با آغاز بهمن ۱۳۵۷، امواج خروشان انقلاب اسلامی، اهالی دهات دور افتاده را نیز به حرکت درآورده بود. سرنوشت آنها هم، با تقدیم چندین شهید و مجروح، با نهضت خونین کشور گره خورده و روز به روز بر یکپارچگی و انسجام ملت، تحت رهبری امام خمینی افزوده می شد. مطبوعات کشور، قادر به توضیح حوادثی که به سرعت و در سطح گسترده رخ می دادند، نبودند. اعتصابات ادامه می یافتند و تظاهرات، هر روز قهرآمیزتر می گشت. مردم، با پشت سرگذاشتن چند ماه مبارزۀ رودررو با نظامیان، کیفیت خنثی نمودن گاز اشک آور، چگونگی ساختن کوکتل مولوتف و روش های متوقف ساختن تانکها و نفربرها را، به خوبی آموخته بودند.

هواپیماهای «پان امریکن» به تخلیه سریع آمریکاییها مشغول بودند. هر روز سیصد الی پانصدنفر، از کشوری که روزی آن را «جزیرۀ ثبات» می نامیدند، تخلیه می شدند. خبرها، حاکی از این بود که سرهنگ «هین هوت» رئیس ستاد مستشاری ارتش آمریکا در ایران، در منزل خود با طناب به دار آویخته شده و یک آمریکایی بنام «مارتین برکوویتس» در کرمان به قتل رسیده است[۱].

در تهران و اغلب شهرستانها، تظاهرات شبانه همچنان ادامه داشت. مردم، که اکثر آنها را جوانها تشکیل می دادند، با روشن کردن آتش و آتش زدن لاستیک در وسط خیابانها، اثر گلوله های گاز اشک آوری که مأموران رژیم برای متفرق ساختن آنها، پرتاب می کردند را خنثی می ساختند. بوی لاستیکهای نیم سوخته، دودهای غلیظ تانکها و نفربرها و باروت تفنگها و مسلسلها، در فضای خیابانها می پیچید؛ و صدای «الله اکبر» به همراه صفیر ممتد گلوله ها که تا ساعتها بعد از «ساعت منع عبور» ادامه می یافت، نشانگر تداوم و رنگ اسلامی داشتن نهضت بود.

روز ۲۵ دی خبرنگار تلویزیون فرانسه در مصاحبۀ خود با رهبر انقلاب، از اهداف «شورای انقلاب» سؤال کرد. حضرت امام در پاسخ وی فرمودند:

«هدف این است که «شورای انقلاب» یک حکومت موقتی ایجاد کند که آن حکومت موقت، مجلس مؤسسان را تأسیس کند برای تصویب قانون اساسی و بعد بقیۀ کارها[۲].» دولتهای غربی از خروج شاه و سقوط رژیم شاهنشاهی و تأثیری که این تحول در منطقۀ خاورمیانه به جا خواهد گذاشت، سخت نگران بودند. هنری کیسینجر، وزیر امور خارجۀ سابق امریکا چند روز پیش ـ هیجدهم دی ماه ـ در مصاحبه ای با خبرنگاران رسانه های گروهی، پیرامون تأثیرات خروج شاه از ایران، گفته بود: «باید از دولت های امریکا، ژاپن و اروپای غربی خواست، جهت مقابله با سقوط رژیمهای طرفدار غرب در آسیا و سایر قاره ها، از یک استراتژی واحدی پیروی کنند، زیرا اوضاع ایران روی کشورهایی نظیر مصر، مغرب (مراکش) و نیز اسرائیل، اثر فوری خواهد گذارد؛ ایالات متحده، اروپای غربی و ژاپن باید به یک آنالیز مشترک از اوضاع ایران دست یابند[۳]».

