یکی از شاگردان برجسته امام خمینی در نجف خاطره‌ای را از چگونگی نامگذاری کتاب «تحریرالوسیله» امام خمینی بیان کرد.

به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، آیت‌الله سید محمد موسوی بجنوردی، در دیدار با دست‌اندرکاران همایش تحریر الوسیله اظهار داشت: پس از ورود حضرت امام به نجف در ملاقاتی که ایشان و پدرم داشتند، مرحوم پدرم از امام پرسیدند که در بورسا چه کاری می‌کردید که امام در جواب فرمودند: حواشی وسیله را داخل متن می‌کردم و ای کاش چند ماه دیرتر مرا به نجف می‌آوردند تا کار را تمام می‌کردم. پدرم پرسید که اسمش را انتخاب کرده‌اید؟ که امام فرمودند هنوز فکرش را نکرده‌ام. پدرم گفت: اسم آن را «تحریر الوسیله» بگذارید. خواجه نصیرالدین تحریر اقلیدوس نوشته، شما هم این نام را بگذارید که هم وسیله مطرح می‌شود و هم اسم خوبی است.

وی افزود: وقتی امام کار نوشتن تحریر الوسیله را به پایان رساند، یک شب حاج آقا مصطفی در درس شبانه خصوصی که نزد پدرم داشتیم به پدرم گفت:‌ آقا سلام می‌رسانند و گفتند اسم کتاب را «تحریر الوسیله» می‌گذارم.

آیت‌الله موسوی بجنوردی درباره ویژگی‌های «تحریر‌الوسیله» اظهار داشت:‌ در تحریر الوسیله بحث جهاد نیامده چون امام جهاد ابتدایی در عصر غیبت را جایز نمی‌دانست، بحث عبید و اماء هم نیامده که نکته‌ای دارد اما آوردن احکام امر به معروف و نهی از منکر خیلی صدا کرد. چنان‌که با نوشتن مسائل مستحدثه که قبلاً در قم مسائلی از آن را تدریس هم کرده بودند، عملاً عنصر زمان و مکان را در اجتهاد تأثیر دادند.

وی از نقش و تأثیر تحریر الوسیله در تهیه قوانین در نظام جمهوری اسلامی این‌گونه سخن گفت: وقتی در شورای عالی قضایی بودم امام فرمودند قوانین را بررسی کنید تا طبق اسلام باشد. به من فرمودند شما با مبانی من آشنا هستید و این کار را بکنید؛ من با زحمت و وقت گذاشتن زیاد قوانین لازمه را تهیه می‌کردم و در شورای عالی قضایی و کمیسیون قضایی مجلس و هیأت دولت به تصویب می‌رسید و کارگشایی می‌کرد.

. انتهای پیام /*