قم؛ 1343_ سخنرانی در جمع علماء، روحانیون، بازاریان، دانشجویان و اقشار مختلف مردم؛  

اهم بیانات:

- خدا می داند که مرا اوضاع 15 خرداد کوبید. افسوس که دست ما از عالم کوتاه است، افسوس که صدای ما به عالم نمی رسد، افسوس که گریه های این مادرهای بچه مرده به دنیا نمی رسد.

- ما را کهنه پرست معرفی می کنند، ما را مرتجع معرفی می کنند، علمای اسلام را به « ارتجاع سیاه » تعبیر می کنند؛ آخوندها را مخالف ترقی مملکت معرفی می کنند. آخوندها با این سیاه روزیهایی که نصیب مملکت است مخالفند، این کهنه پرستی است؟ علمای اعلام با این زدنها، کشتنها، قلدریها، دیکتاتوریها، استبدادها مخالفند؛ این کهنه پرستی است؟

- علمای اسلام که از خودشان چیزی ندارند، ما که خودمان حرفی نداریم؛ ما هر چه می گوئیم (قال رسول الله) می گوئیم، رسول الله هم (قال الله) می فرماید. اگر ما مرتجعیم، معلوم می شود رسول الله مرتجع است. اگر ما را کهنه پرست می دانید، ما که از خودمان حرفی نداریم، ما می گوئیم (قال الله تعالی)، ما می گوئیم (قال رسول الله)! شما رسول الله را کهنه پرست می دانید، اف بر این تجدد!!

- 15 خرداد ننگی بر دامن این مملکت گذاشت که تا آخر محو نخواهد شد. ننگ بود که مسلسلها را، تانکها را، توپها را، تفنگها را از مال این ملت فقیر به دست آوردند و به روی این ملت فقیر بستند، پایمال کردند این بیچاره ها را. از این ننگ بالاتر آیا می شود که انسان، یک ملتی را این طور پایمال کند؟ این بیچاره ها چه کرده بودند؟

- من از آن آدمها نیستم که اگر یک حکمی کردم بنشینم چرت بزنم که این حکم خودش برود؛ من راه می افتم دنبالش.

- اگر من خدای نخواسته یک وقتی دیدم که مصلحت اسلام اقتضا می کند که یک حرفی بزنم، می زنم و دنبالش راه می افتم و از هیچ چیز نمی ترسم بحمدالله. والله تا حالا نترسیده ام، آن روز هم که می بردندم، آنها می ترسیدند؛ من آنها را تسلیت می دادم که نترسید.

- اگر ما ماورای عالم را اعتقاد داشته باشیم، باید شکر کنیم که در راه خدا کشته بشویم و برویم در صف شهداء. بترسیم؟ از چه چیز بترسیم؟ آن باید بترسد که غیر این عالم جایی ندارد.

- ای مردم! ای عالم! بدانید ملت ما مخالف است با پیمان با اسرائیل. این ملت ما نیست؛ این روحانیت ما نیست؛ دین ما اقتضا می کند که با دشمن اسلام موافقت نکنیم، قرآن ما اقتضا می کند که با دشمن اسلام هم پیوند نشویم در مقابل صف مسلمین. ما این حرف ها را می زنیم، ارتجاع است این؟

- اگر چنانچه کسی شطر (پاره) کلمه ای به یک نفر از مراجع اسلام اهانت بکند، بین او و خدای تبارک و تعالی ولایت منقطع می شود. فحش دادن به مراجع بزرگ ما را کوچک فرض می کنید؟ گمان نکنید که فحش به یک نفر است، فحش به یک جامعه اسلامی است، اهانت به یک جامعه اسلام و وهن دار شدن بر یک جامعه اسلامی است.

