مرحوم آیت الله میرزا علی اکبر فیض؛ معروف به (مشکینی) ، یکی از یاران برجسته امام و انقلاب بود که در دوران مبارزه نقشی برجسته ایفا نموده و پس از پیروزی انقلاب تا رحلت عهده دار مسئولیت های مختلفی چون (ریاست مجلس خبرگان رهبری)، (عضویت در خبرگان قانون اساسی)، (مسئول گزینش و اعزام قضات)، (نماینده امام و عضو هیات بررسی قانون نحوه واگذاری و احیای اراضی (بند ج))، (دبیر کل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم)، (امامت جمعه قم)، (مسئول رسیدگی به اوضاع اردبیل در اوایل انقلاب) و (عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی) بود.

ایشان پس از طی یک دوره بیماری، عصر روز دوشنبه هشتم مرداد هزار و سیصد و هشتاد و شش در سن هشتاد و پنج سالگی به دیار باقی شتافت.

 

اعتماد امام به آیت الله مشکینی

در طول حوادث و جریانات انقلاب اسلامی نکته های ظریفی وجود دارد که از طریق آن می توان به حقایق زیادی دست یافت. یک نمونه این است که در مقابل این همه عشق و علاقه ای که آیت الله مشکینی به حضرت امام خمینی داشتند، امام چه نظری به ایشان در همان دوران آغازین مبارزه داشته اند؟ برای جواب این مسأله ی ظریف می توانیم به موضوع آزادی امام خمینی در تاریخ ۱۵/۱/۱۳۴۳ که به خاطر کشتار پانزده خرداد دستگیر و زندانی شده بودند، اشاره کنیم. آیت الله خزعلی در این باره می گویند: 

«پس از آنکه امام آزاد شدند، به من فرمودند: شما و آقای مشکینی و دو نفر دیگر که الآن اسم شان را در خاطر ندارم، همیشه اینجا باشید تا با شما مشورت کنم. من هم به دلیل رابطه ی نزدیک و گرمی که با ایشان داشتم، گفتم چشم؛ ولی به شرطی که هر گاه خواستید کسی را به این جمع اضافه کنید، با موافقت ما باشد و ایشان نیز قبول کرد.»  (خاطرات آیت الله ابوالقاسم خزعلی / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / تهران ۱۳۸۲ / ص ۱۱۵)

 

زندگی و مبارزات آیت الله مشکینی / مرکز اسناد انقلاب اسلامی / تدوین: علی درازی  _  صفحه ۲۲۱

. انتهای پیام /*