به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از سایر خبرگزاری ها، نزدیک شدن به بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(س) و پنجاهمین سالگرد قیام 15 خرداد، در خطبه های نماز جمعه این هفته سراسر کشور بازتاب گسترده ای داشت. آنچه در ادامه می خوانید گزارش گزیده ای از بیانات ائمه جمعه سراسر کشور پیرامون این مناسبت ها است.


آیت‌الله صدیقی خطیب جمعه تهران:

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی(س) در 14 خرداد و در پیش بودن این مناسبت اظهار داشت: در 14 خرداد 1368، خورشید وجود امام(س)  غروب کرد و این شخصیت بزرگ با رفتنش دل امت و بشریت را داغدار کرد. ما امام(س) را دیدیدم و ائمه را ندیدیم. البته دل‌های ما به ائمه باور دارد. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی عصاره‌ و نمونه‌ای از حقیقت اهل بیت عصمت و طهارت است. امام خمینی(س) حقیقت دین را یافته بود، دین‌شناسی بود که شناختش از دین خدا، پیغمبر ، آخرت و ائمه فراتر از شناخت مفهومی و ذهنی بود،حق را یافته و در دین ذوق داشت. چون خود را شسته و مانند آیینه بود. خانه دل امام، خانه خدا بود و نشانه آن نیز ضجه‌های شبانه‌اش بود که تا عمر داشت اهل نماز شب بود و خلاف بندگی خدا سخنی نمی‌گفت و غفلتی نمی‌کرد که از حریم حق‌تعالی تجاوز کرده باشد. امام خمینی کسی بود که اگر گفت «عالم محضر خداست» این جمله حرف نبود، وی هم در کلاس حضور بود و هم در کلاس محضر. کسی که روزهای آخر مراقب امام بود، گفت امام به دلیل اینکه دارو مصرف می‌کرد استرس داشتند که برای نماز صبح بیدار نشوند ولی همواره قبل از ساعت مقرر بیدار می‌شدند. گریه‌های امام در سحر نیز غیرقابل وصف بود. استکبارستیزی نکته دوم از علائم عبودیت و یقین امام خمینی(س) بود. امام از قدرت‌های بزرگ نهراسید بلکه این جسارت و جرات را در خود دید که قدرت‌های بزرگ را تحقیر کرد و صولت آمریکا را شکست. امام افسانه نفوذناپذیری ابرقدرت‌ها را باطل کرد و استکبارستیزی از خصایص مستمر امام بود و با باج‌خواهان با اقتدار و قدرت مقابله کرد. نکته سوم از علائم عبودیت امام خمینی(س) باور به مردم بود. امام به ملت ایمان داشت و به خصوص ملت ایران را چنان یافته بود که آنها را از ملت صدر اسلام برتر می‌دانست. امام به آرای مردم ایمان داشت. زیرا می‌دانست مردم ایران با بصیرت هستند و خلاف دین و مصالح اعتقادی رای نمی‌دهند و از مردم فاسد حمایت نمی‌کنند.

صدیقی هوشمندی امام را نکته دیگر از بصیرت دینی وی برشمرد و عنوان کرد: امام خمینی(س) اسلام را اسلام زندگی معرفی کرد. زیرا اسلام آمریکایی، اسلام بی‌تفاوت، اسلام سازش و اسلام ذلت است. ولی اسلام امام دارای مدیریت و برنامه بوده و نظام‌مند ارائه شد. امام خمینی(س) اسلامی را معرفی کرد که برای نجات بشر از همه زنجیرهای اسارت خارج است. ‌امام خمینی(س) هم شعار داد و هم در عمل اثبات کرد که اسلام برای زندگی مردم است و این را به صورت تجربه برای دنیا ارائه کرد و دنیا را در برابر اسلام به زانو درآورد. نکته بعدی مبارزه با تحجر و اعتقادات روشن‌فکری خودباخته بود که امام با این عقاید نیز مقابله کرد.

آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری در خطبه‌های نماز جمعه اهواز، با بیان اینکه ولایت فقیه یادگار حضرت امام خمینی(س) است اظهار کرد: همه باید این یادگار به جا مانده از رهبر کبیر انقلاب را محافظت کنیم. جمهوری اسلامی ایران نیز یکی دیگر از یادگارهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(س) است که برای ما به یادگار گذاشته است.

