به گزارش پرتال امام خمینی(س) رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هدیه ارزشمند امام به امت اسلامی در دنیای معاصر را برخاسته از تعالیم آسمانی قرآن خواند و گفت: اطلاعات عمیق امام نسبت به نگاه قرآن به جامعه، پایه‌گذار حرکتی شد که ورای محاسبات سیاسی بود، چون تنها به کمک مردم، محکم‌ترین نظام را به یادگار گذاشت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، نگاه عرفانی امام به قرآن را یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد یک رهبر دینی و سیاسی توصیف کرد و افزود: نوع مسایل اخلاقی که امام در درس‌ها مطرح می‌کردند، برخاسته از قرآن بود و این شیوه را تا پایان عمر شریف خویش ادامه داده‌اند.
ایشان با تشریح تفاوت امام با دیگر مراجع و حتی با دیگر رهبران سیاسی جهان، گفت: تأثیری که امام بر جهان گذاشت، فراگیر بود و حتی مردم روستایی در مناطق دوردست کشورهای آمریکای جنوبی، عکس امام را در کنار عکس‌های قهرمانان ملی خود، زینت دیوارها می‌کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری نکاتی از تفسیر امام در سوره حمد، گفت: نگاه امام به همه آیات قرآن مانند سوره حمد بود که اگر مسئولیت‌های سیاسی فرصت می‌گذاشت، جامعه اسلامی یک تفسیر کامل و جامع از ایشان داشت.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حاصل زحمات امام را نظام اسلامی دانست و گفت: حکومتی را بنا نهاده‌اند که به خاطر توجه به احکام اسلامی در قانون‌گذاری‌ها و اجرائیات، پس از حکومت پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) در تاریخ اسلام بی‌نظیر است.
ایشان فقه حکومتی امام را مبتنی بر تعالیم قرآنی خواند و گفت: با نگاه تیزبین قرآنی و با تعبیه راه‌های اسلامی، بن‌بست‌های حکومتی را شکستند و راهی گشودند که تا همیشه جاودان است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اهمیت همه آثار گفتاری و نوشتاری امام، تأسیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) از سوی حاج احمدآقا و تداوم کارهای آن از سوی حاج حسن آقا را بسیار ضروری دانست و گفت: حفاظت از کارهای این دفتر هم ضرورت سیاسی و اسلامی است.
در آغاز این دیدار حجج‌الاسلام حشمتی و خسروی، رئیس و دبیر همایش گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌ها ارائه کردند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

. انتهای پیام /*