قم؛ ۱۳۱۷_ صدور نامه عرفانی به آقای سید ابراهیم خویی (مقبره ای) پیرامون لطایف توحیدی و اسرار عرفانی؛ 

 ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱، ص ۱۴ - ۱۹

***

نجف اشرف؛ ۱۳۵۳_ صدور نامه خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی پیرامون پرداخت وجه به مستخدمین و خدمتکاران بیت؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۳، ص ۶۸

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به ملت ایران؛

پیرو هجوم برخی افراد به خانه های مردم به منظور برخورد با بقایای رژیم پهلوی، حضرت امام (س) طی پیامی به عنوان حکم اسلامی، ورود اشخاص متفرقه به خانه های مردم و به زحمت انداختن خانواده های بیگناه را جایز نداشته و تنها مرجع ذیصلاح برای برخورد با ظالمان و بقایای رژیم فاسد پهلوی را دولت موقت انقلاب اسلامی دانستند. 

بر این مبنا، همه موظف شدند در صورت اطلاع از محل اختفای متجاوزین به حقوق ملت، دولت موقت را در جریان گذاشته تا آنان به توقیف و برخورد لازم اقدام نمایند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۴۷

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به روحانیون و علماء برای مشارکت در بازگشایی مراکز نظامی، انتظامی و ادارات دولتی و برخورد با هرج و مرج و بی نظمی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۴۸

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور پیام خطاب به کارکنان شرکت ملی نفت ایران به منظور شکستن اعتصاب و از سر گیری فعالیت ها؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۴۹

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ صدور حکم خطاب به حجت الاسلام سید محمد جواد پیشوایی به منظور ساماندهی به امور اجتماعی و سیاسی و برقراری نظم در شهرستان بندر انزلی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۵۰

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ گفتگو با 150 تن از استادان دانشگاه و جامعه اسلامی دانشگاهیان؛

اهم بیانات:

- چون فعلاً برای انتقال قدرت محتاج بودیم که حکومتی در کار باشد، دولت موقت را با ولایت شرعی که داریم و با تکیه به آرای مردم تعیین کردیم، بنا نیست تا آخر این دولت حکومت کند. کار دولت موقت به تشکیل مجلس مؤسسان و مجلس شورا منحصر است، بعد از آن مقدرات به دست مردم می باشد.

- ما می خواهیم به آرای مردم مراجعه کنیم برای تشکیل مجلس مؤسسان و یک حکومتی که خود مردم میل دارند؛ حالا چه جمهوری اسلامی را خواستند و چه رژیم شاهنشاهی، میل با خودشان است.

- قاضی نمی تواند به خوش آمد کسی ترتیب اثر بدهد، بلکه باید بر مبنای موازین شرعی حکم صادر شود. هر کس ثابت شد آدم کشته است، باید کشته بشود، هر کس ثابت شد که دزدی کرده، باید مال دزدی را از او بگیرند.

- مشکلات اینجور نیست که حلش به زودی ممکن باشد؛ مثلاً همین امشب شاه رفته، فردا همه کارها درست بشود! همه کارها را خراب کرده اند و رفتند، حالا شما باید این خرابیها را آباد کنید.

- من خواهش می کنم از شماها که تندی جوانی تان را یک قدری کنار بگذارید. من خودم هم جوان بودم! یک توقعاتی جوانها دارند که از باب انرژی آنهاست و می خواهند مسائل و مشکلات یک شبه حل بشود، ولی اینطور نیست.

- ما باید اسم این انقلاب را (انقلاب سفید) بگذاریم، نه انقلاب شاهنشاهی را! این انقلابِ واقعاً (سفید)، انقلاب ملی ایران بود که بیست و چهار ساعته یک شاهنشاهی را سرنگون نمود و تمام را به هم ریخت.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۵۱ - ۱۵۷

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_ سخنرانی در جمع استادان دانشگاه ابوریحان و جمعی از پرسنل نیروی هوایی؛

اهم بیانات:

- در تاریخ اسلام از اول رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) در مقابل طاغوت ایستادند. همیشه با همین مردم فقیر و مستضعف بودند و در مقابل قلدرها و زورگوها و مکنت دارها که مظاهر طاغوتی بودند قیام کردند.

