پرتال امام خمینی(س)؛ یادداشت ۳۹۸ / حسین مستوفی

سلسله یادداشت های «شرح دعای وداع با ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام» به همت معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) تهیه شده و از سوی پرتال امام خمینی(س) در ایام ماه مبارک رمضان منتشر می شود. در شرح دعای وداع، امام سجاد (علیه‌السلام) آخر ماه مبارک رمضان که می‌شد، با سوز و گداز این دعا را می‌خواند و می‌فرمود: ماه رمضان در بین ما اقامت داشت و جای حمد و ثنا بود؛ زیرا به همراه خود رحمت آورد. و رفیق بسیار خوبی برای ما بود. ما در صحبت و همراهی با او به فضایل و نعمتهایی رسیدیم. دوستی بود که به همراهش رحمت و مغفرت و برکت آورد...

همانگونه که در شماره قبل مطرح شد؛ شاید برای مخاطبان گرامی این سوال مطرح شود که چرا در ابتدای ماه مبارک، شرح دعای وداع با ماه مبارک رمضان از سوی پرتال امام خمینی(س) منتشر می شود؟ در پاسخ باید گفت که با توجه به حجم مطالب تفسیر که در ۱۵ قسمت تقدیم خواهد شد، این سلسله یادداشت به تناوب زمانی مشخص ارائه خواهد شد؛ ضمن آنکه با بازخوانی و تفسیر دقیق این دعا، بهتر می توان از پیامدهای معنوی رمضان در ماه های دیگر نیز بهره برد؛ چراکه وداع با ماه رمضان، هرگز به معنای وداع با ویژگی های ارزشمند این ماه نیست. اکنون قسمت پنجم این تفسیر با عنوان ویژگیهای فعل حق تعالی از نظر می گرد:


«تَشْکُرُ مَنْ شَکَرَکَ وَ أَنْتَ أَلْهَمْتَهُ شُکْرَکَ وَ تُکَافِئُ مَنْ حَمِدَکَ وَ أَنْتَ عَلَّمْتَهُ حَمْدَکَ‏» «سپاس می گویی کسی را که سپاس تو کرده است و با اینکه خودت سپاسگزاری ات را به او الهام کرده ای و کسی که تو را ستایش گوید، پاداش می دهی با این که خودت به او ستایش یاد داده ای»«شکر» را به فارسی «سپاس» معنا کنند و «حمد» را ستایش گویند.

شکر عبارت است از قدردانی و بزرگ داشتن نعمتی که به او داده شده است، چه نعمت ظاهری باشد و چه معنوی، و در برابر آن کفران است که به فارسی «ناسپاسی» می گویند. (ر.ک: فرهنگ معین، التحقیق فی کلمات القرآن و...) حمد عبارت است از ستایش در برابر اعمال اختیاری، یعنی تعریف و تمجید از کارهای انجام شده است.شکر، گاهی به زبان است، و شخص نعمتهای داده شده را بیان می کند، و زمانی غیر از اعتراف زبانی، به درون خویش نیز به آن اقرار دارد.

امام صادق (ع) می فرماید: خداوند به موسی (ع) وحی کرد: ای موسی! مرا سپاس (شکر) گو، چنانکه حق سپاس گویی من است. موسی(ع) گفت: پروردگارا چگونه تو را شکر گویم و هیچ شکری نیست که من به آن تو را شکرگزارم، مگر آنکه تو خود به من آن را ارزانی داشته ای، خداوند فرمود: اکنون من را شکر گزاردی آنگاه که دانستی، آن (نعمت و شکر نعمت) از من است» (کافی، ج ۲، ص ۹۸)و سوم شکر به عمل است، یعنی در عمل نعمت داده شده را آشکار کند، همانند شاگردی که آموخته های خود از استاد را در جلسه ای بروز و آشکار می سازد، و با این کار خود بهترین سپاس را به عمل آورده و نشان داده است که آنچه استاد تلاش کرده به ثمر نشسته است.«اعْمَلُوا آلَ داوُدَ شُکْراً وَ قَلیلٌ مِنْ عِبادِیَ الشَّکُورُ؛ ای خاندان داود، شکر من را کارسازی کنید، و بندگان شکرگزار من اندک هستند.»(سبأ / ۱۳) «إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبیلَ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُوراً؛ ما انسان را به راه هدایت کردیم، یا او شکرگزار است یا ناسپاس» (انسان / ۳) در این آیه، پذیرفتن راه و قبول هدایت حق، شکر گفته شده است و ردّ آن ناسپاسی است، یعنی ایمان آوردن و کفر ورزیدن، همانا سپاس و ناسپاسی است.حمد حق، هم بیان همه کارهای حق و ستودن آنهاست، چون همه کارهای خداوند به اختیار حق است و تمام کارهای وی نیک است، و از سوی دیگر هر آنچه از عالم و جهات هستی از زیبایی ها و خوبی ها و.... است همه از خداوند است، بنده که از آنها تعریف می کند، حمد او را به جا آورده است.