وی در ادامه به رهنمودهای امام خمینی(س) اشاره کرد و افزود: امام امت یکی از رهنمودهایی که می‌دادند این بود که همه مسلمانان باید با هم متحد باشند زیرا این اتحاد باعث انسجام در مقابل دشمنان و توطئه‌های آنان است چنان که اسلام می‌خواهد مسلمانان عزیز و قدرتمند باشند.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری:

حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرکرد با اشاره به واقعه تاریخی 15 خرداد، خاطرنشان کرد: امام خمینی(س) این روز را نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی عنوان کردند و برهمین اساس این روز در شکل‌گیری پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی دارد. این در حالی است که سخنرانی امام راحل در 13 خرداد 1342 زمینه را برای شکل‌گیری واقعه 15 خرداد فراهم کرد و این روز نیز از جایگاه بالایی برخوردار است. ارتحال ملکوتی امام راحل دل همه مسلمانان را به درد آورد اما پس از آن این رسالت الهی بر عهده خلف صالح ایشان قرار داده شد و ما امروز شاهد اقتدار و عزت ایران اسلامی در جهان هستیم. امام خمینی(س) به ملت ایران اعتبار بخشید و زمینه‌ای فراهم کرد تا خلاقیت‌های مردم ایران در ظرف اسلام ظهور و بروز کند. امام(س) زمینه‌ای فراهم کرد که قرآن قانون و عترت ولی بشریت شود؛ کاری که در زمان پیامبر اکرم(ص) عملیاتی نشد.

امام جمعه شیروان: وصیتنامه امام سرلوحه کارها قرار گیرد

حجت‌الاسلام حسین کوثری در آیین نماز جمعه این هفته شیروان در آستانه سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: عملی کردن وصیت‌نامه امام در تمام امور ضروری است. محافظت از انقلاب اسلامی میراث ارزشمند امام خمینی(س) است و حضور گسترده در انتخابات و مشارکت چشمگیر از جمله توصیه‌های امام راحل بوده است؛ از این رو باید در انتخابات پیش‌رو این خواست امام و رهبری از سوی مردم محقق شود. یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها در مقطع کنونی بازشناسی خط امام است. بازشناسی خط و راه امام در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باعث توسعه و پیشرفت نظام اسلامی خواهد شد.

وی همچنین سالروز 15 خرداد را با عنوان نجات امت اسلامی از یوغ رژیم شاهنشاهی مورد اشاره قرار داد و گفت: این روز در واقع روز تولد اسلام و مسلمانان بود که امت اسلامی با رهبری امام خمینی(س) مبارزات خود را علیه رژیم آغاز کردند. در قیام 15 خرداد به پا خاستن حضرت امام خمینی(س) و همراهی اقشار مختلف مردم باعث خلق یک حماسه بی‌نظیر شده که همواره در تاریخ ماندگار شده است.

خطیب جمعه شیروان با تاکید بر اینکه روزهای 14 و 15 خردادماه از روزهای تاریخی ایران اسلامی است ،خاطر‌نشان کرد: نباید هیچ‌گاه یاد این ایام فراموش شده یا کمرنگ شوند.

امام جمعه آبیک: خروج از خط امام خمینی(س) مساوی با هلاکت است

حجت‌الاسلام سید ابوتراب موسوی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر آبیک اظهار داشت: خروج از خط امام راحل همانند خروج قطار از ریل راه‌ آهن است، بنابراین عدول از خط امام راحل بدون تعارف عدول از اسلام است. آحاد جامعه، مسئولان، احزاب، گروه‌ها و اشخاص نباید از اهداف امام راحل که همان اهداف اسلام و قرآن کریم است زاویه گرفته و منحرف شوند، بنابر این هر فردی که از خط امام راحل خارج شده، باید توبه کرده و به آغوش اسلام و نظام بازگردد. حاکمیت اسلام از شاخص‌های خط امام راحل و ایشان هیچ ارزشی را بالاتر از دین اسلام نمی‌دانست، به همین دلیل نهضتش برای حاکمیت اسلام بود. امام خمینی(س) برای پیاده شدن حاکمیت اسلام سختی‌ها، تلخی‌ها، فشارها و تنگناهای زیادی را تحمل کرد که به فرمایش آیت‌الله صدر امام در اسلام ذوب شده و تمام تلاشش برای نجات اسلام بود. ایجاد عدالت اجتماعی و تکیه بر مردم را از دیگر شاخص‌های خط امام است. امام راحل محرومان و مستضعفان را صاحبان اصلی انقلاب می‌دانست، به همین خاطر نهادهای کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، بنیاد 15 خرداد و جهاد سازندگی با هدف حمایت از محرومان به فرمان امام راحل تشکیل شد. امام خمینی به وجود دشمن اعتقاد داشت و دشمن را به خوبی می‌شناخت، به همین دلیل هرگز فریب وعده‌های دشمن را نمی‌خورد و از تحریم‌ها و تهدیدهای دشمن نیز نمی‌ترسید. اینکه مسلمانان امروز به امام خمینی ابراز علاقه می‌کنند، به این دلیل است که امام راحل نیز به مسلمانان دنیا عشق و علاقه داشته است. امام خمینی معتقد بود که تا قله‌های رفیع علمی فتح نشود، سازندگی کشور میسر نخواهد بود که خوشبختانه امروز روند رو به رشدی را در این زمینه شاهد هستیم.

