به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از ایرنا، این گروه پنج نفره از شهر وست فالن کشور آلمان به شهرستان خمین سفر کردند تا از نزدیک با زادگاه و محل تولد معمار کبیر انقلاب اسلامی آشنا شوند.

گردشگران آلمانی که برای نخستین بار برای دیدن جاذبه های تاریخی و گردشگری به شهرستان خمین آمده اند بیت تاریخی حضرت امام(س) و سبک معماری این بنا را جالب توصیف کردند.

بیت تاریخی حضرت امام(س)، منزل موروثی ایشان و خانه برادر آن حضرت (آیت الله پسندیده) مورد بازدید این گروه گردشگر قرار گرفت. 

مسوول موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در خمین گفت: هفته گذشته نیز یک خانواده از کشور اسلواکی از بیت و زادگاه امام(س) در خمین دیدن کردند.

حجت الاسلام محمد جواد رضوی افزود: در تعطیلات تابستان روزانه یک هزار تا یک هزار و 500 گردشگر داخلی از بیت تاریخی حضرت امام در این شهرستان بازدید می کنند.

حجت الاسلام سید محمد جواد رضوی افزود: در سال جاری تاکنون 85 گردشگر خارجی از این بنای تاریخی دیدن کرده اند.

بیت تاریخی امام(س) عمارتی چهار هسته ای است که چهار حیاط دارد، اما بر خلاف معماری خانه های سنتی ایرانی، هیچ کدام از حیاط ها نقش مرکزی ندارد. 

جلوخان های این بنا که بخش وسیعی است به صورت فرو رفتگی در کنار مسیر و در جلوی در اصلی قرار دارد و در اصلی این خانه در پیش خان قرار دارد و این در دو لنگه است و هر لنگه متشکل از چند ردیف تخته قطور طولی است. 

بعد از عبور از ورودی که در پیش اتاق قرار دارد وارد فضایی کاملا سر بسته به نام هشتی می شویم که یک هشت ضلعی کامل است و بعد از هشتی در راهروی طویل و کم عرض و تاریکی قرار می گیریم که به آن دالان می گویند که این دالان مانع ورود ناگهانی به فضای داخل عمارت است. 

وجود چند انبار، اصطبل و آشپزخانه از دیگر اجزا و فضاهای کارکردی این عمارت محسوب می شود. 

این بیت تاریخی در محله سه پل شهر خمین و در شمال رودخانه این شهر در 175 سال پیش ساخته شده و به شماره ‎ 1746در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

. انتهای پیام /*