 ر.ک صحیفه امام؛ ج 1، ص 285 - 308

 ***

قم؛ 1343_ صدور نامه تشکر در پاسخ به پیام تبریک آقای سید محمود شفیعی به مناسبت آزادی معظم له از زندان و بازگشت به قم؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج 1، ص 309

 ***

نجف اشرف؛ 1345_ صدور نامه تشکر خطاب به حجت الاسلام آقای محمد تقی عالمی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 2، ص 77

 ***

نجف اشرف؛ 1346_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به آیت الله سید جلال الدین طاهری اصفهانی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 2، ص 122

 ***

نجف اشرف؛ 1346_ صدور نامه سرگشاده خطاب به امیر عباس هویدا (نخست وزیر) مبنی بر شرح مفاسد و خیانتهای شاه و دولت وی؛

ر.ک صحیفه امام؛ ج 2، ص 123 - 127

 ***

نجف اشرف؛ 1346_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 2، ص 128

 ***

نجف اشرف؛ 1349_ صدور اجازه نامه در امور حسبیه و شرعیه خطاب به حجت الاسلام آقای محمد حسین بهجتی اردکانی؛  

ر.ک صحیفه امام؛ ج 2، ص 266

 ***

قم؛ 1358_ صدور پیام تشکر از پشتیبانی اهالی گرّوس و بیجار از انقلاب اسلامی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 7، ص 19

 ***

قم؛ 1358_ صدور پیام خطاب به ملت ایران به مناسبت اعلام 29 فروردین به عنوان (روز ارتش)؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 7، ص 20 - 21

 ***

قم؛ 1358_ صدور نامه تشکر در پاسخ به تلگراف تبریک آیت الله جواد غروی علیاری به مناسبت پیروزی جمهوری اسلامی؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 7، ص 22

 ***

قم؛ 1358_ سخنرانی در جمع گروهی از پرسنل ستاد نیروی هوایی و پادگان لشکرک؛ 

اهم بیانات:

- جوانان ما شهادت را استقبال می کردند، همان طور که در صدر اسلام سربازهای اسلام، شهادت را استقبال می کردند. سربازان ما از شهادت باک ندارند برای اینکه مردن را فنا شدن نمی دانند. سربازان ما شهادت را سعادت می دانند و برای این سعادت کوشش می کنند.

- شما بدانید که با اسلام می توانید مستقل باشید و با اسلام می توانید آزاد باشید. قرآن شما را آزاد قرار داده است و قرآن استقلال شما را بیمه کرده است.

- من اعلام می کنم که اگر کسی با ارتش ما مخالفت بکند، با اسلام مخالفت کرده است، با پیغمبر اسلام مخالفت کرده است. امروز ارتش، ارتش طاغوتی نیست، ارتش محمّدی است.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 7، ص 23 - 25

 ***

جماران؛ 1360_ سخنرانی در جمع گروهی از اهالی میانه؛  

نکته حائز اهمیت:

- من امیدوارم که این دستجاتی که با اسم اسلام و با اسم کمک به اسلام می خواهند اسلام را به تباهی بکشند و یا ناخواسته اسلام را به تباهی می کشند، اینها توجه کنند که امروز ایجاد اختلاف به سود آنها تمام نخواهد شد و قبل از اینکه آنها به مطالب خودشان برسند، اگر _ خدای نخواسته _ در ایران اختلافات پیدا بشود، اول خود آنها قربانی این اختلافات خواهند شد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 14، ص 296 - 299

 ***

جماران؛ 1360_ صدور نامه خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزیران درباره برکناری آیت الله حسینعلی منتظری از قائم مقامی رهبری؛ 

نکات حائز اهمیت:

- همین قدر بدانید که پدر پیرتان بیش از دو سال است در اعلامیه ها و پیغامها تمام تلاش خود را نموده است تا قضیه بدین جا ختم نگردد، ولی متأسفانه موفق نشد. از طرف دیگر وظیفه شرعی اقتضا می کرد تا تصمیم لازم را برای حفظ نظام و اسلام بگیرد، لذا با دلی پر خون حاصل عمرم را برای مصلحت نظام و اسلام کنار گذاشتم.

- دفاع از اسلام و نظام شوخی بردار نیست؛ در صورت تخطی، هر کس در هر موقعیت بلافاصله به مردم معرفی خواهد شد.

ر.ک صحیفه امام؛ ج 21، ص 350

 ***

جماران؛ 1368_ پاسخ به استفتای حجت الاسلام علی اکبر آشتیانی (نماینده معظم له در ژاندارمری) درباره جمع آوری تصاویر شهداء از بزرگراه تهران _ قم؛ 

ر.ک صحیفه امام؛ ج 21، ص 351

***

. انتهای پیام /*