خطیب جمعه شهر آبیک در بخش دیگری از خطبه‌ها 15 خرداد را بالاترین ننگ برای رژیم شاهنشاهی عنوان کرد و گفت: 15 خرداد سند زنده مخالفت شجاعانه ملت ایران در برابر استبداد و استعمار چپ و راست بود. 15 خرداد پرده‌های عوام‌فریبی شاه را پاره کرد و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی بود که سرآغاز نهضت اسلامی روحانیت از حوزه علمیه قم مرکز فقاهت راستین به سایر حوزه‌های علمیه کشور و اقشار مختلف مردم تسری یافت. قیام 15 خرداد مبدأ جنبش اسلامی و الهام گرفته از عاشورای امام حسین (ع) بود که خمیر مایه نهضت اسلامی شد و به همین دلیل روز تولد دوباره اسلام و مسلمین هم شد.

امام جمعه بجنورد: امام با انقلاب اسلامی بزرگترین معروف قرن را پیاده کرد

حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در آئین نماز جمعه این هفته مرکز خراسان شمالی گفت: بنیان‌گذار جمهوری اسلامی  انقلابی را در ایران رقم زد که سرانجام حکومت دو هزار و 500 سال از کشور برچیده شد. ‌با انقلاب اسلامی که با رهبری امام راحل(س) تحقق یافت، بیداری اسلامی در سطح کشورهای منطقه در مقابل استبداد و حاکمان سرکش، در سال‌های اخیر ایجاد شده که برگرفته از انقلاب  اسلامی است. نقش بی بدیل امام خمینی(س) و همچنین سهم بزرگ ایشان در پیروزی انقلاب بر اذهان و قلوب ملت ایران اسلامی همواره حک شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با گرامیداشت 15 خرداد گفت: بی تردید این مناسبت از افتخارات تاریخی مردم به رهبری امام خمینی(س) است که هیچ گاه از حافظه تاریخ پاک نخواهد شد. انقلاب اسلامی ایران ثمره حقیقی قیام 15 خرداد است. قیام 15 خرداد، نقطه عطفی در تاریخ انقلابی ملت ایران است که قیام مردم علیه رژیم منحوس پهلوی از این تاریخ بنیان نهاده شد.

امام جمعه کاکی: امام خمینی(س) احیاگر عدالت و پاکی در دوره معاصر است

حجت‌الاسلام محمد محمدی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته این شهر اظهار داشت: علم و قاطعیت، هوش و شجاعت و اراده و حساس بودن به سرنوشت مسلمانان عالم وجوه مشترک حضرت امام خمینی(س) و حضرت امام خامنه‌ای (حفظه الله) است. حضرت امام(س) به ‏عنوان یک الگو، یک معلم، به ‏عنوان یک رهبر، در ذهن ما و در واقعیت جامعه ما وجود دارد. نخستین شاخصه حرکت امام بزرگوار ایستادگى در برابر تحمیل و نفوذ قدرت‌هاى خارجى و نداشتن سر سازش با این قدرت‌ها بود. حضرت امام خمینی(س) احیاگر انسان معاصر، حق و حقیقت و اندیشه توحید، عدالت و پاکی در دوره معاصر است. امام حقیقتاً مردی خدایی و آسمانی بود که از مرزهای منیت و خودپرستی، عبور کرده و بسیاری از حجاب‌ها از برابر چشم او کنار رفته بود. امام خمینی(س) در برابر همه زیاده‌خواهی‌های داخلی و خارجی با تکیه و میدان دادن و باور به مردم ایستادگی کرد.‌ امام راحل(س) تراز و اعتقاد نقش ملی ملت را ارتقا داد و روح آزادگی را در میان ملت‌های جهان دمید و امروز یاد و نام او در جهان و در میان ملت‌ها می‌درخشد.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان بزرگداشت روز حماسه ‏آفرین 15 خرداد اشاره کرد و افزود: 15 خرداد بزرگداشت ارزش‌هاى انسانى در طول تاریخ است، همان سان که بزرگداشت روز سرنوشت‏ ساز عاشورا، بزرگداشت اسلام و قرآن کریم است. ملت شریف ما و بلکه ملت‌هاى مظلوم جهان اسلام از هر چه غفلت کنند از روزهای چهاردهم و پانزدهم خرداد که روز الهى است، نباید غفلت کنند.