حضرت امام خمینی (س) به مناسبت فرارسیدن اربعین سرور شهیدان، طی پیامی ملت مسلمان ایران را به برپایی راهپیمایی و تظاهرات در این روز فراخواند فرمودند: «ملت بزرگ در سراسر ایران با راهپیمایی و تظاهرات خود این نظام را دفن می کند، و مخالفت خود را با «شورای سلطنت» غیرقانونی اعلام می نماید، و پشتیبانی خود را برای چندمین بار از «جمهوری اسلامی» اعلام می کند...»[۴] رهبر انقلاب در این پیام از اعضای شورای سلطنت خواستند که از شورای مزبور کناره گیری کنند و به وکلای مجلسین اخطار نمودند که از رفتن به مجلس احتراز کنند.

انتشار پیام حضرت امام، تأثیرات روحی و روانی شدیدی در وجود سران رژیم ایجاد کرد. مطبوعات کشور خبر استعفای نمایندگان مجلس شورای ملی و شورای سلطنت را در صفحات اول خود درج کرده بودند. خبر دیگری حاکی از این بود که وزیر دادگستری دولت بختیار نیز استعفا داده بود. وزارت امور خارجۀ امریکا طی یک گزارش سری از وضعیت ایران، نوشته است: «وزیری (وزیر دادگستری بختیار) ادعا نمود که وزارتخانۀ وی فاقد صلاحیت تکنیکی و نیروی انسانی برای آنهایی که متهم به فساد هستند، می باشد. اندیشه هایی وجود دارد که این حرکت (استعفا) نتیجۀ تهدیداتی است که به وسیلۀ کارمندان اعتصابی وزارت دادگستری بر علیه وزیری صورت گرفته است. وزیری قبلاً یکبار از دفترش به بیرون پرتاب شده بود. این آشکارا یک توهین نسبت به بختیار است، همچنین ۱۵ نماینده دیروز استعفا کردند، با این دلیل که آنها قادر به انجام وظایفشان تحت شرایط فعلی نیستند... این حرکت هم آهنگ با درخواست [امام] خمینی برای استعفا به منظور هموار نمودن راه برای دولت جدید وی است...[۵]»

در حالی که مردم خود را برای رفراندمی دیگر در روز اربعین، آماده می کردند؛ خبر خروج شاه از ایران، به سرعت برق در سراسر کشور پخش می شد. روزنامه نگار مشهور انگلیسی «ویلیام شوکراس» در کتاب خود، ماجرای فرار شاه را اینگونه توصیف کرده است: «درست ساعت دو بعد از ظهر بود ـ ۲۶ دی ماه ـ که بالاخره هواپیمای حامل شاه و ملکه و همراهان معدودشان پرواز کرد. چند لحظه بعد که این خبر از رادیو تهران پخش شد، شهر از خوشحالی منفجر گردید. بوق ممتد اتومبیلها به صدا درآمد، چراغهای آنها روشن شد، مردم در کوچه و خیابان به رقص می پرداختند و فریاد می زدند: «اکنون همه آزادند». مردم گلهای گلایل و میخک و عکسهای آیت الله خمینی را تکان می دادند و می گفتند: به همت خمینی، شاه فراری شده. مجسمه های شاه و پدرش واژگون شد. روزنامه ها با عناوین بسیار درشت «شاه رفت»، بی درنگ چاپ و توزیع شد و مردم با اشتیاق فراوان آنها را می ربودند و می خواندند...[۶]»

حضرت امام در پیامی به مناسبت فرار شاه، فرمودند: «فرار محمدرضا پهلوی را که طلیعۀ پیروزی ملت و سرلوحۀ سعادت و دست یافتن به آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می کنم. شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملتهای مظلوم ثابت کردید که با فداکاری و استقامت می توان بر مشکلات هر چه باشد غلبه کرد، و به مقصد ـ هر چه دشوار باشد ـ رسید...»

