انسان وارسته

انسان وارسته

در روضه هایی که به طور خصوصی در شهر قم تشکیل می شد شرکت می کرد و...

سه شنبه, مهر 25, 1396 8:49
عروجی که بغض ها را ترکاند

عروجی که بغض ها را ترکاند

شهادت حاج آقا مصطفی طلیعه ای شد برای این که مردم بتوانند آزادانه از امام اسم ببرند. ساواک کنترل از دستش بیرون شده بود و کمتر می توانست...

دوشنبه, مهر 24, 1396 9:2
شهادتی تاثیر گذار و شتاب بخش

شهادتی تاثیر گذار و شتاب بخش

یکی از رخدادهایی که نقش مؤثری در بسیج توده های مردم و مبارزین و اتحاد آنها علیه حکومت پهلوی داشت، درگذشت اسرارآمیز آیت‏ اللّه‏ سید مصطفی خمینی در اول آبان 1356 در نجف اشرف بود. خبر این حادثه آتش انقلاب را شعله ور تر ساخت، و گویا ....

یکشنبه, مهر 16, 1396 17:12
تکیه بر توحید

تکیه بر توحید

یکبار نزد آقای خمینی رفتم و ایشان در حال بالا رفتن از پله ها بودند. به ایشان عرض کردم دیگر ادامه ندهید؛ علما با شما نیستند. ایشان برگشتند رو به من و فرمودند...

سه شنبه, شهريور 14, 1396 11:51
تجلی سیمای امام (ره)

تجلی سیمای امام (ره)

امام در چند مجلسی که من منبر می رفتم تشریف داشتند. وقتی من قرآن می خواندم می دیدم که امام همینجور اشکشان سرازیر می شود. گفت که از آنجا این آشنایی و برخورد اینجوری شروع شد ولی ...

دوشنبه, مرداد 16, 1396 9:56
روایتی از فداکاری یک جوان انقلابی ایلامی

روایتی از فداکاری یک جوان انقلابی ایلامی

در دوران انقلاب، مردم شریف ایلام هم، هماهنگ با سایر شهرها تظاهراتی علیه رژیم بر پا نمودند... تیراندازی به منظور سرکوبی انقلابیون شروع شد...

چهارشنبه, مرداد 04, 1396 10:25
نگاهی به شخصیت حضرت امام (ره)، از زبان آیت الله محمدتقی مروارید

نگاهی به شخصیت حضرت امام (ره)، از زبان آیت الله محمدتقی مروارید

راه پاسداری از نهضتش همین است که هر کس در هر رتبه و مقامی که هست در پیشبرد آرمان ها و اهداف معظم له بکوشد و اگر غیر از این شد نهضت شکست خواهد خورد.

چهارشنبه, مرداد 04, 1396 10:17
تلمّذ نزد استاد

تلمّذ نزد استاد

به جمله من اتّبع رضوانه عنایت بیشتری بکنید... تا راه های سلام را به شما بنمایاند.

چهارشنبه, مرداد 04, 1396 10:12
دیدار مردم بندر انزلی با امام در سال 59

دیدار مردم بندر انزلی با امام در سال 59

مردم تقاضا کردند که ملاقاتی با حضرت امام داشته باشند. دفتر هم موافقت کرد. چند تا اتوبوس از بندر انزلی آمدند و صبح در جماران، در مسیر بیت حضرت امام مستقر شدند.

چهارشنبه, تير 28, 1396 12:4
مراسم عمامه گذاری توسط امام خمینی

مراسم عمامه گذاری توسط امام خمینی

مرحوم والد به من گفتند که پسرم از حاج آقا روح الله خیلی خوشم می آید، مرید ایشانم، من میل دارم امشب حاج آقا روح الله که تشریف می آورند با دست خودشان تو را معمم کنند.

