پرتال امام خمینی : «اسلام برای زن‌ها حقوق ویژه‏‌ای قائل است»

این گزاره ای است که منطق امام خمینی را برای آزاد کردن زنان آمریکایی بازداشت شده در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توضیح می داد.
27 آبان ماه ۱۳۵۸ در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگارشد.
12 روز پس از تسخیر لانه جاسوسی او در رویکردی انسان دوستانه خواستار آزادی سازی زنان و سیاه‌پوستان آمریکایی شد.
در استراتژی او همواره فرهنگ و سیاست در هم آمیخته است.
این اقدام در عصر حاکمیت آپارتاید و حقوق نژادپرستی، از سوی رسانه‌های مختلف جهان، به ویژه رسانه های غربی مورد توجه و بازتاب فراوانی قرار گرفت.
 امام خمینی (س) با این اعتقاد که سیاهپوستان آمریکایی، در ردیف مستضعفان و ستم دیدگان  آمریکا هستند و شاید ناخواسته به چنین مأموریتهایی اعزام می‌شوند، دستور آزادی آنان را صادر می کند.

آزادسازی بخشی از گروگان ها که در نهایت حتی یک تن از  جمع همه آن ها، در دست دانشجویان ایرانی آسیبی ندیدند؛ به روشنی نشان می دهد که کارتر می توانست راه حل های عاقلانه تری را برای مواجهه با انقلاب ایران در پیش گیرد.

اسنادی که رویکرد دولت آمریکا را برای شکست انقلاب ایران افشا می کرد؛ و منطق امام خمینی نشان می دهد که آمریکا در آن تاریخ همچنان بر جایگاه و رویکرد جاه طلبانه خود در مواجهه با ملت ایران اصرار می ورزد.

امام خمینی منطق ملت ایران را در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توضیح می دهد:

ملت ایران بپاخاسته که نگذارد این لانه‏ های جاسوسی در ایران به عمل ننگین خود ادامه دهند

ملتی که سقوط دولت مصدق را با کودتایی آمریکایی قرینه اسناد کشف شده خود قرار می دهد. در شرایطی که پیش از آن نیز جنگ داخلی و رویکردهای جدایی طلبانه در گوشه به گوشه ایران آتش و خون به پا  کرده بود؛ مطالباتی از دولت آمریکا دارند.

شاه با میلیاردها دلار ثروت خویش به آمریکا گریخته است و امام خمینی شرطی را برای آزاد سازی دیگر گروگان ها اعلام می کند:

تا استرداد محمدرضا پهلوی، برای محاکمه و استرداد آنچه به یغما برده است، این لانه جاسوسی و آن جاسوسان حرفه ‏ای به حال خود باقی خواهند ماند.

هیمنه سیاست خارجی و اقتدار بین المللی آمریکایی همراه با تسخیر لانه جاسوسی فرو ریخته است و امام خمینی مصرانه استقلال ایران و شکست دیواره های سخت جاه طلبی آمریکایی را هدف قرار می دهد. او می گوید:

کار‌تر یک اشتباه دارد، و آن اینکه گمان می‏ کند همه دولت‌ها چشم بسته به خدمت او ایستاده‌اند.


متن این حکم که در جلد یازده صحیفه امام خمینی ،صفحه54 آمده است،  به شرح زیر است:

 «بسم الله الرحمن الرحیم‏

جناب حجت الاسلام آقای موسوی خوئینی‌ها، و برادران و خواهران دانشجوی محترم ساکن در مرکز جاسوسی آمریکا

مرکز توطئه و جاسوسی به اسم «سفارت آمریکا» و اشخاصی که در آن بر ضد نهضت اسلامی ما توطئه نموده ‏اند، از احترام سیاسی بین المللی برخوردار نیستند. تهدیدات و تبلیغات دامنه‏ دار دولت آمریکا به قدر پشیزی نزد ملت ما ارزش ندارد. نه تهدید نظامیِ او عاقلانه است؛ و نه تهدید اقتصادیِ او واجد اهمیت. و کار‌تر یک اشتباه دارد، و آن اینکه گمان می‏ کند همه دولت‌ها چشم بسته به خدمت او ایستاده‌اند و این اشتباه بزرگ بزودی برای خودش هم روشن خواهد شد؛ و طلیعه آن نیز مشهود است. ملت ایران بپاخاسته که نگذارد این لانه‏ های جاسوسی در ایران به عمل ننگین خود ادامه دهند، و تا استرداد محمدرضا پهلوی، برای محاکمه و استرداد آنچه به یغما برده است، این لانه جاسوسی و آن جاسوسان حرفه ‏ای به حال خود باقی خواهند ماند.

لکن برای آنکه اسلام برای زن‌ها حقوق ویژه‏‌ای قائل است، و سیاه‌پوستان، که عمری را تحت فشار و ظلم آمریکا به سر برده‌‏اند، و شاید به طور الزام به ایران آمده باشند، نسبت به آنان، در صورتی که جاسوسی آن‌ها ثابت نشده باشد، تخفیف دهید. دانشجویان عزیز، سیاه‌پوستان و زنانی که جاسوسی آنان معلوم نیست، به وزارت امور خارجه تحویل دهید، که فورا آن‌ها را از ایران خارج نمایند. ملت شریف ایران اجازه آزادی بقیه را نمی‏‌دهد. لذا دیگران در بازداشت هستند، تا دولت آمریکا به خواست ملت عمل کند. و السلام علیکم.
روح الله الموسوی الخمینی‏»


پس از دستور امام خمینی (ره) این افراد روز ۲۷ آبان ماه آزاد و به وطن خود بازگشتند.

. انتهای پیام /*