امام جمعه لاهیجان: امام خمینی(س) اهل سیاست و جهاد بود

حجت‌الاسلام محمد تقی صرفی‌پور امروز در نماز جمعه این شهر به ویژگی‌های امام راحل اشاره کرد و یکی از ویژگی‌های ایشان را خالی بودن از هوای نفس دانست. وی با بیان اینکه امام(س) اهل سیاست و جهاد بودند، افزود: علمایی که در مقابل ظالمان قیام کردند و ساکت ننشستند مقامشان بسیار بالاتر از دیگر علماست. امام(س) سیاستمدار و مجاهد فی‌سبیل‌الله بودند. امام خمینی(س) به شاگردانش می‌فرمود شما وظیفه دارید حکومت اسلامی را تأسیس کنید و اعتماد به‌نفس داشته باشید و بدانید از عهده این کار بر می‌آیید. امام(س) می‌فرمودند شرع و عقل حکم می‌کند که نگذاریم وضع حکومت‌ها به همین صورت ضداسلامی یا غیر اسلامی ادامه پیدا کند، ما چاره‌ای نداریم جز اینکه دستگاه‌های حکومتی فاسد و فاسد کننده را از بین ببریم و هیئت‌های حاکمه خائن و فاسد و ظالم سرنگون شوند، این وظیفه‌ای است که همه مسلمانان در یکایک کشورهای اسلامی باید انجام دهند. مهارت امام راحل در علوم‌ عقلی‌ و نقلی را کم‌نظیر بود. امام‌(س) حداقل‌ سی‌ سال‌ بهترین‌ و بزرگ‌ترین‌ کرسی‌ تدریس‌ شیعه‌ را به‌‌عهده‌ داشتند. امام(س) شخصیتی بودند که وقتی رهبری این انقلاب با عظمت را به‌دست گرفتند اهداف سه‌گانه‌ای را در نظر داشتند که به همه اهداف خود رسیدند.  ‌ امام(س) را موفق‌ترین رهبر قیام اسلامی در طول دوره غیبت کبری و برای ملت ایران بهترین یاور بودند.

امام جمعه موقت رشت: بازخوانی وصیتنامه امام ضرورت جامعه است

حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل پوررضا خطیب موقت رشت در آستانه سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، تصریح کرد: بازخوانی وصیتنامه امام(س) ضرورت جامعه است. امام راحل در دوران تاریکی توانستند در زندگی به نقطه‌ای برسند که موجب حیرت دیگران شوند. امروزه بسیاری از آزادگان در تمام دنیا دل به مکتب امام(س) و انقلاب اسلامی بسته‌اند. امام خمینی(س) با بیان ولایت فقیه فقه سیاسی را ارائه کردند و تابلوی بزرگ سبک زندگی فردی از امام راحل وجود دارد که توانستند یک جامعه را رهبری کنند. محبت ملت ایران به امام خمینی(س) از جنس محبت امت اسلامی به پیامبر(ص) بود. امام دارای باطن و واقعیت بود و در باطن خدا را باور داشت. امام راحل روشنفکری ضد تحجر و متدین بود.

پوررضا به سالروز فرا رسیدن 15 خرداد اشاره کرد و یادآور شد: 15 خرداد نقطه عطف قیام ملت ما بود و انقلاب اسلامی از همین تاریخ آغاز شد. در 15 خرداد نخستین خونی که بر زمین ریخته شد مربوط به روحانی شهید سید یونس رودباری بود که برای ملت ایران برکت به ارمغان آورد.

وی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا را به خواندن وصیتنامه امام(س) توصیه کرد و افزود: ریشه انقلاب اسلامی خون‌های مردان و زنانی است که به امام اقتدا کردند.

امام جمعه خلخال: امام مسیر حرکت تاریخ را عوض کردند

حجت‌الاسلام امیر رشتبری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر خلخال اظهار کرد: امام خمینی(س) نه تنها مسیر تاریخ ایران بلکه مسیر تاریخ جهان را تغییر دادند. بصیرت و روشن‌بینی امام راحل و خلوص آن شخصیت جهانی قابل وصف نبوده و با تمام وجود در راستای ارتقای اهداف دینی نظام اسلامی کوشیدند. رمز موفقیت امام راحل رابطه خالصانه بین عبد و معبود است و از بارزترین نکات شخصیت آن حضرت خلوص و بندگی ایشان در مقابل حی عادل و تواناست. امام راحل در طول مبارزات خود سدی محکم از وحدت در جامعه بنا کردند و مظلومان عالم در پشت این سکو و سد نفوذناپذیر اسلامی در کنار هم قرار گرفته‌اند. امام راحل چهره‌ای بی‌نظیر بعد از انبیا و ائمه اطهار (ع) در جامعه اسلامی بودند و نظیر ایشان را دیگر در جهان نداریم و اکنون رهبری امت اسلام به دست نایب و فرزند خلف امام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اداره می‌شود.

