چهاردهم آبان ماه 1359 زمانی‌ که فرمان امام خمینی(س) مبنی بر اینکه «حصر آبادان باید شکسته شود» خطاب به نیروهای مسلح صادر شد، کمتر از یک هفته از تلاش نیروهای عراقی برای تصرف آبادان می‌گذشت. امام خمینی در سخنان خود در حسینیه جماران در جمع واعظان و خطیبان مذهبى در آستانه ماه محرّم، بیان فرمودند:

«من منتظرم که این حصر آبادان از بین برود. و [هشدار] مى‏ دهم به پاسداران، قواى انتظامى و فرماندهان قواى انتظامى که باید این حصر شکسته بشود؛ مسامحه نشود در آن، حتماً باید شکسته بشود. فکر این نباشند که ما اگر اینها هم آمدند، بیرونشان مى‏ کنیم. اگر اینها آمدند، خسارات بر ما وارد مى‏ کنند. نگذارند اینها بیایند در آبادان وارد بشوند. از خرمشهر اینها را بیرون بکنند. حال تهاجمى بگیرند.» (صحیفه امام، ج 13، ص333)

در واقع در پی دستور امام(س) یکی از 4 عملیات بزرگ و برجسته تاریخ دفاع مقدس رقم خورد که به عنوان یک نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ از آن یاد می‌شود. به دنبال فرمان امام خمینی(س) طرح‌های مشترک سپاه و ارتش برای شکست حصر آبادان شکل گرفت. ساعت یک بامداد روز پنجم مهر 1360 رزمندگان اسلام عملیاتی را با رمز «نصر من‌الله و فتح قریب» آغاز کردند که پس از2 روز به بار نشست و فرمان امام خمینی(س) مبنی بر ضرورت شکست حصر آبادن با موفقیت اجرا شد.

در پی عملیات موفقیت آمیز نیروهای ایرانی و شکسته شدن حصر آبادان امام خمینی(س) در پیامی خطاب به فرماندهان ارتش و سپاه، شکستن حصر آبادان را به آنها تبریک گفته و ازایشان تشکر کردند. متن پیام بنیانگذار جمهوری اسلامی به شرح ذیل است:

نامه [تشکر به فرماندهان ارتش و سپاه (تبریک شکستن حصر آبادان)]

زمان: 5 مهر 1360/ 28 ذى القعدة 1401

مکان: تهران، جماران‏

موضوع: شکست محاصره آبادان و تقدیر امام از رزمندگان اسلام‏

مخاطب: فلاحى، ولى اللَّه- ظهیرنژاد، قاسم على- رضایى، محسن (فرماندهان ارتش و سپاه)

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

تیمسار سرتیپ فلاحى، تیمسار سرتیپ ظهیرنژاد، و جناب آقاى محسن رضایى- ایّدهم اللَّه تعالى‏

تلگراف شما در خصوص فتح بزرگ که خداوند تعالى نصیب ارتش، نیروى هوایى و هوانیروز، سپاه پاسداران، بسیج، ژاندارمرى، فداییان اسلام، و سایر نیروهاى مردمى فرموده و محاصره آبادان به طور کامل شکسته شده است واصل گردید. این جانب این پیروزى بزرگ را به فرماندهان تمامى نیروهاى مسلح و به سربازان ارجمند و سپاهیان نیرومند تبریک مى ‏گویم. و امید است این سرافرازی ها را که براى اسلام و میهن فراهم مى‏ کنند منظور نظر مبارک ولىّ اللَّه الاعظم، بقیة اللَّه- ارواحنا له الفداء- باشد. و آخرین‏ پیروزمندى را که بیرون راندن نیروهاى متجاوز کافر از سرزمین هاى میهنمان است، ملت شریف بزودى مشاهده کند. این جانب به اسم ملت بزرگ ایران از رزمندگان دلیر ارتش و سپاه و دیگر قواى مسلح- ایّدهم اللَّه تعالى- تقدیر و تشکر مى ‏کنم. از خداوند متعال توفیق، نصرت و عظمت اسلام و مسلمین و بخصوص نیروهاى مسلح اسلامى را خواستار است. و السلام علیکم.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏15، ص: 254 و 255) 

. انتهای پیام /*