چهارشنبه, تير 28, 1396 11:13
دیدار با امام در تهران

احمد ناطق نوری

دیدار با امام در تهران

زمانی که امام را در خیابان قیطریه در منزل آقای روغنی بازداشت کرده بودند؛ برادرها می خواستند سؤالی از خدمت ایشان بپرسند. لذا ما می بایست آن سؤال را پیش حضرت امام برده و جوابش را از ایشان می گرفتیم. در آن زمان آن ها من را برای این کار انتخاب کردند تا نامه ای که حاوی سؤال شرعی بود، را به طریقی به دست امام برسانم یا بتوانم شفاهی این سؤال را از امام بپرسم. به یاد دارم که گفته بودند این نامه را آقای مطهری یا آقای بهشتی داده اند.

یکشنبه, تير 25, 1396 15:6
جایگاه ورزش و تفریح در نگاه امام خمینی (س)

جایگاه ورزش و تفریح در نگاه امام خمینی (س)

امام ورزش را دوست داشتند و آن‏ را بهترین و سالم‏ترین تفریحات می ‏دانستند.

یکشنبه, تير 18, 1396 10:20
مردمی ترین و با نفوذترین رهبر

هاملت چیپاشویلی از کشور گرجستان

مردمی ترین و با نفوذترین رهبر

من امام خمینی را از زمانی شناختم که فعالیت های انقلابی خود یعنی مبارزه علنی با محمدرضا پهلوی را آغاز کرده بود و آشکارا در مقابل نظام شاهنشاهی ایران ایستاد. زمانی که ایشان در تبعید بودند، من اخبار مربوط به ایشان و رویدادهای سیاسی ایران را در روزنامه های بین المللی می خواندم و دنبال می کردم. باید بگویم که من امام خمینی را از میان همان سطور و صدها حوادث تلخ سال های مبارزه شناختم.

سه شنبه, تير 13, 1396 10:51
عـــدالــت بهــشــتی (این داستان، واقعی است)

ابوالفضل مروی

عـــدالــت بهــشــتی (این داستان، واقعی است)

یادت باشد! هرقدر پست و مقامت در آن دنیا بالاتر باشد در این دنیا کارت سخت تر است.

سه شنبه, تير 06, 1396 11:50
برخی ویژگی های اجتماعی حضرت امام در زمان اقامتشان در نجف در خاطرات نزدیکان

برخی ویژگی های اجتماعی حضرت امام در زمان اقامتشان در نجف در خاطرات نزدیکان

امام در نیمه شعبان، اول رجب، نیمه رجب، عید قربان، عید فطر، روز عرفه و ایام زیارتی دیگر، برای زیارت به کربلا می رفتند و در آنجا اقامت داشتند و هر روز به حرم مشرف می شدند. آنجا زیارت جامعه را در حرم امام حسین (ع) مرتب صبحها و شبها می خواندند.

یکشنبه, تير 04, 1396 11:55
نماز در دل شب

نماز در دل شب

در نظر ایشان نماز یک معاشقه است نه وظیفه ای که ما مجبور به انجام آن باشیم. از نماز لذت می برند، چون عبادت را ابراز عشق در برابر معشوق می دانند. از ظاهر رفتار امام برمی آمد که زمان مناسب ابراز این شیفتگی، شب است. اکثر آشنایان این طور نقل می کنند که امام از سن جوانی نماز شب و تهجد جزو برنامه هایشان بود.

سه شنبه, خرداد 30, 1396 15:32
در اشتیاق نماز

در اشتیاق نماز

هنگامی که نزدیک نماز می شد سر از پا نمی شناختند. به هر کس که در اتاق بود صراحتاً می گفتند: بروید که وقت نماز است و همیشه در این لحظات یک تبسمی پیدا می کردند که آدم احساس می کرد انتظار لحظات شیرینی را می کشند.

دوشنبه, خرداد 29, 1396 15:13
وجودش یاد الهی بود

برگرفته از کتاب عطر خوش نماز

وجودش یاد الهی بود

اوایل جنگ بود که ناگهان صدای ضدهوایی به گوش ما رسید و ما چون تا آن روز با صدای ضدهوایی آشنا نبودیم، احساس کردیم که هر صدا به منزله انفجار یک بمب است؛ لذا سراسیمه به اتاق امام رفتیم. دیدم امام در ایوان اتاق مشغول نماز و عبادت بودند. گویی اصلاً صدایی نشنیده و اصلاً متوجه ورود ما به اتاق نشده اند.

