جمعی از روحانیون در روز 25 فروردین 1367 در نامه ای به حضرت امام خمینی(س) خواستار تشکیل مجمعی با عنوان «مجمع روحانیون مبارز» شدند. امام در پاسخ با این درخواست موافقت کردند.

 

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

محضر مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلامى حضرت آیت اللَّه العظمى امام خمینى- ادام اللَّه ظله الوارف على رؤوس المسلمین.

با تقدیم تحیات وافره و ادعیه خالصانه، احتراماً، معروض مى‏دارد: در فضاى مبارک آزادى اظهار نظر و بیان عقیده که یکى از دستاوردهاى انقلاب اسلامى است و در سایه حکومت جمهورى اسلامى ایران و در شرایط کنونى کشور و بویژه با توجه به تأکیدات مکرر آن حضرت در جهت لزوم حضور در صحنه و خصوصاً با توجه به وظیفه خطیر روحانیون کشور در ارشاد و روشنگرى جامعه انقلابى و دخالت صحیح در مسائل مختلف اجتماعى و سیاسى و تقویت نظام مقدس اسلامى، این جانبان امضاکنندگان ذیل لازم دانستیم که با همکارى و تبادل نظر با یکدیگر در قالب تشکل و نظم جدید به فعالیتهاى خود در مسائل سیاسى و غیر سیاسى که در سرنوشت انقلاب و کشور تأثیر فراوان و قطعى دارد، سامان دهیم. تعهد و میثاق جمع ما در این فعالیتها پیروى از اصول و خط مشى انقلاب که از ناحیه مقام معظم رهبرى در مقاطع مختلف در سخنرانیها و پیامها ترسیم و تبیین شده است، مى‏باشد.

خط مشى ما از اصولى است که به طور جامع در «پیام حج» سال گذشته که بحق «منشور انقلاب» نام گرفت، مى‏باشد. خط مشى‏اى که در نامه‏ها و پیامهاى پس از آن بویژه در تبیین اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- و بیان مرزها و تفکیک آن از اسلام امریکایى آمده است، ترسیم فرموده‏اید و امید و اطمینان داریم که با این میثاق الهى و در این تشکل جدید بهتر به وظیفه اسلامى خود عمل کنیم و دیْنى که به انقلاب و اسلام و ملت فداکار و مجاهد ایران و شهداى عزیز داریم، ادا نماییم.

لزوماً به استحضار مى‏رساند که قبل از هر اقدامى در این باب تلاش فراوانى توسط بعضى از برادران ما براى نزدیک کردن نقطه نظرات در چهارچوب اصول و موازین مورد قبول با دیگر روحانیون‏ محترمى که سالها با آنان فعالیت مشترک داشتند، صورت گرفت که متأسفانه به علت پافشارى آن آقایان بر روى مسائل و مواردى که آنها را بر خلاف مصلحت و موازین تشخیص مى‏دادیم، به نتیجه نرسید لذا به نظر رسید که جمع ما در تشکل جدید بیشتر و بهتر مى‏تواند خدمتگزار انقلاب اسلامى باشد.

اما از آنجا که ممکن بود از این انشعاب و ایجاد تشکل و نظم جدید شائبه اختلاف و تفرقه به بعضى اذهان راه پیدا کند و برخى افراد ناآگاه آن را وسیله‏اى براى تبلیغ علیه وحدت که همواره مورد توصیه و تأکید آن حضرت بوده است، قرار دهند. لازم دیدیم که موضوع را به استحضار حضرت عالى برسانیم تا چنانچه مصلحت ندانستید اقدامى صورت نپذیرد که از طریق برادر بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا از موافقت و رضایت خاطر مبارک اطلاع حاصل نمودیم و سپس براى انعکاس این موافقت و رضایت در وسایل ارتباط جمعى مجدداً کسب اجازه گردید که آن را نیز اجازه فرمودید و مطلب توسط رسانه‏ها اعلام گردید. بار دیگر براى اطمینان بیشتر از رضایت حضرت عالى در مورد انتخابات دوره سوم مجلس شوراى اسلامى کسب اجازه شد که نظر موافق نسبت به فعالیت این جمع در ضمن توصیه بر اینکه براى غیر تهران نامزد معرفى نکنید، عنایت فرمودید. پس از طى مراحلى که گذشت این جمع با نام «روحانیون مبارز تهران» اقدامات خود را آغاز کرد و نسبت به انتخابات نیز لیستى از نامزدهاى تهران تهیه و به اطلاع مردم شریف تهران رسانید. اکنون با این تجربه موفق و با این اعتقاد که ایجاد تشکل جدید «روحانیون مبارز تهران» از جهات مختلف خصوصاً در جهت حفظ آزادى اظهار عقیده براى سایر اقشار مردم مفید و لازم بوده است، در ادامه فعالیتهاى دیگر خود خصوصاً اقدامات قولى و عملى در تبیین و ابلاغ محتواى پیامهاى آن امام بزرگوار به قشرهاى مختلف بویژه اقشار مستضعف که در شأن و وظیفه روحانیون است. و از آن جمله حفظ و تحکیم هر چه بیشتر پیوند ما بین دو قشر عظیم روحانى و دانشگاهى که آن نیز از دستاوردهاى رهبرى آن حضرت و این انقلاب شکوهمند است. مستدعى است نسبت به آنچه معروض گردید چنانچه صلاح مى‏دانید نظر مبارک را مرقوم فرمایید. در اینجا لازم مى‏دانیم از صدور دستور کمک مالى ماهانه که قبل از برگزارى انتخابات از اعلام آن در رسانه‏ها خوددارى نمودیم، تشکر و سپاسگزارى نماییم.

در خاتمه پیروزى نهایى رزمندگان اسلام و شکست قطعى دشمن بعثى- صهیونیستى و نابودى صدام و سایر دشمنان اسلام، خصوصا امریکاى جهانخوار و طول عمر و سلامت آن امام عزیز و بزرگوار را از خداوند متعال مسألت مى‏نماییم.

 

 

بسمه تعالى‏

حضرات حجج اسلام، روحانیون مبارز تهران- دامت افاضاتهم‏

سیر قضیه به همین صورتى است که در نامه آورده‏اید، انشعاب از تشکیلاتى براى اظهار عقیده مستقل، و ایجاد تشکیلات جدید، به معناى اختلاف نیست.

اختلاف در آن موقعى است که خداى ناکرده هر کس براى پیشبرد نظرات خود به دیگرى پرخاش کند که بحمد اللَّه، با شناختى که من از روحانیون دست‏اندرکار انقلاب دارم، چنین کارى صورت نخواهد گرفت. من به شما و همه کسانى که دلشان براى اسلام عزیز مى‏تپد دعا مى‏کنم، و توفیق آقایان را از خداوند متعال خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

25/ 1/ 67- روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

 

منبع: صحیفه امام، ج‏21، ص: 26-28

 

 

                        

. انتهای پیام /*