بیست و پنجم شهریور ماه سال 1358 حضرت امام‌خمینی، آیت الله حسن لاهوتی را موظف به شرکت درجلسات هماهنگی و تصمیم‏گیری سپاه پاسداران و نظارت مستقیم فرمودند.حضرت امام خمینی دردوران حیات پربرکت خویش نمایندگانی را درسپاه پاسداران منصوب کردند. براساس احکامی که حضرت امام خمینی (س)برای این نمایندگان صادر کرده اند مسئولیتهای مهمی به این نمایندگان واگذار شده و برخی از آنان اختیار عزل و نصب فرماندهان سپاه پاسداران را داشته اند.برخی ازاین نمایندگان درروند اتفاقات رخ داده برای جنگ تحمیلی به شهادت رسیده ویادرگذشته اند و برخی از آنان نیز درحال حاضر درقید حیات هستند.
آیت الله حسن لاهوتی
آیت الله حسن لاهوتی را براساس ترتیب احکام صادر شده می توان اولین نماینده حضرت امام خمینی درسپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست که در25/6/58 به این سمت منصوب شد.
جناب حجت الاسلام آقای لاهوتی ـ دامت افاضاته ـ سرپرست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
به موجب این حکم به شما ابلاغ می‏گردد که لازم است در تمام جلسات شورایعالی هماهنگی و تصمیم‏گیری سپاه پاسداران شرکت نموده و نظارت مستقیم داشته باشید، و گزارش کار سپاه راهر هفته به اطلاع اینجانب برسانید.لازم به تذکر است که بیش از پیش باید به اخلاق اسلامی سپاه توجه شود تا سپاه از هر جهت مظهر کامل سرباز اسلام باشد.توفیق و تأیید جنابعالی را در ارشاد و هدایت سپاه، که بیش از هرچیز مورد نظر است، از خداوند متعال خواستار است.
والسلام
روح الله الموسوی الخمینی25/6/58
(صحیفه امام،ج 9،ص548)

شهید محلاتی
امام خمینی(س)درحکم خود به شهید محلاتی او را موظف به تشکیل سازمانی جهت بررسی امور نیروهای مسلح کردند.
جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ فضل‏اللّه‏ محلاتی ـ دامت افاضاته
جنابعالی به نمایندگی از طرف اینجانب در سپاه پاسداران منصوب می‏شوید تا با همکاری حضرات آقایان نمایندگان اینجانب در ارتش و ژاندارمری و شهربانی و هیأتی از اعضای مسلمان و متعهد و مسئول نیروهای انتظامی که مورد قبول اکثریت آقایان محترم باشند، سازمانی جهت بررسی امور نیروهای مسلح تشکیل دهید. این سازمان موظف است آنچه را که در ارتش وشهربانی و ژاندارمری و سپاه پاسداران می‏گذرد به بهترین وجه وبا کمال دقت بررسی نموده و گزارشات هفتگی را برای اینجانب ارسال دارد. افراد قوای انتظامی موظفند با کوشش و جدیت با آقایان همکاری نمایند.
والسلام علیکم
روح الله الموسوی الخمینی
28/3/59
صحیفه امام،ج12،ص450