امام جمعه نکا: مهم‌ترین میثاق با امام راحل حفاظت از انقلاب است

حجت الاسلام محمد باقر محمدی لایینی امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با گرامیداشت سالروز ارتحال امام راحل یادآور شد: شخصیتی مانند امام در طول تاریخ ایران بی‌نظیر بود؛ مردم ایران بهره‌مند از لطف الهی بودند که چنین امامی را خدا به آنها داده بود و حضرت امام نیز با داشتن چنین ملتی مرهون لطف الهی بودند. مردم شریف ایران تاکنون امانت الهی را که همان انقلاب اسلامی است، به خوبی حفظ کردند و بعد از این هم حفظ می‌کنند.

امام جمعه بیله‌سوار: ثروت عظیم امام پیوند قوی با امت بود

حجت‌الاسلام کریم قیاسی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر بیله‌سوار با یادآوری اینکه حضرت امام نشان روشنی از آینده امیدبخش را به ملت نشان داده و حرکت آنها را قوام و دوام بخشیده است، تصریح کرد: امام راحل سرمایه عظیم برای این ملت و امت است که به رغم تحمل مصائب و مشکلات توانست برای سرزمین ایران و مردم آگاه آن آزادی و حریت را به بار آورد.

قیاسی فرا رسیدن 14 خرداد سالروز رحلت جانگداز امام راحل آن پیر مراد را به نمازگزاران تسلیت گفت و خاطر نشان کرد: امام راحل نه تنها در ایران اسلامی بلکه در میان ملت‌های آزادیخواه از جایگاه ولایی برخوردار است.

این مسئول همچنین فرا رسیدن 15 خرداد روز عظیم حرکت مردم در حمایت و پشتیبانی از آرمان امام راحل را یادآور شد و اضافه کرد: 15 خرداد نقطه عزتمند مردم آگاه ایران است که در مبارزات بی‌امان علیه رژیم شاهنشاهی توانستند ابرقدرت‌های غرب و شرق و ابهت توخالی آنها را بشکنند.

خطیب نماز جمعه آمل: ملت ایران حماسه سیاسی بزرگی در مرقد امام خلق می‌کند

حجت‌الاسلام محمدعلی رحمانی آملی در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با تسلیت فرا رسیدن ایام رحلت امام خمینی(س) گفت: آن امام همانگونه که خود فرمودند با قلبی آرام و ضمیری مطمئن از بین ما رفتند. قطعا ملت ایران در روز 14 خرداد و شرکت در مراسم ارتحال امام حماسه سیاسی بزرگی را خلق خواهند کرد. امام راحل حق بزرگی برگردن ما دارند و به عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی به مبارزان و آزادی‌خواهان دنیا که می‌خواهند از بند دشمنان و زورگویان درآیند درس مقاومت و دشمن‌ستیزی دادند.

امام جمعه یاسوج: امام خمینی(س) عزت و سرافرازی را برای مسلمانان جهان به ارمغان آورد

 حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی صالح موسوی اعظم در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یاسوج افزود: امام(س) با اتکا به خداوند متعال و ایمان و تقوا در مقابل استکبار ایستاد و پیام انقلاب را به سراسر جهان صادر کرد. فرارسیدن بیست و سومین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(س) فرصتی مغتنم برای تبیین اندیشه‌های آن پیر سفر کرده و آشنایی نسل امروز با شخصیت بزرگ معمار کبیر انقلاب است. سنگ بنای انقلاب روز تاریخی 15خرداد سال 42 دانست است. قیام خونین 15خرداد نشات گرفته از قیام امام حسین(ع) در عاشورای سال 61 هجری است. در این روز عده‌ای با حمایت از امام خمینی(س) علیه رژیم منحوس پهلوی قیام کردند و با شهادت خود آغازگر مبارزات انقلابی مردم ایران شدند. تشریح قیام خونین 15 خرداد برای قشرهای مختلف مردم به ویژه نسل جوان ضروری است.

