بسم ‏اللَّه الرحمن الرحیم

  پدر عزیز و مراد بزرگوارم، پس از سلام:

    1- یکى از مسائل بسیار مهم که بعد از جنابعالى - خدا آن روز را نیاورد - موجب موضعگیری هاى فرزندان انقلاب و افراد گوناگون و محققین و احیاناً اختلاف آنها مى ‏گردد، برداشت هاى گوناگون سیاسى و غیرسیاسى آنان از یک متن است و از این بسیار گسترده ‏تر، از اختلاف بین متون منتشر شده حضرتعالى با آنچه به عنوان اسناد سیاسى و غیره از صدا و فیلم و متنهاى دست نویس جنابعالى که منتشر نشده و در اختیار ماست، سرچشمه مى ‏گیرد. شما بهتر از هر کس مى ‏دانید که به علل گوناگون گاهى خود شخصاً و گاهى اینجانب و یا مسؤولین و حتى بعض افراد معمولى پیشنهاد حذف یک قسمت و یا قسمتهایى از سخنرانی ها یا حذف و تغییر و اضافه جمله و یا جملاتى بسیار در اعلامیه‏ ها خدمتتان عرضه شده ‏است که حضرتعالى گاهى قبول نمى‏ فرمایید و گاهى پس از دقت، دستور حذف و یا تغییر و اضافه را بدان صورت که مایل باشید، صادر مى ‏فرمایید که انجام گیرد، حال اگر روزى تصمیم بر این گردد - که حتماً مى ‏گردد - متن سخنرانی ها و یا اعلامیه‏ ها و چیزهایى از این قبیل که با صدا و خط حضرتعالى منتشر گردد، مسلماً متن دستخط و یا متن اصلى صدا و فیلم به عنوان سند خدشه ‏ناپذیر اصل قرار مى ‏گیرد و آنچه از زیاد و کم بدان صورتى که گذشت ولو بسیار هم مهم باشد یا کنار گذاشته مى‏ شود و یا تحت‏ الشعاع خط و یا متن اصلى سخنرانى قرار مى ‏گیرد و این از مسائلى است که باید جدى براى آن فکرى کرد.

2- یکى دیگر از مسائلى که خوب است حضرتعالى براى آن فکرى کنید، این است که آنچه از حضرتعالى منتشر شده است در جراید و صدا و سیما و حتى بولتن ها، به یک صورت نیست، گاهى دیده شده در روزنامه ‏اى و یا مجله ‏اى به علل ، چه سیاسى و چه غیرسیاسى و یا سهواً، جمله یا جملاتى از لابه‏ لاى اعلامیه‏ ها و یا سخنرانی ها در روزنامه‏ اى آورده شده و در روزنامه دیگر نیامده است، کدام را باید اصل قرار داد، آن متنى که این جمله را دارد و یا متنى که فاقد آن جمله است؟ بدیهى است این تردید، در جایى است که دسترسى به صدا و خط حضرتعالى نیست و این هم بسیار است، چرا که خیلى وقتها است که صحبت هاى جنابعالى را من و یا  دوستان مى ‏نویسیم و بعد از تصویب شما به مطبوعات و غیره مى ‏دهیم، چه کسى باید تشخیص دهد آن جمله از حضرتعالى است یا نه؟ روشن است که گاهى تغییر و یا حذف و یا اضافه کلمه ‏اى بطور کلى معناى جمله را تغییر مى‏ دهد.

3- مسأله دیگر این است که تکلیف نامه ‏ها و نوشته ‏ها و پیام‏ ها و فیلم و نوارها و اشعارتان که بطور کلى منتشر نشده است و در بایگانى دفتر موجود است را هم روشن بفرمایید.

4- پرونده‏ هاى حضرتعالى در ساواک است (که الان در اختیار وزارت اطلاعات مى ‏باشد) و یک نسخه از آن را اینجانب در اختیار دارد، لازم است به اطلاع حضرتعالى برسانم که تنها پرونده ‏هاى جنابعالى در سازمان امنیت شاه در تهران 48 جلد است که تقریباً هر جلد حدود پانصد صفحه مى ‏باشد که انتشار آن بدون شک پرده از مسائل بسیارى برمى ‏دارد و طبیعى است که  گرانقدرترین اسناد انقلاب اسلامى است.

5- کتابها و نوشته‏ هایى که صرفاً علمى و یا اخلاقى است، از ارزشمندترین کتبى است که مى ‏تواند  زیربناى انقلاب فقهى، اخلاقى، فلسفى، عرفانى و اصولى باشد.

6- بهره ‏بردارى و تحقیق و تحلیل و نیز انتشار اسناد و نامه‏ ها و بولتن هایى که قبل و بعد از انقلاب به عنوان حضرتعالى و یا دفتر ارسال گردیده و هم اکنون نیز در اختیار دفتر مى ‏باشد، دو - سه نمونه از مواردى که باعث نوشتن این نامه شد، به عنوان ضمیمه و استشهاد تقدیم مى ‏گردد. خدا یار و نگهدارتان باد ،فرزند شما: احمد خمینى،(نیمه اول شهریور 1367) 

پاسخ حضرت امام خمینى(س) به نامه حجت ‏الاسلام والمسلمین سیداحمد خمینى(س) (در مورد تنظیم و تدوین اسناد و مدارک مربوط به ایشان)

 بسم ‏اللَّه الرحمن الرحیم

  فرزند عزیزم احمد - حفظه ‏اللَّه تعالى و ایده

    از آنجا که شما را بحمداللَّه تعالى در مسائل سیاسى و اجتماعى صاحبنظر مى ‏دانم و در تمامى فراز و نشیب‏ ها در کنار من بوده‏ اى و هستى و با صداقت و کیاست امور سیاسى و اجتماعى اینجانب را متصدى هستى، لهذا شما را براى تنظیم و تدوین کلیه مسائل مربوط به خود، که بسا در رسانه‏ هاى گروهى اختلافات و اشتباهاتى رخ داده‏ است، انتخاب مى‏ نمایم و از خداوند متعال که حاضر و ناظر است توفیقات شما را خواستارم. امید است با صرف وقت و دقت‏ نظر، این امر را به پایان برسانى. والسلام علیکم، پنجشنبه 17 شهریور 26 /67 محرم ‏الحرام1409  روح‏ اللَّه الموسوى الخمینى


. انتهای پیام /*