دکتر فاطمه طباطبایی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه عرفان پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی در دومین روز از اجلاسیه مدرسان درس وصیت نامه سیاسی - الهی امام خمینی که از عصر روز گذشته در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است، اظهار داشت: همه اطلاع داریم که درس وصیت نامه حضرت امام به عنوان واحدی اجباری مطرح شد؛ اما آنگونه که باید اجرایی نشد و برکاتی نداشت. اما امیدواریم با چنین هم اندیشی‌هایی مشکلات موجود در این زمینه برطرف شود.

وی ادامه داد: در این اجلاسیه گرد هم آمدیم تا درباره‌ شیوه‌ تعلیم و تدریس در وصیت نامه بزرگمردی که توانست خدا را بشناسد و او را بشناساند، بحث کنیم. طبیعی است، تمامی ابعاد این درس قابل توضیح دادن نیست. مانند مباحث مربوط به عرفان. نکته حائز اهمیت در این راستا این است که ما باید بهره‌های لازم از چنین دروسی را مورد بررسی قرار دهیم.

طباطبایی تصریح کرد: معتقدیم وصیت نامه درسی است که می‌تواند برای ما به عنوان چراغ راه قرار بگیرد؛ زیرا وصیت نامه‌ بزرگمردی است که بسیاری از مسیرها را تجربه کرد و تجربه‌اش برای ما و دانشجویان، مفید و جذاب خواهد بود.

وی با اشاره به روشی که خود در تدریس درس وصیت نامه به کار گرفته است، گفت: در نخستین جلسه‌ای که برای تدریس این درس سر کلاس رفتم، احساس کردم دانشجویان شناخت چندانی از امام ندارند و در چنین شرایطی خود را به جای دانشجویی قرار دادم که به او اعلام شده این درس اجباریست و نمره آن در کارنامه تأثیری ندارد. بنابراین در جلسه نخست، سعی در ایجاد معرفتی اجمالی نسبت به امام خمینی داشتم و دومین جلسه نیز مطالبی را درباره‌ عظمت انقلاب اسلامی، مشکلات دوران ستمشاهی و همچنین ورود حضرت امام در چنین شرایطی برای نجات دادن افرادی که به سمت تباهی حرکت می‌کردند را به دانشجویان ارائه دادم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: دلیل گام به گام پیش رفتن با دانشجویان این بود که امکان دارد تمامی آنها در خانواده‌هایی که انقلابی باشند پرورش نیافته باشند که در چنین صورتی نداشتن شناخت از حضرت امام امری طبیعی است. در این راستا همچنین روزی را برای بازدید دانشجویان از خمین معین کردم که در این مسیر با فردی که برای آنها جذابیت دارد، همراه باشند و به همین منظور از شخصی دعوت کردم که از دانشجویان مبارز با شاه در خارج از کشور بود. وی از شرایط آن زمان برای دانشجویان توضیح داد. با فراهم شدن چنین شرایط دانشجویان آماده‌ خواندن وصیت نامه شدند و لزوم فراگیری این درس را احساس کردند.

طباطبایی اظهار داشت: بخش مهم دیگر در این زمینه برای دانشجویان، پی بردن به واجب بودن یا نبودن وصیت نامه بود که بر این اساس به سفارش خداوند در قرآن مراجعه می کنیم که وصیت کردن واجب است؛ اما اگر کسی در وصیت نامه تحریف و تغییری انجام دهد، کار درستی انجام نداده است. اول وصیت کننده، خداست و انسان‌ها را در آیه هشت سوره عنکبوت به نیکی کردن به والدین خود سفارش کرده است.

وی افزود: ابن عربی درباره فایده وصیت می‌گوید اگر وصیتی صورت نمی‌گرفت، مردم در جهالت باقی می‌ماندند. وصیت چه شامل وصیت شرعی و چه شامل وصیت اخلاقی باشد، حائز اهمیت است؛ زیرا با وصیت حکومت‌ها دوام پیدا می‌کنند و می‌توانند استمرار داشته باشند. بنابراین اگرچه وصیتِ اخلاقی، جنبه ارشادی دارد ولی اگر عقل پذیرفت که وصیت فردی که خدا محور زندگی او بوده می‌تواند تأثیرگذار باشد، باید تجربیات وی مورد استفاده و عبرت انسان قرار بگیرد.

گفتنی است، اجلاسیه مدرسان درس وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی(س)، از عصر دوشنبه در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد و با حضور یادگار حضرت امام، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی کار خود را آغاز کرد و دو روز به طول خواهد انجامید.

منبع: جماران

. انتهای پیام /*