آیت الله سیدحسن طاهری
انتصاب آیت الله سیدحسن طاهری به سمت نمایندگی حضرت امام خمینی(س) برای رسیدگی به وضع سپاه درسپاه با توجه به مسافرتهایی که برای او پیش آمد چند بار انجام شد وحضرت امام خمینی یک بار محمدرضا فاکر را جانشین وی قرار دادند و یک بار دیگر نیزشهید محلاتی را جانشین وی قرار دادند.اولین حکم امام خمینی(س)درآذرماه سال 1360 صادر شد.
جناب حجت الاسلام آقای حاج سیدحسن طاهری ـ دامت افاضاته
از آنجا که جناب مستطاب حجت‏الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری ـ دامت افاضاته ـ شما را برای رسیدگی به وضع سپاه معرفی نمودند، جنابعالی را بدین سمت منصوب می‏نمایم تا با کمال دقت در تطبیق قوانین و تصمیمات شورای سپاه پاسداران با احکام اسلام کوشش نمایید. و همچنین بر خط فکری و اعتقادی سپاه در سراسر ایران نظارت دقیق نموده و از انحرافات و تخلفات با کمال قاطعیت جلوگیری نمایید.
به تاریخ 23 آذر1360
روح الله الموسوی الخمینی
صحیفه امام،ج 15،ص436
دومین حکم حضرت امام خمینی برای آیت الله طاهری خرم آبادی درتاریخ هشتم تیرماه سال 62 صادر شد.
جناب حجت الاسلام آقای حاج سید حسن طاهری ـ دامت افاضاته
پیرو سفری که برای جنابعالی پیش آمد، جناب حجت الاسلام آقای فاکر ـ‏ایّده‏اللّه‏ تعالی ـ برای رسیدگی به وضع سپاه پاسداران منصوب شدند. ضمن تشکر از جناب آقای فاکر در تحمل زحمات در غیاب شما، جنابعالی را به سمت سابق منصوب می‏نمایم که با کمال دقت و ظرافت به آنچه در اساسنامۀ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای نمایندۀ اینجانب آمده است عمل نمایید. امید است با یاری و صمیمیت جناب حجت‏الاسلام آقای فاکر و جناب حجت‏الاسلام آقای محلاتی و جناب آقای وزیر محترم سپاه وجناب آقای محسن رضایی که مورد علاقه و تأیید اینجانب است،هر چه بهتر به وضع سپاه رسیدگی نمایید.
لازم است جناب آقای وزیر سپاه و فرمانده محترم سپاه و دیگرفرماندهان و کسانی که در سپاه سمتی دارند جناب آقای طاهری نمایندۀ اینجانب را تأیید و در مسائلی که مربوط به ایشان است ازایشان تبعیت کنند تا ان‏شاءاللّه‏ تعالی امور سپاه که بازوی توانای جمهوری اسلامی است بر طبق مقررات شرعی و قانونی و مصالح عالی کشور و جمهوری اسلامی تمشیت یابد. لازم به تذکر است که تبعیت از جناب آقای محسن رضایی، فرمانده کل سپاه و ازفرماندهان دیگر به حسب سلسله مراتب و مقررات سپاه درجمهوری اسلامی ایران یک وظیفۀ شرعی الهی است که تخلف ازآن علاوه بر تعقیب قانونی مسئولیت شرعی دارد. از خداوند تعالی توفیق همگان را در خدمت به اسلام و کشوراسلامی خواستار است.
8 تیر ماه 1362/ 17 رمضان المبارک 1403
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
صحیفه امام،ج17،ص510

حجت‏الاسلام فاکر
با سفر آیت الله طاهری خرم آبادی به خارج از کشور حجت‏الاسلام آقای فاکر برای مدتی جانشین وی شد.
جناب حجت‏الاسلام آقای فاکر ـ ایّده‏اللّه‏ تعالی
چون به حسب مقتضیاتی جناب حجت‏الاسلام آقای طاهری به خارج از کشور مسافرت می‏نمایند جنابعالی در غیاب ایشان تمام اموری که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایشان محول بود عهده‏دار باشید و مسائل فرهنگی و اسلامی را با جدیت پیگیری نمایید.امید است ان‏شاءاللّه‏ در این کار موفق باشید. ضروری است اقشار مختلف سپاه از فرماندهان و سایر پرسنل با جنابعالی همکاری خواهند نمود.
و السلام علیکم و رحمة اللَّه.
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
صحیفه امام،ج 16،ص 439
3/6/61
حجت‏الاسلام عبدالله نوری
عبدالله نوری که آخرین نماینده منصوب حضرت امام خمینی(س)درسپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود از سوی فرمانده کل قوا اختیار تأیید عزل و نصب فرماندهان سپاه پاسداران را نیز دریافت کرد.