شنبه, خرداد 27, 1396 15:6
ارادت امام خمینی (س) به حضرت امیر (ع)

به مناسبت سالروز شهادت امام علی (ع)

ارادت امام خمینی (س) به حضرت امیر (ع)

برای اولین بار که امام به نجف آمدند اول از همه یکراست به حرم مطهر امیرالمؤمنین (ع) مشرف شدند و بعد وارد مراسم استقبالی شدند که به مناسبت ورودشان تدارک دیده شده بود. امام در سال اول اقامتشان در نجف یک سال تمام، روزی دوبار صبح و شب به حرم مشرف می شدند.

پنجشنبه, خرداد 25, 1396 12:44
سیره عملی امام خمینی(س) در ماه رمضان

سیره عملی امام خمینی(س) در ماه رمضان

ورود به ضیافت الهی، روزه ماه رمضان با رعایت جوانب و الزامات آن، بهره گیری از مائده آسمانی قرآن، بستن راه های شهوات و ترک خواهش های نفسانی و مهیا شدن برای فرصت لیلةالقدر که شب نزول قرآن است و قدر و منزلت آن از هزار ماه بیشتر است، و سنت های الهی در آن احیا و سرنوشت انسان ها در آن تعیین می شود و طبیعی است که او این همه فرصت را قدر می داند و غنیمت می شمارد.

سه شنبه, خرداد 23, 1396 10:3
ساده بگویم: امام اجازه فضولی به هیچ کس را ندادند!

دکتر حسن حبیبی

ساده بگویم: امام اجازه فضولی به هیچ کس را ندادند!

خبرنگارانی که بنایشان کشف واقعیات بود و می‏‏ خواستند دقیقاً از نظرات امام آگاه شوند به هیچ وجه حاضر به مصاحبه با اطرافیان امام نبودند، زیرا می‏‏ دانستند که نوشتن مطالب آنان دردی را دوا نمی‏ کند.

شنبه, خرداد 20, 1396 10:12
دوران حصر و آزادی حضرت امام

خاطراتی از نزدیکان امام:

دوران حصر و آزادی حضرت امام

پس از اینکه امام از حصر قیطریه به قم بازگشتند دسته دسته ارادتمندان ایشان به محضرشان شرفیاب می‏شدند. منزل امام به محل دیدار اقشار مختلف مردم و علما تبدیل شده و امام در یکی از اتاقها نشسته بودند و به تفقد از دیدار کنندگان می ‏پرداختند

دوشنبه, خرداد 15, 1396 12:23
پزشکان چگونه بیت امام را ترک کردند

دکتر الیاسی‏

پزشکان چگونه بیت امام را ترک کردند

از پرسنل و پزشکان و اهل بیت خواسته شد قدری آرام بگیرند تا سران‏‎ ‎‏مملکت و نزدیکان امام بتوانند راجع به اعلام رحلت ایشان تصمیم بگیرند و فعلاً‏‎ ‎‏پزشکان و پرسنل بیت را ترک نکنند. مسئولین کشور جلسه مهمّی را با حضور آقای‏‎ ‎‏حاج سید احمد خمینی تشکیل دادند، وقتی ایشان از جلسه خارج شدند فرمودند:‏‎ ‎‏پزشکان می توانند بیت را ترک کنند و رحلت امام به زودی اعلام خواهد شد. پزشکان‏‎ ‎‏با دلی پر درد و بدنی کوفته و روحی که گویی خستگی سالها و قرنها را تحمّل می کند‏‎ ‎‏بیت حضرت امام را ترک کردند.