رهبر انقلاب در پیام خود، جوانان غیور سراسر کشور را به حفظ نظم، مردم مسلمان را به ادامۀ تظاهرات و شعارهای پرشور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب، و ارتش را به پیوستن به ملت ترغیب کرده و اظهار داشتند: «دولت موقت برای تهیۀ مقدمات انتخابات مجلس مؤسسان بزودی معرفی می شود و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان همکاری صمیمانه کنند.[۷]»

رهبر انقلاب در پیامی دیگر، ملت مسلمان را از ایجاد هر نوع تشنج در راهپیمایی روز اربعین برحذر داشتند؛ راهپیمایی و تظاهرات روز اربعین، با شکوه و عظمتی همانند راهپیمایی روزهای تاسوعا و عاشورا با صدور یک قطعنامۀ ده ماده ای برگزار شد. این حرکت انقلابی که همزمان با تهران در کلیۀ نقاط ایران برپا شده بود، در نجف آباد، کرمانشاه، نهاوند، رضائیه (ارومیه)، مسجدسلیمان و یک روستای سبزوار، به شدیدترین وجه سرکوب می شد و دولت بختیار، صدها تن را به قتل می رساند.

خبرهای رسیده حاکی از این بود که افسران، همافران، درجه داران و کارمندان پایگاه هوایی همدان به دنبال اعتصاب غذای خود، قطعنامه ای صادر نموده و با انقلاب اسلامی مردم، اعلام همبستگی کرده بودند؛ و هزار نفر از همافران و افسران پایگاه هوایی بندرعباس در محوطۀ پایگاه دست به راهپیمایی زده بودند[۸].

سه روز پیش، رهبر انقلاب طی حکمی به آقای دکتر یدالله سحابی، ایشان را به همراه آقای حجت الاسلام شیخ محمد جواد باهنر و آقای مهندس علی اکبر معین، مأمور تشکیل هیأتی پنج نفره جهت تنظیم و تقویت اعتصابات می کنند و در حکمی دیگر به آقای جلیل ضرابی، وی را مسئول رسیدگی به امور سفارت و کنسولگریهای ایران در امریکا می کنند تا به همراه چند نفری که اسامی آنها در حکم ذکر شده بود، در حفظ اسناد و مدارک موجود در سفارتخانه، تلاش نمایند[۹].

پیام ها و حکم های حضرت امام خمینی (س) که بدنبال هم صادر می شد، دشمنان انقلاب را دچار گیجی و سردرگمی کرده بود؛ بختیار نگران از حوادث پیش بینی نشده، سیدجلال تهرانی را که ریاست شورای سلطنت را بر عهده داشت به پاریس روانه می کند تا با امام خمینی (س) ملاقات کند. فکر کرده بود که او می تواند با رهبر انقلاب وارد مذاکره شده، هشدار دهد: «نیروی سومی هم خطرآفرین است، مبارزۀ مداوم ایشان با دولت، می تواند راه را برای کمونیست ها هموار کند که زمام امور را در دست گیرند، جلوی این کار تنها با کمی همکاری بین [امام] خمینی، دولت بختیار و ارتش گرفته می شود[۱۰].» حضرت امام شرط ملاقات با تهرانی را، استعفای وی از سرپرستی شورای سلطنت، عنوان می کنند و تهرانی، از مقام خود استعفا می دهد.