خطیب جمعه چناران: جامعه اسلامی و تاریخ بشریت شخصیت ممتاز امام خمینی(س) را فراموش نخواهد کرد

حجت الاسلام مظفر تاجی امام جمعه چناران در خطبه های این هفته نماز جمعه چناران گفت: جامعه اسلامی و تاریخ بشریت شخصیت ممتاز و کم نظیر امام خمینی(س) که با افکار و اندیشه های بلند و سعی و تلاش های صادقانه خود، مسیر تاریخ را درگرگون کرده فراموش نخواهد کرد. شخصیتی که توانست در پرتو اعتماد به هدف الهی و ایمان به هدف، نظام کهن سلطنتی را به زباله دان تاریخ بریزد و به جامعه اسلامی هویت تازه ای بخشید و گرد خود فراموشی را از چهره آنان زدود و آنان را با شخصیت واقعی خود آشنا ساخت. این شخصیت و این رویداد به خاطر پیوندی که با دین و ایمان مردم دارد ثابت، و پا بر جا خواهد بود و گرد فراموشی بر آن نخواهد نشست. ساده زیستی، نظم و انضباط، مدیریت، موقعیت شناسی، درایت، دشمن شناسی، مردم داری، ابتکار عمل، شکست نا پذیری، سازش ناپذیری، غیرت دینی، صراحت و قاطعیت و ... از ابعاد مهم شخصیت امام خمینی(س) بود.

امام جمعه بهار: اخلاق و منش امام خمینی(س) الگوی دولتمردان قرار گیرد

حجت الاسلام حبیب الله حاتم نیا امام جمعه بهار در خطبه های نمازجمعه این شهر با اشاره نزدیک شدن به ایام رحلت رهبر کبیر انقلاب، گفت: انقلاب اسلامی ایران پیروزی خود را مدیون بزرگ مردی است که الگوی تمامی مسلمانان جهان است امام خمینی(س) رهبری دانا، خردمند و عدالت طلب بود. امام خمینی(س) مردی بود که یک ملت را از سایه ظلمی که بر اثر حکومت ظالمانه شاه ظالم برمردم ایران سایه افکنده بود، رهانید. یاد و خاطره امام راحل همیشه و همه جا همراه ماست و 14 خرداد هرسال خاطره غمگین و حسرت از دست دادن مردی بزرگ را برای ما تداعی می کند. در سالروز وفات بزرگ مرد تاریخ ایران باید مراسمی که در شان ایشان است برگزار شود و با بیان سخنان، رهنمودها و معرفی کتب ایشان، نسل جوان بیشتر با رهبر انقلاب آشنا شوند. باید راه و روش و اهداف وشیوه نگرش امام راحل نسبت به امور اصلی نظام را به نسل جوان شناساند تا برای حفظ این نظام تلاش کنند. اخلاق، منش و شیوه اداره کشور توسط امام راحل(س) باید الگوی دولتمردان ما قرار بگیرد. دولتمردان باید بدانند که جز به روش امام راحل در اداره کشور عمل کردن راه به جایی نخواهد برد. باید اهداف امام را که همان اهداف انقلاب اسلامی است و رهبر انقلاب نیز بارها و بارها آن را بیان کرده اند عملی شود تا مردمی که برای حفظ این انقلاب از خون خود گذشتند راضی باشند.

خطیب جمعه دیر: امام خمینی(س) ضامن حاکمیت مردم سالاری دینی بود

حجت‌الاسلام سید علی حسینی در خطبه نماز جمعه این هفته دیر با اشاره به 14 خردادماه سالروز رحلت جانسوز امام خمینی(س)، اظهار داشت: عزت، استنقلال، آزادی و سربلندی ملت قهرمان ایران مدیون تلاش‌های امام راحل(س) است. تجلیل از امام راحل(س) اصرار و پاسداری از خط، فکر و راه اوست که ببینیم امام چه سفارش و رهنمودی مورد تاکید قرار دادند آنها را دنبال کنیم. عدالت اجتماعی، حفظ وحدت، حمایت از مستضعفین، مرزبندی با دشمنان و چراغ سبز نشان ندادن به دشمن از اصول خط امام بزرگوار بود.

امام جمعه زنجان: محاسبات معنوی در درجه اول تصمیم‌گیری‌ها و تدابیر امام راحل قرار داشت

حجت‌الاسلام جعفر رحیمی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان با یادآوری اینکه امام خمینی(س)، جمهوری اسلامی را بهترین مدل برای اداره کشور می‌دانستند و ولایت‌فقیه را بزرگ‌ترین پشتوانه برای کشور و مردم می‌دیدند، افزود: به همین خاطر بزرگ‌ترین هنر امام این بود که ولایت‌فقیه مهجور و مستور در کتاب‌ها را بیرون کشیدند و بر عرصه جامعه آوردند. شاخصه مهم دیگر در مشی امام و خط امام مسئله محاسبات معنوی و الهی بود. امام راحل در تصمیم‌گیری و تدابیر خودشان، محاسبات معنوی را در درجه اول قرار می‌داد، به این معنی که انسان برای هر کاری که می‌خواهد بکند در درجه اول هدفش کسب رضای الهی باشد، کسب پیروزی نباشد. جاذبه و دافعه امام راحل، یکی دیگر از نکات بارز شخصیتی ایشان بود. امام خمینی(س) همیشه نسبت به تفکر غربی و فکر لیبرالی دافعه داشتند و بیت‌الغزل اندیشه امام این بود که می‌فرمود «ما می‌توانیم» و به راستی امام به لطف الهی و با حضور قدرتمند این مردم و جوانان، چه زیبا فعل توانستن را در میان مردم صرف کردند و در یک هم‌افزایی امت و امام، جامعه عقب‌مانده دوران ستم‌شاهی را به رشد و توسعه بالایی رساندند.