سخن دیگر آن است که شکرگزاری به الهام حق تعالی است، خداوند است که به ما فهم و درک نعمت هایش را داده است. اوست که به لطف و کرمش دریچه های قلب و دل ما را باز کرده است تا خوبی های عالم را در یابیم. اوست که به ما عقل و ادراک داده است تا دریابیم آنچه به ما رسیده است از اوست، و اوست که به ما کمک کرده است تا نعمت ها و داده های او را به جای خودش به کار بگیریم و از آنها به خوبی بهره ببریم (شکر عملی)، پس هر آنچه از شکر، زبانی، درونی و عملی از بنده سر می زند، همه به الهام و اعطای خود حق است. همچنین هر ستایش (حمد)ی که از حق می شود به آموزش حق است، انسان به حق نمی تواند معرفت پیدا کند چون معرفت به هر چیزی، نیاز به احاطه به آن است و کسی نمی تواند به حق احاطه پیدا کند، و معرفت به آیات و آثار حق، نیز به دادن علم به انسان است، که همه علوم از حق است، چون علم وجود است، و همه وجود از حق سرچشمه می گیرد.

در این دعا، امام سجاد علیه السلام می فرماید: خدایا تو خود شکر را الهام کردی، تو خود حمدت را به ما یاد دادی، و باز در برابر این شکر بنده، شکرگزاری می کنی، و در برابر حمد وی پاداش می دهی.در شرح این سخن و مانند آن گفته اند که شکرگزاری حق که در قرآن خدا را شاکر معرفی می کند (بقره / ۱۵۱) همان دادن پاداش و جزا در برابر کار بنده است. هر چند این سخن صحیح و درست است، چون کسی به خدا نعمتی نمی دهد تا حق از او سپاس گوید و از نعمت او قدردانی کند. ولی سخن امام سجاد علیه السلام و شاکر معرفی کردن خداوند، یک لطافت دیگری هم دارد. گویا حق خود را همانند کسی که به او چیزی داده شده است قرار داده، از بنده خود سپاس و ستایش می کند، همانطور که در برابر آن به وی نعمت های بیشتری می دهد. «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزیدَنَّکُم‏؛ هر آینه اگر سپاسگزار باشید، (به یقین) بر نعمت شما می افزاییم.»(ابراهیم / ۷)

آری خداوند به تعریف و تمجید بنده خود می نشیند و از وی به بزرگی و نیکی یاد می کند. روایاتی در تأیید این معنا وارد شده: امام صادق علیه السلام می فرماید: خداوند تبارک و تعالی می فرماید: فرزند آدم! من را در درون خود یاد کن، من تو را در درون خود یاد کنم، فرزند آدم! من را در تنهایی یاد کن، تو را در تنهایی یاد کنم، فرزند آدم! من را در جمع یاد کن، تو را در جمع بهتر، در میان فرشتگان یاد کنم، و حضرت فرمودند: هیچ بنده ای نیست که خداوند را در جمع مردم یاد کند، مگر آنکه خدا او را در جمع فرشتگان یاد می کند.» (محاسن، ج ۱، ص ۳۹؛ کافی، ج ۲، ص ۴۹۸)

خداوند به نماز شب خوانها به کسانی که نافله ها را قضا می کنند، بین فرشتگان مباهات می کند و این بنده را می ستاید. در کلامی از علی علیه السلام آمده است: خداوند به فرشتگان می فرماید: «ای فرشتگان من، بنگرید به بنده من که شبی را برای خشنودی من بیدار مانده است، و او را در فردوس جای دهید.» (من لا یحضره الفیقه / ج۱، ص ۴۷۶) پیغمبر(ص) فرمود: «وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی لَیُبَاهِی مَلَائِکَتَهُ بِالْعَبْدِ یَقْضِی صَلَاةَ اللَّیْلِ بِالنَّهَارِ فَیَقُولُ یَا مَلَائِکَتِی انْظُرُوا إِلَی عَبْدِی یَقْضِی مَا لَمْ أَفْتَرِضْهُ عَلَیْهِ أُشْهِدُکُمْ أَنِّی قَدْ غَفَرْتُ لَهُ؛ خداوند تبارک و تعالی به بنده ای که نماز شب را در روز قضا می کند، پیش فرشتگان مباهات می کند، و به فرشتگان می گوید؛ به بنده من بنگرید، آنچه را که بر وی واجب نکرده ام قضا می کند، شما شاهد باشید او را بخشیدم.» (من لا یحضره الفقیه، ج ۱، ص ۴۹۸)در توصیف عبادت حضرت زهرا سلام الله علیها آمده است، زمانی که وی در محراب در برابر حق به عبادت برمی خاست، نور وی بر فرشتگان آسمان همانند ستارگان برای زمینیان می درخشید، و خداوند به فرشتگان فرمودند: «ملائکتی، انظروا إلی أمتی فاطمة سیدة إمائی، قائمة بین یدی ترتعد فرائصها من خیفتی، وقد أقبلت بقلبها علی عبادتی، أشهدکم أنی قد أمنت شیعتها من النار؛ ای فرشتگان من، به کنیز من، سید و بزرگ کنیزان من «فاطمه» بنگرید، در برابر من ایستاده است و از خشیت من همه اندام وی می لرزد، و به قلب خویش در عبادت به من روی آورده است، گواه باشید، من شیعیان او را از آتش ایمن کردم.» (امالی، صدوق، ص ۱۱۳)اینها و موارد فراوان دیگر همان سپاس و ستایش حق ار بندگان خود می باشد که به تعریف و مدح آنها نشسته است.

. انتهای پیام /*