استعفای رئیس شورای سلطنت و انحلال آن پایان غم انگیز دیگری برای شاه و آمریکا در رابطه با یکی دیگر از راه حلهای کاخ سفید بود که برای آن چندین ماه تلاش و سرمایه گذاری کرده بود. جیمی کارتر در آبانماه ۱۳۵۷ در پی شکست طرحهای قبلی و وخیم تر شدن اوضاع ایران، گروه ویژه ای را به ریاست جورج بال مأمور رسیدگی اوضاع بحرانی در ایران و ارائه راه حل می نماید. گزارش جرج بال که به کمک دین براون، سیاستمدار با سابقه و خاورشناس معروف آمریکایی تهیه شد پیش از تشکیل کنفرانس گوادلوپ تسلیم رئیس جمهور آمریکا می شود. در گزارش آنان پنج وضعیت احتمالی پیش بینی شده بود که سه وضعیت آن بعنوان راه حلهایی برای حفظ نظام سلطنتی (راه حل اول و دوم) و حفظ منافع آمریکا در ایران (راه حل سوم) پیشنهاد شده بود. نخستین راه حل: مشروطه سلطنتی، با شعار شاه سلطنت کند نه حکومت (شعار ملی گرایان در زمان دکتر مصدق) و تشکیل دولت ائتلافی غیر نظامی به رهبری افرادی نظیر علی امینی یا کریم سنجابی بود. راه حل دوم: تشکیل شورای سلطنت همزمان با استعفای شاه تا زمانیکه رضاپهلوی به سن ۲۱ سالگی برسد. سومین راه حل نیز عبارت بود از: ایجاد یک جمهوری (در صورت سقوط نظام سلطنتی) به ریاست سیاستمداران ملی گرای معتدل[۱۱] همین گزارش مبنای تلاش کارتر در متقاعد ساختن دولتهای فرانسه، انگلیس و آلمان در کنفرانس گوادلوپ بود با این تفاوت که شاپور بختیار به جای امینی و سنجابی مأموریت اجرای راه حل اول را به عهده می گرفت. هشدار و تهدید رسمی کارتر هیچگونه تأثیری در ارادۀ امام خمینی (س) نداشت[۱۲]. و عملاً بختیار جز کشتار بیشتر و تشدید بحران آمریکا در ایران کاری از پیش نبرد. پیشنهاد تشکیل شورای سلطنت در زمان صدارت شریف امامی از سوی سفارت آمریکا در ایران به وسیلۀ دکتر علی امینی به شاه ارائه شده بود. پس از بحرانی شدن اوضاع در محرم سال ۵۷، توسط شاه پذیرفته شد. اما تلاشهای امینی علیرغم تماسهایش با برخی از اعضای شورای انقلاب و شخصیتهای روحانی و ملی گرا و جلب موافقت بعضی از آنان[۱۳] هرگز نتوانست به نتیجه برسد. مخالفت قاطع امام خمینی راه هرگونه پیشرفتی را بر مجریان طرحهای آمریکا بسته بود.

دو روز پس از خروج شاه، در حالیکه تنها چهار روز از تشکیل شورای سلطنت می گذشت، امام خمینی در قسمتی از پیامی که بمناسبت فرارسیدن اربعین حسینی (۲۸ دی) صادر کردند، هشدار دادند: «به کسانی که در شورای سلطنتی غیرقانونی به عنوان عضویت داخل شده اند اخطار می کنم که این عمل، غیرقانونی و دخالت آنان در مقدرات کشور جرم است، و بی درنگ از این شورا کناره گیری کنند، و در صورت تخلف مسئول پیشامدها هستند».[۱۴]

غریو شادی ملت، پس از فرار شاه و تظاهراتی که از شمال تا جنوب ایران در تمام شهرها و روستاها جریان داشت هیچگونه روزنه امیدی را برای شورای سلطنت و دولت بختیار باقی نگذارده بود. در ۲۸ دیماه خبرگزاری های جهان خبر عزیمت جلال الدین تهرانی رئیس شورای سلطنت به نمایندگی از سوی بختیار به پاریس را مخابره کردند. همان روز از سوی امام خمینی اعلام شد که شرط پذیرش وی استعفا از شورای سلطنت است و به هیچ وجه مذاکره برای تفاهم با دولت بختیار قابل طرح نیست. جلال تهرانی در روز اول بهمن ۵۷ استعفای خود را نوشت اما در استعفانامه اشاره ای به غیر قانونی بودن شورا نداشت. حضرت امام از طریق فرزند گرامیشان (حجة الاسلام والمسلمین حاج سیداحمد خمینی) به وی پیغام دادند تا زمانیکه این نکته در استعفانامه تصریح نشود اجازه ملاقات نخواهند داد. سرانجام آقای تهرانی با اکراه[۱۵] نامه خود را اصلاح و در عصر همانروز طی دیداری کوتاه استعفانامه را تقدیم رهبر انقلاب کرد و بدین ترتیب ماهها تلاش سفارت آمریکا، گروه ویژه کاخ سفید، شاه، علی امینی، شاپور بختیار و... که به تشکیل شورای سلطنت انجامیده بود، تنها ۷ روز پس از آن با تیزبینی و قاطعیت امام خمینی (س) نقش برآب شد و پروندۀ آن مختومه گردید[۱۶].

سرانجام شورای سلطنت به ریاست سید جلال الدین تهرانی و عضویت شاپور بختیار، دکتر سجادی، جواد سعید (رئیس مجلس شورا)، علیقلی اردلان (وزیر دربار)، دکتر علی آبادی (دادستان سابق)، محمد وارسته (وزیر دارایی اسبق)، عبدالله انتظام (مدیر عامل شرکت نفت) و ارتشبد قره باغی معرفی شد.

پیام رهبر انقلاب در مورد مراجعت به ایران، موجی از شادی و سرور را در میان مردم مسلمان برانگیخته بود و خبرگزاریهای جهان، موضوع بازگشت امام به میهن اسلامی را، به عنوان مهمترین خبر به سراسر جهان مخابره می کردند. ژنرال امریکایی، هایزر که هنوز در ایران به سر می برد و مشغول برنامه ریزی جهت جلوگیری از پیروزی انقلاب بود، در کتاب خود پیرامون خبر مراجعت امام به ایران، نوشته است: «این امر، بر من تأثیری واقعی داشت. اینک مسأله ای در پیش بود که به توجه ویژه احتیاج داشت. ترشح آدرنالین من، (که در موقع عصبانیت شدید انسان، از غدۀ فوق کلیوی ترشح می شود) به شدت زیاد شد. همۀ اعضای گروه [گروه ۵ نفری کودتا] معتقد بودند اگر [امام] خمینی روز جمعه باز گردد ـ که پنج روز دیگر به آن مانده بود ـ لحظه ای که پای او به خاک ایران برسد، عمر رژیم شاه پایان می یابد و جان همۀ وابستگان به شاه هم، فنا می شود. ارتش از هم می پاشد[۱۷].»

حضرت امام در سخنرانی روز ۱ بهمن، ضمن توصیه به اتحاد و حفظ یکپارچگی، در رابطه با فرار شاه، می فرمایند: «...دیدید که با وحدت کلمۀ ملت، تمام کنگره های قصرش فرو ریخت یکی بعد از دیگری...دیدید که اتفاق کلمۀ شما ملت ایران موجب شد که تمام ابرقدرتها عقب زدند...اتفاق کلمه، اجتماع یک امت بر یک امر، این اجتماع امت بر یک امر موجب این شد که این کنگره هایی که تا ـ به قول خودشان ـ عرش کشیده شده بود اینها یکی یکی ریختند، وارفتند، مثل یخی که آب بشود. لکن باز ما راهْ زیاد داریم؛ این اولش است. مقصد ما تنها رفتن او نیست، این یکی از مطالب است...»[۱۸]

رهبر انقلاب، تضمین تداوم انقلاب اسلامی را، در الهی بودن آن دانسته می فرمایند: «...کوشش کنید که قیام شما، این نهضتی که دارید، نهضت الهی باشد؛ لله باشد... اگر دیدید که در یک قیامی دسته دسته و حزب شد و حزبْ حزب و جبهه جبهه شد، بدانید خدا در کار نیست...وحدت کلمه، لله بودن، این پیروزی را به شما داده تا حالا. این وحدت کلمه را حفظش کنید...»[۱۹] (کوثر، ج ۲، ص ۵۹۵ - ۶۰۲)

[۱]. مأموریت در تهران، ص ۱۳۲ و ۱۳۷ [۲]. صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۶۷ [۳]. روزنامۀ اطلاعات، ص ۸ مورخۀ ۱۸ / ۱۰ / ۵۷ [۴]. صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۷۷ [۵]. اسناد لانۀ جاسوسی، شمارۀ ۲۷ خط میانه ۳، ص ۷۶ [۶]. آخرین سفر شاه، ص ۳۶ [۷]. صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۸۶ - ۴۸۷ [۸]. روزنامۀ کیهان، ۱ / ۱۱ / ۵۷ [۹]. همان مأخذ، ص ۲۴۴ و ۲۴۵ [۱۰]. مأموریت در تهران، ص ۱۵۲ [۱۱]. وضعیت چهارم در گزارش جرج بال که پایان مدرن گرایی و در حقیقت پایان حاکمیت آمریکا در ایران تلقی شده بود، سقوط میانه روها و تشکیل جمهوری اسلامی به وسیله طرفداران متعصب آیت الله خمینی، و وضعیت پنجم نیز احتمال کودتای نظامی از سوی عناصر مستقل ارتش و تشکیل جمهوری مردمی و به گفتۀ جرج بال حکومت نظامی به شکل لیبی گزارش شده بود. (روزنامه نیویورک تایمز، ۸ نوامبر ۷۸ مطابق با ۱۷ آبان ۵۷)، به نقل از کتاب آخرین تلاشها در آخرین روزها، ص ۶۲. [۱۲]. در مورد ماجرای دیدار حاملان پیغام تهدیدآمیز کارتر و ملاقات آنها با امام به شناسنامه سخنرانی قبل مراجعه شود. [۱۳]. آقای دکتر ابراهیم یزدی در کتاب آخرین تلاشها در آخرین روزها ص ۱۲ اسامی افرادی را که برای شورای سلطنت پیشنهاد شده بودند و فرمول چگونگی مشارکت چهره های روحانی و سیاسی در شورای سلطنت و اهداف آن، که به گفتۀ ایشان مورد تأیید مراجع قم و برخی از اعضای شورای انقلاب بود، درج کرده است. [۱۴]. صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۴۷۹ [۱۵]. اکراه وی از پذیرش واقعیت ها بی دلیل نیست، آقای سیدجلال الدین تهرانی همان کسی است که در حوادث بحرانی سال ۴۱ ـ سالی که به برکت قیام علما علیه انجمن های ایالتی و ولایتی زمینه قیام ۱۵ خرداد سال بعد فراهم شد ـ سمت نایب التولیه آستان قدس رضوی و استاندار خراسان را برعهده داشت و در همان سال ۲۹ / ۱۲ / ۴۱ طی دو فقره تلگراف خطاب به شاه می گوید «ارواحنا فداه». در یکی از تلگراف ها آمده است: بمناسبت حلول سال نو و عید فرخنده نوروز باستانی به حضور مهر مظاهر شهریار عادل دانشمند و جلیل الشأن و علیاحضرت فرح پهلوی شهبانوی نیکوکار و ارجمند ایران عزیز تبریک عرض نموده بقای عمر و تندرستی اعلیحضرتین را توأم... ۲۹ / ۱۲ / ۴۱ فدوی سید جلال الدین تهرانی» روزنامه خراسان، ۸ فروردین ۴۲، ص ۲ . [۱۶]. به گفته بخش عربی رادیو مسکو یک روز پس از فرار شاه ۲۵ دی آمریکا در یک مانور روانی سیصد نظامی به همراه تعدادی هواپیمای اف ـ ۱۵ به عربستان سعودی اعزام کرد. تقویم تاریخ انقلاب اسلامی ایران، ص ۲۲۸ . [۱۷]. مأموریت در تهران، ص ۱۷۲ [۱۸]. صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۵۰۳ - ۵۰۸ [۱۹]. همان، ص ۵۱۰ - ۵۱۵

. انتهای پیام /*