در آغازین روز مهر ماه سال 1358 و در شروع اولین سال تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی در دبستان فیض قم و در جمع دانش آموزان این مدرسه حضور یافتند و خطاب به دانش آموزان و معلمان مطالبی بیان فرمودند. ایشان با اشاره به فطرت پاک کودکان بر تربیت اسلامى آنها تاکید ورزیدند. متن سخنان امام راحل به شرح زیر است:


بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
کودکان، جدید العهد به ملکوتند
من امروز، که روز اول تحصیل است و روز اول باز شدن مدارس است، پیش این اطفال کوچک دبستانى آمده‏ام که اینها به فطرت نزدیکترند: کُلُّ مَولُودٍ یُولَدُ عَلَى الْفِطْرَةِ ثُمَّ إِنَّ أَبَوَاهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرَانِهِ و یُمَجِّسَانِهِ این بچه ‏ها جدید العهد به ملکوت هستند. آن کدورتهایى که از طبیعت عاید انسان مى‏ شود و آن کدورتهایى که از دولت طاغوتى نصیب ما شد اینها از او دور بودند. جوانان ما را نگذاشتند تربیت انسانى بشوند. این کودکها، که الآن در پیش من هستند و با فشار به دامن من هجوم مى ‏آورند، مورد علاقه من هستند، بچه ‏هاى منند، عزیزان منند، به ملکوت نزدیکند، از آلودگی هاى طبیعت دورند. و من امیدوارم که معلم هاى این بچه‏ ها و این کودکها در تربیت انسانى- اسلامى اینها کوشا باشند؛ و از آن تعلیمات سوئى که در سابق بود مُبرا باشند.

وظیفه معلمان در رابطه با کودکان‏
معلمان مدارس در هر جا هستند عنایتشان به این کودکها بیشتر باشد؛ که این کودکها امید آتیه مملکت ما هستند. با کودکهاى امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست مى‏ شود. اینها هستند که در آتیه مملکت ما را اداره مى‏ نند؛ و پس از ما اینها باید استقلال مملکت و آزادى را حفظ کنند. معلمان از این کودکهاى نورس قدردانى کنند؛ و این کودکهاى نورس را، که آلوده نیستند به آن چیزهایى که ما بزرگها آلوده هستیم، نگذارند آلوده شوند. تربیتها تربیتهاى دینى باشد. اسلام، تمام آزادیها و استقلالها را بیمه مى‏ کند. بچه ‏هاى کوچک ما را اگر اسلامى بار بیاورید، استقلال و آزادى مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانى کنید. و از این عواطف کودکانه آنها من تشکر مى ‏کنم. من اینها را دوست مى ‏دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست.
من از خداى تبارک و تعالى سلامت و سعادت این قشر کودکان را، که مایه سرفرازى ما در آتیه باید بشوند، تشکر مى‏ کنم؛ و به همه دعا مى‏کنم. خداوند این غنچه‏ هاى نزدیک به شکوفا [یى‏] را در تربیت اسلامى شکوفا کند. خداوند این بچه ‏هاى لطیف ظریف انسانى را در پناه خود حفظ کند، و نور فطرت آنها را شکوفا کند.
من بیش از این طول کلام نمى ‏دهم، که این بچه‏ ها در این فشار، ناراحت هستند و در آفتاب از گرما ناراحت مى‏ شوند. خداوند همه شما را سعادتمند کند. خداوند مملکت ما را به وجود شما مستقل کند.
و السلام علیکم و على عباد اللَّه الصالحین‏
(صحیفه امام، ج‏10، ص: 86- 88)

منابع مرتبط:

گالری صوت امام: بوی ماه مهر-1 (بازگشایی مدارس، دانشگاهها و مراکز علمی)

گالری صوت امام: بوی ماه مهر-2 (بازگشایی مدارس، دانشگاهها و مراکز علمی)

اصول آموزش و پرورش از دیدگاه حضرت امام (س)

اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش از دیدگاه امام خمینی(س)

. انتهای پیام /*