امام جمعه کرمانشاه : اسلام و نیت الهی مبنای حرکت انقلابی امام خمینی(س)

آیت الله مصطفی علما تفکر امام خمینی(س) را احیاگر اسلام در دنیا برشمرد .وی در ادامه ، استقلال و حاکمیت اراده ملت مسلمان ایران را از دیگر خصوصیات نهضت اسلامی دانست و افزود : 15 خرداد و نهضتی که نیم قرن از دستاوردهای الهی آن می گذرد ثابت کرد مردم همواره برای اسلام در صحنه بوده ، هستند و خواهند بود.

آیت الله علما با اشاره به فرموده امام خمینی(س) که ؛ 15 خرداد الهام گرفته از عاشوراست گفت : این انقلاب شکوهمند عاشورایی را مردم خلق کرده اند و با توکل به خداوند متعال همچون گذشته ، نگهبان آن خواهند بود.

خطیب جمعه آبدانان: امام خمینی(س) ناجی اسلام و مروج آموزه‌های قرآن کریم بود

حجت‌الاسلام حسین حاجیلری، امام جمعه آبدانان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به شخصیت والای امام خمینی(س)، تصریح کرد: احیای اسلام ناب محمدی(ص)، احساس مسئولیت در مقابل تمامی بشریت، اسقرار حاکمیت الهی و مبارزه با بی‌عدالتی، بارزترین اهداف حضرت امام خمینی(س) در بر قراری انقلاب اسلامی بود. افکار و اندیشه‌های بنیان‌گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی را زمینه‌ساز استقلال و آزادی تمامی ملت‌های آزاده عالم است. امام خمینی(س) ناجی اسلام و مروج آموزه‌های قرآن کریم بود؛ باید آموزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی امام راحل(س) در جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود. به اقرار صاحب نظران منصف عالم، افکار امام خمینی(س) باعث تغییر نگاه و نگرش بسیاری از افراد در سراسر جهان در زمینه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی شده است؛ سیره اخلاقی و عملی ایشان باید الگوی رهبران سایر ملت‌های آزاده جهان در مقابله با مستکبران قرار گیرد.

امام جمعه گیلان غرب: کار برای خدا، رمز جاذبه الهی امام خمینی(س) است   

حجت‌الاسلام محمدطاها مهری، امام جمعه گیلان‌غرب در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته این شهرستان اظهار کرد: رمز جاذبه الهی امام خمینی(س) کار برای خدا است و امام راحل عظیم‌‏الشأن در همه دقایق زندگی پربرکت خویش فقط درصدد جلب رضایت پروردگار بودند و این واقعیت درس بزرگ ایشان برای امروز و فردای ملت، مسئولان و همه نخبگان و فعالان عرصه‏‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

امام جمعه بهنمیر: امام خمینی(س) با دشمنان ملت سازش نکرد و روح استکبارستیزی داشت       

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن شریف‌تبار، تصریح کرد: سالگرد ارتحال ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران و پنجاهمین سالگرد 15 خرداد را به شما مردم انقلابی ایران تسلیت عرض می‌کنم و به برخی از خدمات امام راحل می‌پردازم. امام دین را از انزوا خارج و به صحنه زندگی آورده است، ایشان توجه به مردم داشت و مردم را صاحب اصلی انقلاب می‌دانست و همه مردم را در سرنوشت کشور دخیل کرد. هیچ‌گاه با دشمنان ملت سازش نکرد و روح استکبارستیزی داشت، حاکمیت ولایت فقیه را تبیین کرد و امروز اقتدار ملت در سایه رهبر و حاکمیت ولایت فقیه است.

امام جمعه دهلران: رضایت الهی، هدف حرکت سیاسی امام خمینی(س) بود     

حجت‌الاسلام سیدمحسن موسوی، امام جمعه دهلران در خطبه‌های نماز جمعه به شخصیت بی‌نظیر و ممتاز امام خمینی(س) اشاره کرد و گفت: نحوه معاشرت با خانواده، رعایت قانون و قانون‌مداری و شجاعت امام خمینی(س) برای ما درس است؛ ایشان اهل دقت‌نظر و از شهرت‌گریزان بود؛ اعمال و فعالیت‌های سیاسی امام با هدف رضایت الهی بود تا جایی که به هنگام ورود به ایران در بهمن 57 وقتی از احساس ایشان پرسیدند، گفت: هیچ احساسی ندارم و به هنگام رحلت نیز فرمودند: با قلبی آرام و ضمیری مطمئن از خدمت شما می‌روم؛ امام خمینی(س) مملو از معنویت و روحیه دینی بود و با بهره‌گیری از نهضت عاشورا و روح دعا و نیایش، اسلام را احیاء و انقلاب اسلامی را به سرانجام رساند.

