لزوم برگزاری مراسم حج ابراهیمی، و اعلام برائت از مشرکان و نیز ابرقدرت‌های سلطه‌گر و لزوم ادامه جنگ بود. این پیام مفصل که روز ششم مرداد سال 1366 صادر شده است را می‌توان در صحیفه امام، ج 20، صفحات 311 تا 347 ملاحظه کرد.

حضرت امام در بخشی از این پیام مفصل و ارزشمند می فرمایند:

«قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها و نوکران آنان مطمئن باشند که اگر خمینی یکه و تنها هم بماند، به راه خود که راه مبارزه با کفر و ظلم و شرک و بت‌پرستی است، ادامه می‌دهد و به یاری خدا در کنار بسیجیان جهان اسلام، این پابرهنه‌های مغضوب دیکتاتورها، خواب راحت را از دیدگان جهانخواران و سرسپردگانی که به ستم و ظلم خویشتن اصرار می‌نمایند، سلب خواهد کرد.»

(صحیفه امام، ج20، ص 318 ـ 319)

. انتهای پیام /*