همایش تخصصی احیای فرهنگ خمس با حضور آیت الله محمد مؤمن عضو فقهای شورای نگهبان، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، آیت الله غلامعلی نعیم آبادی رئیس بنیاد بین المللی احیای فرهنگ خمس، تعدادی از مسئولان شهرستان  و جمعی از روحانیون و طلاب استان مرکزی و شهرستان خمین در بیت تاریخی حضرت امام خمینی(س) خمین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، آیت الله قربانعلی درّی نجف آبادی در این همایش گفت: ترویج و اشاعه فرهنگ خمس در جامعه، در حقیقت شرایط تامین منابع مالی برای حکومت اسلامی به منظور رفع کمبودها و محرومیت ها را مهیا می سازد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: خمس لازمه حکومت دینی است و همانگونه که هر حکومتی به منابع مالی نیاز دارد در نظام دینی اسلامی نیز برای استقلال، تقویت بنیه اقتصادی و بهبود چهره مراکز دینی و رفع محرومیت ها باید خمس پرداخت شود.

وی یادآور شد: مسلمانان باید برای برپایی و نشر دین خود مایه بگذارند و پرداخت خمس در حکومت اسلامی مرجعی برای اداره کشور و استقلال آن در تمام زمینه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است. آیات و روایت های بسیاری بر پرداخت خمس توصیه شده است. اسلام دینی سیاسی است و دارای شاخص های دقیق است و خمس پشتوانه مهم حرکت سیاسی اسلام است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در طرح آیه خمس نباید تفسیر به رأی شود و خمس فقط محدود به غنائم جنگی نیست و در کتب اهل‌ سنت آیه خمس را نسخ ‌و اظهار می ‌‌کنند که آیه خمس فقط ثواب قرائت دارد که این غلط است. مبحث خمس همیشه مورد توجه علمای اعلام بوده و عملیاتی‌ کردن احکام نورانی اسلام در جامعه و آثار و برکات نورانی اجرای احکام در عالم تشیع بسیار مهم است.

آیت الله محمد مؤمن نیز در این همایش گفت: پرداخت خمس از راهکارهای دستیابی به اهداف توسعه و سرعت بخشی به نظام فرهنگی و اجتماعی است. خمس بر چهار محور عبادی، اقتصادی، فرهنگی اجتماعی و سیاسی تأکید دارد و عمل به آن گشایش مالی برای پیشبرد سریع تر امور را موجب می شود. 

عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: پیامبر(ص) بر تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) تأکید داشت تا به واقعیات احکامی مانند خمس پی برده شود و جامعه اسلامی گام به گام به سعادت نزدیک تر شود.

 آیت الله غلامعلی نعیم آبادی دیگر سخنران این همایش بود که طی سخنانی گفت: علما می توانند شبهاتی که درباره خمس مطرح می شود را پاسخ دهند چرا که یکی از وظایف مهم این قشر آگاه سازی جامعه است و باید فرهنگ خمس و جایگاه آن به درستی تریج شود.

رئیس بنیاد بین المللی احیای فرهنگ خمس تأکید کرد: بنیاد بین المللی احیای فرهنگ خمس مصرف کننده ارقام پرداختی خمس نیست و این منابع باید به مراجع و فقها پرداخت شود. خمس مربوط به اسلام است و همه وظیفه ترویج آن را دارند و بایدآگاهی جامعه در این خصوص افزایش یابد.

نماینده ولی ‌فقیه در استان هرمزگان تبلیغ خمس را یکی از مهمترین وظایف علما و جامعه روحانیت عنوان کرد و اظهار داشت: علما وظیفه دارند فرهنگ خمس را ترویج دهند تا حجت بر مردم تمام شود. امید است همایش تخصصی احیای فرهنگ خمس آغاز حرکتی اثربخش در استان ها باشد و با تلاش ‌های همگانی نهادینه کردن فرهنگ پرداخت خمس به نقطه مطلوبی برسد.

. انتهای پیام /*