یکشنبه, خرداد 14, 1396 15:50
آخرین تقاضای امام

دکتر حسن عارفی

آخرین تقاضای امام

حضرت امام در حدود ساعت 3 بعدازظهر در حال ضعف و سستی و ناتوانی اینجانب را صدا زدند. عرض کردم آقاجان بفرمایید در خدمتتان هستم. فرمودند: اگر وضو قبل از وارد شدن در وقت باشد، باید نیت چنین باشد. من هم فوری حاج احمد آقای خمینی و حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای آشتیانی را به حضور ایشان خواندم. در حقیقت آخرین تقاضای ایشان صدا کردن حقیر و آخرین مطلب ایشان راجع به یک موضوع شرعی و فقهی بود.

چهارشنبه, خرداد 10, 1396 20:10
ابعاد گوناگون زندگی امام خمینی (س)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی

ابعاد گوناگون زندگی امام خمینی (س)

یکی از چیزهای ناشناخته زندگی امام این بود که امام دارای ابعاد گوناگون بودند. مردم فقط بُعد فقاهت ایشان را می شناسند و بُعد عرفانی امام را یا بُعد فلسفی ایشان را، اما سایر ابعاد امام را نمی شناسند.

دوشنبه, خرداد 08, 1396 15:46
ویژگی های عبادی امام خمینی (س)

مرضیه مطهری

ویژگی های عبادی امام خمینی (س)

راز عظمت شخصیت امام را باید در معنویت و در تهذیب نفس و جهاد اکبر و تقوای ایشان جست وجو کرد؛ عبادتها، دعاها، قرآن خواندن ها، زیارت ها، توسل ها و به ویژه مناجات شعبانیه، این کودک یتیم را امام کرد. البته دو عنصر دیگر نیز در زندگی امام نقش اساسی داشت: توجه به کسب علم و نظم و برنامه ریزی دقیق.

جمعه, خرداد 05, 1396 15:44
فتح خرمشهر به روایت خاطرات

فتح خرمشهر به روایت خاطرات

فرمانده عراقی از یک جوان ایرانی که به اسارت گرفته شده بود، خواست که به امام خمینی فحش بدهد. جوان ایرانی نپذیرفت و آن فرمانده دستور داد او را تیر باران کردند.

سه شنبه, خرداد 02, 1396 9:57
پرهیز از اسراف

پرهیز از اسراف

دیدم با یک دست شیر آب را باز کردند و دست دیگرشان را به حالت مشت باز در آورده زیر شیر آب قرار دادند. دستشان که پر از آب شد شیر را بستند و آب را به صورتشان ریختند. باز یک مشت دیگر آب روی صورت ریختند و شیر را بستند. ایشان ظرف شاید یک دقیقه یا کمتر یک وضوی خیلی قشنگی گرفتند. من روی مصرف آب ایشان دقت داشتم و شاید بتوان ادعا کرد که بیش از یک و نیم یا دو استکان آب مصرف نکردند. از دست مبارک ایشان آبی روی زمین نمی ریخت.

یکشنبه, ارديبهشت 31, 1396 15:28
چند خاطره کوتاه

چند خاطره کوتاه

به شما سفارش می کنم اگر ملاّ نیستید، اگر متدین نیستید، عاقل باشید، نخواهید حوزه چهل ساله را ضربه بزنید. خوب معلوم است، حرف بعداً معلوم می شود و ایشان ناراحت شدند از اینکه غیبتی پشت سر یکی از مراجع شده بود که آن غیبت، [به ظاهر] به نفع حضرت امام(س) و به ضرر آن مرجع بوده است و این به گوش حضرت امام رسیده بود و علت ناراحتی ایشان این امر بود.

شنبه, ارديبهشت 30, 1396 11:56
شرط قرار گرفتن در دل مردم

آیت ‏اللّه‏ محمد امامی کاشانی:

شرط قرار گرفتن در دل مردم

امام نصایحی به طلبه ‏ها و شاگردان می‏ کردند که از آن نصایح، توحید می ‏بارید.

سه شنبه, ارديبهشت 26, 1396 11:14
صفحه 1 از 39 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >