امام خمینی(س) درروز 23 خرداد 1359 هنگامی که در جماران سکونت داشتند،پیامی با موضوع تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی برای اعضای منتخب این ستاد ارسال کردند.متن کامل این پیام به شرح زیراست:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم
مدتى است ضرورت انقلاب فرهنگى که امرى اسلامى است و خواست ملت مسلمان مى‏باشد، اعلام شده است و تا کنون اقدام مؤثر اساسى انجام نشده است و ملت اسلامى و خصوص دانشجویان با ایمان متعهد، نگران آن هستند و نیز نگران اخلال توطئه گران که هم اکنون گاه گاه آثارش نمایان مى‏شود و ملت مسلمان و پایبند به اسلام خوف آن دارند که خداى نخواسته فرصت از دست برود و کار مثبتى انجام نگیرد، و فرهنگ همان باشد که در طول مدت سلطه رژیم فاسد کارفرمایان بى‏فرهنگ، این مرکز مهم اساسى را در خدمت استعمارگران قرار داده بودند، که از دستاوردهاى دانشگاه ها به خوبى ظاهر مى‏شود که جز معدودى متعهد و مؤمن که على رغم خواست دانشگاه ها در خدمت کشور و اسلام بودند، دیگران جز ضرر و زیان چیزى براى کشور ما بار نیاوردند؛ و ادامه این فاجعه که مع الأسف خواست بعض گروه هاى وابسته به اجانب است، ضربه‏اى مهلک به انقلاب اسلامى و جمهورى اسلامى وارد خواهد کرد، و تسامح در این امر حیاتى، خیانت عظیم بر اسلام و کشور اسلامى است. بر این اساس به حضرات آقایان محترم محمد جواد باهنر، مهدى ربانى املشى، حسن حبیبى، عبدالکریم سروش، شمس آل احمد، جلال الدین فارسى و على شریعتمدارى مسئولیت داده مى‏شود تا ستادى تشکیل دهند و از افراد صاحبنظر متعهد، از بین اساتید مسلمان و کارکنان متعهد و دانشجویان متعهد با ایمان و دیگر قشرهاى تحصیلکرده، متعهد و مؤمن به جمهورى اسلامى دعوت نمایند تا شورایى تشکیل دهند و براى برنامه ریزىِ رشته‏هاى مختلف و خط مشى‏ فرهنگى آینده دانشگاهها، بر اساس فرهنگ اسلامى و انتخاب و آماده سازى اساتید شایسته متعهد و آگاه و دیگر امور مربوط به انقلاب آموزشى اسلامى اقدام نمایند.
بدیهى است بر اساس مطالب فوق دبیرستان ها و دیگر مراکزآموزشى که در رژیم سابق با آموزش و پرورشى انحرافى و استعمارى اداره مى‏شد، تحت رسیدگى دقیق قرار گیرد تا فرزندان عزیزم از آسیب و انحراف مصون گردند. از خداوند متعال توفیق آقایان را در این امر مهم مسئلت مى‏نمایم و عظمت اسلام و کشورهاى اسلامى را خواهانم. والسلام علیکم .
روح اللَّه الموسوى الخمینى.
منبع: صحیفه امام، ج‏12، ص: 431 و432

امام خمینی(س) درهشتم شهریورماه 1362 درجماران ،به نامه آیت الله خامنه ای (رییس جمهوری وقت) پاسخ داده و برترمیم ستاد انقلاب فرهنگی تاکید می کند.متن کامل این دو نامه به شرح زیراست:

نامه آیت الله خامنه ای:
بسم اللَّه الرحمن الرحیم
محضر مبارک رهبر عظیم انقلاب حضرت مستطاب آیت اللَّه العظمى امام خمینى- مدّظله العالى
با نزدیک شدن زمان بازگشائى دانشگاه ها و با توجه به اهتمامى که آن حضرت همواره نسبت به دانشگاه و دانشگاهیان ابراز فرموده‏اید لزوم تحرک مضاعف براى آمادگى هرچه بیشتر دانشگاه جهت پذیرش دانشجویان احساس مى‏شود، با تقدیر و احترام نسبت به کلیه تلاشهائى که از سوى اعضاى محترم ستاد انقلاب فرهنگى و همه استادان و محققان و دانشجویان دست اندرکار امور دانشگاهى مخلصانه مبذول گردیده است، ترمیم و تکمیل ستاد انقلاب فرهنگى استدعا و ترکیب جدید آن به ترتیب زیر پیشنهاد مى‏گردد:
1- نخست وزیر محترم. 2- وزیر فرهنگ و آموزش عالى. 3- وزیر ارشاد اسلامى. 4- آقاى دکتر شریعتمدارى. 5- آقاى دکتر احمدى. 6- آقاى دکتر سروش. 7- آقاى دکتر معین. 8 و 9- دو نفر دانشجو به انتخاب جهاد دانشگاهى.
امیدوار است با توجه ویژه امام بزرگوار بازگشائى دانشگاه با حرکتى اسلامى و با توفیقى الهى قرین باشد.
سید على خامنه‏اى- رئیس جمهورى اسلامى ایران‏

نامه امام: بسمه تعالى
با تشکر از زحمات اعضاى محترم ستاد انقلاب فرهنگى و تمام کسانى که براى اسلامى و انسانى نمودن دروس و محیط دانشگاهها زحمت کشیده‏اند، امید است با ترمیم ستاد محترم و کوشش دانشجویان عزیز و متعهد و هماهنگى اساتید محترم و تلاش‏تمامى دست اندرکاران مؤمن و پشتیبانى ملت معظّم، این پایگاه اسلامى- ملى، که سرنوشت کشور در آتیه دور و نزدیک به آن پیوستگى دارد، با استقلال و شایستگى به خدمت خود ادامه دهد. و امروز که کشور از استقلال شایسته برخوردار است و قید و بند غرب و شرق و غربزدگان و شرقزدگان از کشور و دانشگاه گسسته شده است، جوانان عزیز دانشگاهى هرچه بیشتر در کسب علوم و فنون در اعتلاى کشور معظم خود کوشش نمایند؛ و از نفوذ عناصر منحرف و وابسته به چپ و راست قاطعانه جلوگیرى کنند، و نگذارند محیط مقدس دانشگاه آلوده به اغراض منحرفان و وابستگان به اجانب گردد. و اگر انحراف و گرایشى به شرق و غرب خداى نخواسته از اساتید یا دانشجویان مشاهده کردند، به ستاد فرهنگى اطلاع دهند، و در رفع آن با ستاد همراهى لازم را بنمایند .
از خداوند تعالى توفیق همگان را براى ادامه استقلال و اعتلاى میهن اسلامى خواستار است.
روح اللَّه الموسوى الخمینى
منبع: صحیفه امام، ج‏18، ص: 83 و84

. انتهای پیام /*