امام علاوه بر اینکه با بسیج عمومی برای برپایی مراسم بزرگداشت شهدای فیضیه، نهضت را استواری می ‏بخشیدند، نامه ‏های سرگشاده و پرمحتوایی نیز در پاسخ تلگرام ‏ها، طومارها و نامه‏ های پشتیبانی علما و مردم انتشار می‏ دادند. این نامه‏ های سرگشاده هر یک انقلاب‏ نامه ‏ای بود که می ‏توانست دگرگونی فکری و فرهنگی شگرفی پدید آورد و مردم ایران را بر ضد رژیم شاه به خیزش و خروش وادارد. دو نمونه از این نامه ها را که در تاریخ های 16 و 17 اردیبهشت 42 نگاشته شده در پی می ‏آید:

بسم الله الرحمن الرحیم‏

حضور شریف حضرات علمای اعلام و حجج اسلام و فقهای عظام- دامت برکاتهم و علت کلمتهم‏

تلگراف محترم مبنی بر تأسف و تأثر از فاجعه عظیمه وارد بر اسلام و مسلمین، و اعلام پشتیبانی از حوزه مقدسه و مقاصد شرعیه که جمیع علمای اسلام و طبقات مسلمین در آن شریک هستند، موجب تشکر گردید.

بدیهی است با این شیوه که دستگاه جبار در پیش گرفته، اگر مسلمین غفلت کنند و مراقبت شدید نکنند و کوشش در دفاع از حریم قرآن کریم و اسلام نکنند، زمانی نگذرد که خدای نخواسته دستگاه ناپاک و عمال اجنبی از احکام ضروری اسلام تجاوز کرده به اساس اسلام مقدس ضربه وارد خواهند کرد. شواهدی در دست است که دستگاه جبار، به حکم الزام و خباثت ذاتی، در صدد هَدْم اساس است. حمله مسلحانه به مرکز فقاهت و هَتْک مراجع و فقهای اسلام و حبس و زجر شاگردان مکتب اسلام و اهانت به قرآن کریم و سایر مقدسات مذهبی، نمونه بارز آن است. اعلام به تساوی حقوق زن و مرد از هر جهت، الغای اسلام و رجولیت از منتخَب و منتخِب و الغای اسلام و رجولیت از شرایط قضات، نمونه ظاهر دیگری است. سختگیری کردن و اجحاف نمودن به حجاج بیت الله الحرام، و در مقابل، وسایل فراهم نمودن و تسهیل نمودن برای مسافرت چند هزار نفر عمال اسرائیل به لندن برای توطئه بر ضد اسلام، و به آنها اسم مذهب گذاشتن (چنانچه [در] بعضی روزنامه‏ ها [ست‏]، که حتماً تحت نظر سازمانهای دولتی و به دیکته‏ آنهاست) یکی دیگر از نمونه‏های انحراف دستگاه جبار است. تخفیف در کرایه طیاره و به هر مسافری از فرقه ضالّه  پانصد دلار ارز دادن نمونه دیگری است. زمزمه «تغییر خط» که اخیراً بار دیگر آغاز شده، و زمزمه ‏های دیگر، که ذکر آن اکنون صلاح نیست، و تعبیرهای بسیار ننگینی که در نطق های مبتذلشان شده و می‏ شود، یکی دیگر از همان نمونه ‏هاست. اینها و امثال اینهاست که این جانب را به وحشت انداخته. و برای من جای شبهه نیست که سکوت در مقابل دستگاه جبار علاوه بر هَدْم اسلام و مذهب تشیع، نابودی با ننگ است ....

امروز مسلمین، و خصوصْ علمای اعلام، در مقابل خدای تبارک و تعالی مسئولیت بزرگی دارند. با سکوت ما نسل های آتیه إلی الأبد در معرض ضلالت و کفر هستند و مسئول آن ما هستیم. خطر اسرائیل و عمال ننگین آن، اسلام و ایران را تهدید به زوال می‏ کند. من برای چند روز زندگی با عار و ننگ ارزشی قائل نیستم. و از علمای اعلام و سایر طبقات مسلمین انتظار دارم که با تشریک مساعی، قرآن و اسلام را از خطری که در پیش است نجات دهند. و از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و علمای اسلام را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

روح الله الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام؛ ج‏ 1، ص: 220 - 222)

 زمان: 17 اردیبهشت 1342/ 13 ذی الحجه 1382

موضوع: سوء نیت دستگاه جبار نسبت به احکام اسلام‏

مخاطب: علما و روحانیون کرمان‏

بسم الله الرحمن الرحیم‏

13 شهر ذی الحجة الحرام 82

خدمت ذی شرافت حضرات علمای اعلام و حجج اسلام کرمان - دامت برکاتهم و علت کلمتهم‏

محترما به عرض می ‏رساند، لازم است از اقدامات حضرات آقایان در اعلای کلمه حق و ابطال باطل تشکر کنم و توفیق و تأیید علمای اعلام را در دفاع از حریم مقدس قرآن و اسلام از خداوند تعالی مسألت نمایم‏.

لازم است تذکر دهم که دستگاه جبار نسبت به احکام مقدسه اسلام سوء نیت دارد. رجوع به اعمال ناشایسته و نطق های آنها در هر فرصت این حقیقت اسفناک را واضح می‏ کند. کراراً در بیانات خود گفته ‏اند و اعلام نموده‏ اند، تساوی حقوق زن و مرد را که در اثر آن چندین حکم ضروری محو خواهد شد. اخیراً وزیر دادگستری در طرح خود قید رجولیت و اسلام را از شرایط قضات الغا نمود. دستگاه جبار وسایل اجتماع فرقه ضالّه عمال اسرائیل را در لندن فراهم نمود. و به طوری که در بعض روزنامه‏ ها منتشر شد به هر یک از دو هزار نفر مسافر یا بیشتر پانصد دلار ارز داد و در قیمت بلیط هواپیما هر نفری را قریب هزار و دویست تومان تخفیف دادند تا جلسه ضد اسلامی را تشکیل دهند و آنها را به عنوان فرقه مذهبی معرفی کردند.

لازم است علمای اعلام متذکر شوند که با جزئی غفلت و اهمال، اسلام و مملکت اسلامی از دست خواهد رفت؛ و با وحدت کلمه مسلمین خصوصا علمای اعلام، خطر مرتفع خواهد شد. باید آقایان جدیت کنند در تحصیل وحدت کلمه، و در تذکر به طبقات مسلمین. و از خطرهای بزرگی که متوجه اسلام است آنها را آگاه کنند. این جانب مصمم هستم که با تمام قوا از اعمال خلاف اسلامی دستگاه جبار جلوگیری کنم، و به خواست خدای متعال پیروزی نهایی با ماست؛ و کَلِمةُ الله هِیَ العُلیا. 

اینک دستگاه فاسد جار با هر وسیله به هتک و تهدید و ارعاب ما دست زده است و از هیچ جنایتی خودداری نمی ‏کند. برای به هم زدن حوزه علمیه به نفع اسرائیل فعالیت می‏ کند. با اسرائیل در مقابل دول اسلامی پیمان بسته یا می‏ خواهد ببندد. امروز روزی نیست که مسلمین در مصالح اسلام و خودشان نظر نداشته باشند، و نسبت به خطرهای محتمله بی‏ تفاوت باشند. تکلیف بر علمای اعلام- کثّر الله أمثالهم- بیشتر متوجه است. آنها کفیل ایتام آل محمد- صلی الله علیه و آله و سلم- می‏ باشند. از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

روح الله الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام؛ ج ‏1، ص 223 - 224)

. انتهای پیام /*