- روحانیون در هر عصری بر ضد طاغوت قیام کرده اند؛ در قضیه مشروطه، تحریم تنباکو و مانند آن قشر روحانی قیام کرد، خون داد، حبس رفت، زجر کشید، تبعید کشید و قیام کرد.

- اجانب برای رسیدن به آمال خودشان، دانشگاه و دین را مقابل هم قرار دادند، علماء و دانشگاهیها را در روی یکدیگر قرار دادند؛ سالهای طولانی بین ما و شما جدایی انداختند و این وضع را به وجود آوردند. اکنون خدا به ما منت گذاشته و همه با هم برادر شدیم، پس باید این برادری را حفظ کنیم.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۵۸ - ۱۶۶

***

مدرسه علوی تهران؛ ۱۳۵۷_مصاحبه با روزنامه اطلاعات؛

اهم مصاحبه:

- تمام مجرمین و کسانی که شریک جرم جنایات شاه بوده اند به سزای اعمال خود خواهند رسید. انقلاب عظیم اسلامی ما این جانیان را مجازات خواهد کرد.

- جوانان مؤمن نباید بدون اطلاع دولت موقت انقلاب و مراجع ذی صلاح کسی را بازداشت کنند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۱۶۷

***

بیمارستان قلب تهران؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام تشکر در پاسخ به آقای معمر قذافی (رهبر کشور لیبی) به مناسبت اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و احوالپرسی پیرو کسالت قلبی معظم له؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۵۴

***

بیمارستان قلب تهران؛ ۱۳۵۸_ صدور پیام تسلیت خطاب به بازماندگان سیل استان خوزستان؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۱۵۵

***

جماران؛ ۱۳۵۹_ سخنرانی در جمع اقشار مختلف مردم؛

حضرت امام (س) طی بیانات مبسوطی در پاسخ به مقایسه برخی از خائنین بین جمهوری اسلامی و رژیم ستمشاهی؛ ضمن اذعان به برخی اشتباهات و نارسایی ها، جمهوری اسلامی و مسئولان لشکری و کشوری آن را به هیچ وجه قابل قیاس با سردمداران رژیم طاغوت ندانسته و به تبیین تفاوت های حاصل شده پس از پیروزی انقلاب با دوران سیاه قبل از آن پرداختند.

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۴، ص ۱۱۹ - ۱۳۴

***

جماران؛ ۱۳۶۰_ صدور پیام در پاسخ به پیام تبریک آقای محمد عبدالعزیز (دبیرکل جبهه پولیسارو) به مناسبت سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۶، ص ۶۳

***

جماران؛ ۱۳۶۳_ صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای لی شین نیان (رئیس جمهور خلق چین) به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۱۶۲

***

جماران؛ ۱۳۶۳_ پاسخ به استفتای آیت الله یوسف صانعی (دادستان کل کشور) با موضوع تشریح « حق الله » و « حق الناس »؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۱۶۳

***

جماران؛ ۱۳۶۴_  صدور پیام تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای پال لوسونیز (رئیس شورای ریاست جمهوری مجارستان) به مناسبت هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۱۹، ص ۴۸۹

***

جماران؛ ۱۳۶۶_ صدور پیام های جداگانه در پاسخ به پیام و تلگراف تبریک آقایان ژنرال سوهارتو (رئیس جمهور اندونزی) و مأمون عبدالقیوم (رئیس جمهور مالدیو) به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۴۷۵ - ۴۷۶

***

جماران؛ ۱۳۶۶_ صدور اجازه نامه های مجزا در امور حسبیه و شرعیه خطاب به آقایان سید علی شاهچراغی و سید عباس معصومی لاری گراشی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج ۲۰، ص ۴۷۷ - ۴۷۸

***

. انتهای پیام /*