امام جمعه موقت ارومیه: مبنای فکری امام خمینی(س) در حاکمیت، بر پایه فقه اسلامی استوار است          

حجت‌الاسلام سیدمحمد فخری، امام جمعه موقت ارومیه جمعه، دهم خردادماه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان ارومیه با اشاره به فرارسیدن سالروز رحلت ملکوتی امام خمینی(س) گفت: امام خمینی(س) با تکیه بر فقه اصیل اسلامی مردم را رکن اصلی تحولات اجتماعی و سیاسی جامعه می‌دانست تا جایی که فرمودند در انتخابات میزان رأی ملت است. مبنای فکری امام خمینی(س) در تشکیل حکومت اسلامی بر پایه فقه اسلامی استوار است. از ویژگی‌های اخلاقی این رهبر فقید و فرزانه پیروی از پیامبر(ص) و شریعت اسلام ناب محمدی است. امروز نیز انقلاب اسلامی یادگار عظیم امام راحل است و به توصیف مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی ایران بدون نام امام خمینی(س) در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست. ایستادگی امام خمینی(س) در شرایط حساس جهانی که هیچ کس یارای مقابله با ابرقدرت‌های بلوک شرق و غرب را نداشت، نشانه کاملی از ایمان، قدرت فکری و نبوغ اندیشه سیاسی و فلسفی ایشان است.

امام جمعه نجف آباد: ارتحال امام خمینی عاشورای عصر بود

حجت الاسلام مصطفی حسناتی، امام جمعه نجف آباد، در خطبه های نماز جمعه این شهر با اشاره به مناسبت های هفته، 15 خرداد را عاشورای عصر نامید و گفت: اوج سخنان امام در روز عاشورا در مدرسه فیضیه بود که با به چالش کشیدن شاه باعث دستگیری امام شد از سویی دیگر وجود امام در تبعید همچون خورشید پشت ابر بود که مردم و یارانش از وجود ایشان استفاده می‌کردند، که بعد از 15 سال با تحمل تمام مشکلات و زشتی ها توانستند انقلاب را به ساحل نجات برسانند. 24 سال از رحلت امام خمینی(س) که الگویی برای همه آزادی خواهان جهان بود گذشته و انقلابی که امام بنیانگذار آن شد الگویی برای همه آزادی خواهان دنیا شد و بر ما است که با فکر، اخلاص، شجاعت، تدبیر، جامعیت امام تجدید پیمان کنیم و روح و فکر و اندیشه امام(س) را هرگز فراموش نکنیم.

خطیب جمعه خرم آباد: اندیشه‌های امام(س) امروز برای همه متفکران و اندیشمندان تازگی دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم‌آباد با اشاره به در پیش بودن بیست و چهارمین سالگرد ارتحال بنیان‌گذار انقلاب اسلامی از امام راحل(س) به‌عنوان یک شخصیت بی‌نظیر در عالم یاد کرد که زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی، علمی و از همه بالاتر زندگی معنوی ایشان بی‌نظیر و نمونه بوده است. تاریخ بعد از ائمه معصومین(ع) چنین شخصیت جامع مانند امام راحل را به خود ندیده است. امام راحل از روح بلندی برخوردار بوده است چرا که انسانی مخلص و صادق بود، همه کارهای امام خمینی(س) برای رضای خدا بوده و به این دلیل است که در دل‌های همه مردم جای گرفته است. همه کارهای امام راحل به دور از هوا و هوس بوده و امام راحل منادی اسلام و دغدغه ایشان همواره اسلام و مردم بوده است. امروز جاودانه ماندن نهضت امام(س) به برکت درس‌هایی است که امام به ما داد و در این راستا باید یاد و خاطره امام راحل را همواره زنده نگه داریم.

خطیب جمعه خرم‌آباد همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به سالروز قیام 15 خرداد اشاره کرد و با بیان اینکه امروز قیام 15 خرداد منشاء بیداری اسلامی در جهان اسلام شده است، گفت: نیم قرن از قیام امام راحل می‌گذرد و این قیام زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سرنگونی رژیم 2500 ساله شاهنشاهی شد، قیام 15 خرداد دستاوردها و پیام‌های فراوانی برای ما داشته است.

. انتهای پیام /*