امام خمینی (س) از اندیشمندانی است که در میان نخبگان ایران و جهان جایگاهی رفیع دارد. نامه ایشان به گورباچف در زمان حیاتشان و پیش بینی شکست کمونیست، پس از فروپاشی شوروی، تاثیر عمیقی در اذهان نخبگان و شخصیتهای سیاسی جهان داشت. آنچه در ادامه می خوانید گزیده ای از نظرات برخی شخصیتها در مورد شخصیت امام و این نامه تاریخی است:

گورباچف، میخائیل ـ رهبر شوروی (سابق):

پیام آیت الله خمینی از نظر من به همه اعصار در طول تاریخ بود و زمانی که این پیام را دریافت کردم، این گونه دریافتم، شخصی که این پیام را نوشته فردی متفکر و دلسوز برای سرنوشت جهان است. من از این پیام که با دقت به آن گوش دادم و آن را مطالعه کردم، استنباط کردم او کسی است که برای جهان نگران است و مایل است من انقلاب اسلامی را بیشتر بشناسم و درک کنم. آیت الله خمینی توانست اثر بزرگی در تاریخ نوین جهان بگذارد.

ما زمانی که این پیام را در جلسه کمیته مرکزی حزب کمونیست مطرح کردیم، برای اعضای حزب که نیمی از جهان را در اختیار داشتند، بسیار غیرمنتظره بود و نسبت به پیام با دیده احترام نگریستند و گفتند که رهبران ایران علاقه مند به حفظ ارزشهای انسانی در جهان هستند. من متأسفم که در آن مقطع نتوانستم به ایران سفر کنم و از نزدیک با ایشان ملاقات نمایم. به هر حال من امروز از ایشان با احترام عظیم یاد می کنم و معتقدم که آیت الله خمینی فراتر از زمان می اندیشید و در بُعد مکان نمی گنجید.

امروز که من شاهد این اوضاع هستم، پیام آیت الله خمینی در ذهنم نقش می بندد که او گفته بود من مارکسیسم را به زودی در موزه های تاریخ می بینم، من از همان زمان تصمیم گرفتم حرکت را آغاز کنم لذا اصلاحات را انجام دادیم، تعداد مساجد و کلیساها افزایش یافت. اگر آن روز ما پیشگویی آیت الله خمینی را جدی تر می گرفتیم شاهد چنین وضعیتی نبودیم و اجازه نمی دادیم که وضعیت کشور بدین شکل درآید.

پاولوا، ای. ک. ـ شخصیت روسی:

پیام رهبر معنوی ایران [به گورباچف] در 57 صفحه ابعاد کوچک کتاب نوشته شده است ولی هر جمله آن احتیاج به بررسی و مطالعه دقیق دارد. در ضمن تحلیل و تجزیه آن می شود نکات ذیل را مورد توجه قرار داد:

1. قسمت بزرگ پیام مربوط به نقش وراثت معنوی ملتها در جهان کنونی می باشد.

باور امام خمینی به رهبر جدید شوروی میخائیل گورباچف همچون انسانی که می تواند اصلاحات بنیادی در کشور را شروع نماید.

2. امیدواری امام خمینی بر این که در اتحاد شوروی می تواند جامعه ای تشکیل شود که در آن ارزشهای معنوی در یک سطح با رفاه مادی قرار خواهد بود.

3. با داشتن اطلاعات کافی راجع به ترکیب نژادی جمعیت اتحاد شوروی، امام خمینی از میخائیل گورباچف دعوت می کرد که به طور دقیق اسلام را مورد تجزیه و تحلیل و مطالعه قرار دهد. نادیده گرفتن عامل مذهبی در سیاست داخلی و خارجی چنان که رهبر معنوی اخطار می کرد می تواند موجب برانگیختن برخوردهای جدید نظامی بشود.

4. امام خمینی خاطر نشان می ساخت که ایمان مذهبی به اتحاد شوروی کمک می کند یک دولت قوی شود و همچون نمونه آن ایران را یاد می کرد که از برکات دین یک دولت غیرقابل شکست برای ابرقدرتها گردیده است. فقدان ایمان در جامعه شوروی موجب مشکلات در تمام رشته های زندگی اجتماعی و مقدم به همه در اقتصاد خواهد گردید.

5 . ذکر آثار چه غربی (افلاطون و ارسطو) و چه آثار شرقی (فارابی و ابن سینا و ملاصدرا) و فیلسوف های شرق و غرب یک بار دیگر معلومات عمیق وی در رشته فلسفه و جهان بینی را نشان می دهد.

نکات فوق الذکر پیام امام خمینی به میخائیل گورباچف ما را به این نتیجه می رساند: این پیام در حقیقت یک سند ایدئولوژی، فلسفی و کاملاً اخلاقی است. با ارزیابی درست و به موقع این پیام از طرف رهبران سابق اتحاد شوروی بسیاری از حوادثی که اکنون در روسیه صورت می گیرد می توانست نتیجه ی دیگری داشته باشد.

علی اف، حسین ـ معاون رئیس جمهور کشور آذربایجان در امور حقوق بشر:

بی شک تأثیر امام، عمیق بود، چون ایشان طوری رفتار می کردند که بین گفته ها و عمل ایشان تفاوتی احساس نمی شد و مردم به ویژه مسلمانان را با واقعیتها آشنا می ساختند. حتی غرب را نیز نسبت به واقعیتها آگاه می کردند، در پیام امام به گورباچف آن گونه که من شنیده ام، ایشان تذکرات مهمی را در باب مسائل مختلف عنوان نموده اند.

