پرتال امام خمینی: رعایت ادب اختلاف و احترام کامل به علما و فقها و نظرات و گفته های آنان یکی دیگر از خصوصیات امام خمینی در همه زمینه ها بخصوص در مسائل مستحدثه و مسائل مورد اختلاف است، امام همواره شاگردان خود را به رعایت ادب و احترام نسبت به بزرگان توصیه می کردند. به عنوان نمونه ضمن بحثی که پیرامون بلیت های بخت آزمایی داشتند فرمودند:

مسئله بلیت های بخت آزمایی از مسائل اجتهادیه فقه است و نظریه های مجتهدین ممکن است درباره آن مختلف باشد، چه اینگونه مسائل از مسائل ضروریه و واضح فقه نیست تا اینکه همه در آن متفق باشند، در همین مسئله بلیت های بخت آزمایی مشهور بود که مرحوم آقای خوانساری و مرحوم میرزا سید یونس اردبیلی رضوان الله علیهما جائز می دانند، البته این اجتهاد ایشان است که مؤدی به جواز شده است و این سبب نمی گردد که چون آنها جایز می دانستند ما بر آنان طعنه بزنیم همانطور که آنان
نیز نمی توانند به ما طعنه بزنند که چرا ما آن را جایز نمی دانیم، بلکه می توان در اینگونه موارد به بحث پرداخت. آقایان باید خیلی مواظب این خرده کاریها باشند، خیلی مواظب الفاظشان باشند، مبادا خدای نکرده به واسطه شطر کلمه ای سلب توفیق از آنها شود و یا از زمره محصلان (واقعی) خارج گردند و یا از طریق الهی و صراط مستقیم بیرون روند. (از یادداشتهای درس مسائل مستحدثه امام خمینی در تاریخ ۱۸ / ۵ / ۴۳ به قلم نویسنده.)
و یا در بحث موسیقی می فرمایند:
بعضی با طعنه به مرحوم ملا محسن فیض کاشانی و محقق خراسانی نسبت داده اند که این دو فقیه منکر حرمت غنا و موسیقی بوده اند و فقط کارهای حرامی که همراه با آن صورت می پذیرد حرام دانسته اند...بهتر است (به جای طعنه) به دلائلی توجه شود که این دو فقیه برای تقسیم غنا و موسیقی به حق و باطل استدلال کرده اند. (المکاسب المحرمه امام خمینی و رساله نوین، ج ۳، ص ۲۱۰ و ۲۱۱).

منبع: کتاب حکومتی بر اساس اخلاق؛ به نقل از حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بی آزار شیرازی

 

. انتهای پیام /*