تا پیش از این و در دوران مبارزات مردم، با فتوای حضرت امام خمینی(س) بسیاری از سربازان و درجه‌داران مؤمن ارتش پادگان‌ها را ترک کرده و به صفوف ملت پیوسته بودند که این امر به نوبه خود ضربه‌ای بر پیکره ارتش شاهنشاهی بود؛ اما بیعت تعدادی از همافران و درجه‌داران نیروی زمینی و افراد نیروی هوایی تهران و به دنبال آن دیدار جمعی از افسران نیروی هوایی و همافران اصفهان با امام خمینی(س) در محل مدرسه علوی در روز 19 بهمن 1357و رژه آنان از مقابل حضرت امام، و پخش تصویر آن در جراید گرچه مورد تکذیب بختیار قرار گرفت اما در واقع اثر خود را بخشید و ارتش شاهنشاهی را بیش از پیش در آستانه سقوط قرار داد که حوادث متعاقب آن گویای این امر بود. حضرت امام خمینی(س) ضمن بیانی در جمع آنان بر طاغوت‌زدایی و برقراری حکومت اسلامی تأکید و آنان را سربازان امام زمان خطاب کردند: (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 368)

اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم‏

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

سربازان امام عصر (عج) در خدمت قرآن‏

درود بر شما سربازان امام عصر- سلام اللَّه علیه. همان طور که فریاد زدید تا کنون در خدمت طاغوت بودید. طاغوتى که تمام هستى ما را ساقط کرد، طاغوتى که خزاین ما را تهى کرد، طاغوتى که ما را برده خارجی ها کرد. و از امروز در خدمت امام عصر- سلام اللَّه علیه- و در خدمت قرآن کریم هستید. «قرآن کریم» ى که سعادت همه بشر را بیمه کرده است. «قرآن کریم» ى که هر کس در زیر بیرق او واقع بشود در دنیا و آخرت سعید است. «قرآن کریم» ى که آزادى و استقلال را توصیه کرده است. ما همه تابع قرآن کریم و تابع موازین اسلام و قواعد اسلام هستیم. ما همه از شماها، روحانیت از شماها تشکر مى‏ کند.

طاغوت‏ زدایى و برقرارى حکومت اسلامى‏

ما امیدواریم که با هم [با] پیوستگى به هم بتوانیم این طاغوت ها را تا آخر از بین ببریم و به جاى او یک حکومت عدل اسلامى؛ که مملکت ما براى خودمان باشد و همه چیز ما به دست خودمان باشد. ما مى‏ خواهیم که سرنوشت ما را خودمان تعیین کنیم نه سفارت امریکا و سفارت شوروى. ما مى‏ خواهیم که مملکت خودمان را خودمان تعمیر کنیم نه‏ یهودی ها و اسرائیل. ما مى‏ خواهیم مملکتمان را آزاد کنیم؛ اختناق در مملکت ما نباشد. ما مى‏ خواهیم ارتش ما آزاد باشد؛ اسرائیل در آن تصرف نکند، امریکا در آن تصرف نکند.

درود بر شما که قدر نعمت خدا را دانستید و به دامن قرآن پیوستید. درود بر شما که ترک کردید حکومت «طاغوت» را و به حکومتِ «اللَّه» پیوستید. من امیدوارم که سایر اشخاصى که در آن خدمت هستند، آنها هم وظیفه خودشان را بفهمند و به ملت بپیوندند. ما صلاح همه شما را مى‏ خواهیم. ما مى‏ خواهیم که شما آزاد باشید. ما مى‏ خواهیم که مملکت را شما مستقل کنید. و ما مى‏ خواهیم که دیگران، کسان دیگر، کسانى که مى‏ خواهند در شما تصرف بکنند، اینها نباشند. دست اجانب کوتاه باشد. خداوند نصرت به همه شما عنایت کند. باید این نهضت را حفظ کنید تا ان شاء اللَّه به آخر نقطه و نهایت؛ که قیام یک حکومت عدل انسانى اسلامى است به جاى یک حکومت طاغوتى.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته‏

(صحیفه امام، ج‏6، ص: 101 و 102)

. انتهای پیام /*