حکم [انتصاب آقای عبد اللَّه نوری به سمت نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران‏]

زمان: 18 اسفند 1367/ 1 شعبان 1409
مکان: تهران، جماران‏
موضوع: تعیین نماینده در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‏
مخاطب: نوری، عبد اللَّه‏
بسمه تعالی‏
جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ عبد اللَّه نوری- دامت افاضاته‏
با یاد و گرامیداشت خاطره فداکاریهای یکی از سرداران بزرگ نهضت اسلامی ایران، مرحوم شهید حجت الاسلام آقای حاج شیخ فضل اللَّه محلاتی، که از یاران باوفای این جانب و از سختی‏کشیدگان دوران مبارزات خونبار انقلاب اسلامی ایران و همچنین مردی صالح و فداکار و برادری دلسوز برای پاسداران عزیز انقلاب اسلامی بود، که خدایش او را رحمت کند و در جوار خود پذیرایش گردد، و با تشکر از زحمات قائم مقام ایشان، جناب حجت الاسلام آقای عراقی، که فردی متدین و صالح که در کوران جنگ و جهاد خدمات قابل تحسینی انجام داده است و ان شاء اللَّه از این پس چون گذشته در خدمت اسلام و ایران و انقلاب اسلامی خواهند بود، این جانب جنابعالی را، که فردی هستید فاضل، متدین، مبارز، متقی و با فهم سیاسیِ بسیار خوب و علاوه بر آن از خانواده محترم شهدا که خود افتخاری است بزرگ، می‏باشید، به نمایندگی از جانب خود در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‏نمایم. لازم است مسائلی را به شما و فرزندان عزیزم در سپاه گوشزد نمایم:
1- وظایفی که در قانون به عهده شما گذاشته شده است باید دقیقاً مراعات گردد و شما به هیچ وجه نباید از آن چشم‏پوشی کنید. فرزندان سپاهی‏ام نیز نباید از قانون کوچکترین تخطی بنمایند.
2- نمایندگی شما در سپاه پاسداران اعم از لشکری و کشوری و وزارت سپاه می‏باشد. لذا کلیه مسائل فرهنگی، عقیدتی- سیاسی و فکری و فعالیتهای تبلیغاتی و انتشاراتی و حفاظت اطلاعات و مسائل قانونی دیگر زیر نظر شماست، و شما باید هدایت تمامی موارد مذکور را به عهده بگیرید.
3- تمامی فرزندان عزیزم در سپاه، اعم از فرماندهان و سایرین، هماهنگیهای لازم را با نماینده محترم این جانب داشته و دارند، و تخطی از آن با عکس العمل روبه خواهد شد.
4- از این پس تأیید عزل و نصب فرماندهان سپاه پاسداران با شماست.
5- از آنجا که شما نماینده این جانب در جهاد سازندگی هم می‏باشید، از خداوند متعال می‏خواهم تا با هماهنگی سپاه و جهاد بتوانید این دو نهاد مقدس انقلاب را یار و همکار یکدیگر نمایید تا بهتر بتوانند به اسلام و انقلاب و ایران خدمت کنند.
توفیق و تأیید شما را از خداوند تعالی آرزومندم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.
18/ 12/ 67
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
صحیفه امام،ج21 ،ص313 و 314
فرماندهان
حضرت امام خمینی همچنین دربیستم شهریور 1360 محسن رضایی را به فرماندهی سپاه منصوب کردند.
جناب آقای محسن رضایی
شما را به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‏نمایم تا با تعهد و مسئولیت کامل وظایف محول را انجام داده ودر هماهنگی با سایر نیروهای مسلح جدیت نمایید. بدیهی است که کلیۀ پاسداران با تبعیت از فرماندهی در حفظ استقلال و انتظام کوشا می‏باشند. توفیقات جنابعالی را در این امر خواستارم.
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
صحیفه امام،ج 15،ص224
مرتضی رضایی
حضرت امام همچنین پیش از آن نیز درسال 1359 مرتضی رضایی را برای فرماندهی سپاه پاسداران تائید کرده بودند.
فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامیِ شما مورد تأیید است؛ ولازم است با جدیت مواظبت کنید که احکام اسلام در سپاه پاسداران به مورد اجرا گذاشته شود.
و السلام.
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏
صحیفه امام،ج 13،ص38

. انتهای پیام /*