شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن

در این مختصر سعی ما بر آن است تا در هر روز یکی از گنجهای رمضان را که از آثار امام خمینی استخراج نموده ایم در اختیار علاقمندان و طالبان گنجهای حقیقی قرار دهیم. باشد که در پایا ن،  با 30 گنج آشنا شده و بهره برداری و مالکیتش را از آن خویش کنیم.

انشاء الله برای یک سال پیش رو بیمه شده و نیازهای مان را از آن منبع و سفره گسترده تامین نماییم. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

مقدمه ماه مبارک رمضان

در این ماه شعبان«با مناجات شعبانیه» [1]  که از اول تا آخر این ماه دستور خواندن آن وارد شده –خدای تبارک وتعالی را هیچ مناجات کردید؟ واز مضامین عالی وآموزنده آن در ایمان و معرفت بیشتر نسبت به مقام ربوبیت استفاده نمودید؟ درباره این دعا وارده شده که این مناجات حضرت امیر- علیهم السلام- و فرزندان ان حضرت است؛ و همه ائمه طاهرین –علیه السلام- با آن خدا را می خوانده اند؛  و کمتر دعا و مناجاتی دیده شده که درباره آن تعبیر شده باشد که همه ائمه(ع) آن را می خوانده اند و با آن خدا را مناجات می کرده اند. این مناجات درحقیقت مقدمه ای جهت تنبه و آمادگی انسان پذیرش وظایف ماه مبارک رمضان می باشد؛ و شاید برای این باشد که به انسان آگاه ملتفت، انگیزه روزه و ثمره پر ارج آن را تذکر دهد. (جهاد اکبر،ص 23)

[1] - اقبال الاعمال؛ اعمال ماه شعبان، ص ؛685 مصباح المتهجد و سلاح المتعبد؛ ص 374 ؛ بحار الانوار؛ ج 91، «کتاب الذکر و الدعا»، باب 32، ح 12، ص 97-99 .

. انتهای پیام /*