 نورانی، مولانا شاه احمد ـ رئیس جمعیت علمای پاکستان:

امام خمینی با جرئت و شهامت خاص، دیکتاتوری و شاهنشاهی را شکست داد. با استکبار امریکا مقابله و مبارزه کرد و وی با دعوت گورباچف به اسلام و صدور فتوا بر علیه رشدی شیطان برای تمامی امت مسلمان یک مثال و نمونه کامل جهت پیروی برقرار ساخت.

مهرالنساء ـ شاعر و ادیب تاجیکستانی:

با پیام امام خمینی به گورباچف، عمق و ژرفای شخصیت دینی الهی ایشان بر ما پدیدار می شود. این پیام در تاریخ هر دو کشور و در تاریخ جهان معاصر ماندنی است و نقطه عطفی در تاریخ هر دو کشور است. امام خمینی شخصیتی روحانی و عارف بودند. ایشان به جهان هستی نیز در همین راستا می نگریستند و تنها چنین دیدگاهی است که انسان معاصر را ملزم به رویکرد دینی و اسلام گرایی می کند. جهان معاصر، شخصیت امام خمینی را در این پیام دریافته است. روح بلند و آسمانی ایشان قابل ستایش است. این پیام در آن دورۀ غفلت، تمام مردم جمهوریهای شوروی را تحت تأثیر قرار داد و آنها را دگرگون کرد. ما هیچ وقت فکر نمی کردیم که به این زودی صدای روح بخش اذان را از گلدسته های مساجد خود بشنویم و امام خمینی نویدچنین سعادتی بودند.

بیوض التمیمی، شیخ اسعد ـ رهبر سیاسی مذهبی سازمان جهاد اسلامی فلسطین:

 نامه امام رحمة الله علیه به گورباچف و دعوت او به اسلام که مشابه نامه های پیامبر اکرم به کسریٰ و قیصر روم و پادشاهان دیگر قلمداد می شود حیات جدیدی به اسلام بخشیده است و اسلام همانگونه که بر حضرت محمد (ص) نازل شد برای نجات بشر آمده است.

بیک عثمانف، امیر ـ معاون صدا و سیمای جمهوری قرقیزستان:

با پیام امام خمینی به گورباچف ما در حقیقت به عمق شخصیت ایشان پی بردیم و فهمیدیم که امام خمینی شخصیتی سیاسی در ردیف سایر رهبران کشورها نیست. بلکه مقام مذهبی دارد و در میان مردم شخصیتی مقدس است. آن پیام، مهمترین و رساترین صدای انقلاب ایران در میان ملت ما بود.

عرالی یف، ضمیر ـ قرقیزستان:

در جمهوریهای آسیای میانه شروع به ساختن مساجد کردند و اسلام دوباره در روح بی دین ها زنده شد. فقط ده سال گذشت ولی ایده ی اسلام دوباره جهان را به دست می آورد. وقتی به مردم و زندگی اطراف خود می نگرم از متفکر عالی رتبه امام خمینی تعجب می کنم که گویا همه ی این حوادث را پیش گویی کرده بودند واین نقطه ی نظر برایم البته بسیار جالب است که حق با امام خمینی بود، نه با گورباچف. هر کدام ازآن ها به مبانی معنوی و فلسفی متکی بودند، گورباچف به مارکس و لنین، امام خمینی به حضرت محمد و قرآن. گورباچف به ایده ی اولویت ماده متکی بود و امام خمینی به ایده ی اولویت روح لا اله الا الله و محمد رسول الله . و با وجود این که کمونیستها نمی خواهند اذعان کنند، تاریخ یک بار دیگر ثابت کرد: تاریخ پیدایش، جهان الوهیت است.

نعمان آوا، امینه ـ رهبر جامعه زنان مسلمان قزاقستان:

امام در نامه اش به گورباچف نوشته بود مشکل شما معنوی است نه اقتصادی، شما که طی سالها با خدا جنگیده اید نتیجه ای جز شکست به دست نیاوردید. ما پیام ارزشمند امام را درک کرده و سازمان زنان مسلمان را تشکیل دادیم.

شیخ توره ـ از علمای سنگال:

امام، تنها بت های طاغوت را نابود نکرد بلکه وسیله ای در اختیار تمام مسلمانان قرار داد که با آن با تمام طواغیت مبارزه کنند. امام همواره به مسائل بشریت می اندیشید و از درد و رنج آنها محزون و متألم می شد.نامه ی ایشان به گورباچف نشان دهنده ی همین توجه امام به نجات انسانیت است. ما باید با جامه ی عمل پوشانیدن به فرامین «امام» اسلام را نجات دهیم.

والجی، نسیم ـ عضو کمیته زنان و سر دبیر مجلات الکوثر و راه هدایت کنیا:

امام خمینی با تفکر، حکمت واخلاق خود، حیرتی را برای جهان معاصر پدید آورد. او در نامه ای به گورباچف، آنچه را که در شرق رخ داد، پیش بینی کرد و هر چه که امام خمینی پیش بینی کرد راجع به اتفاقات و رخدادهای جهان معاصر، همان اتفاق افتاد.

سلطانف، رینات ـ معاون کمیته دومای روسیه:

امام خمینی استبداد شرق و غرب را محکوم کرد و با آن به ستیزه پرداخت، با توجه به پیام امام به گورباچف می توان گفت همان طوری که تمام جهانیان شاهد بودند تمام پیش بینی های امام در مورد شوروی به حقیقت پیوست. باید سیاستمداران ایران و روسیه و سایر کشورها، افکار سیاسی امام به عنوان یک دستورالعمل مهم در معاملات جهانی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و از آن برای پیشبرد صلح و برقراری آرامش و دوستی و ارتقای فرهنگ بشری استفاده کنند.

عین الدین، راویل ـ رئیس شورای مفتیان روسیه:

 امام خمینی نه تنها یک شخصیت معین در تاریخ اسلام بلکه در تاریخ بشریت هستند پیام امام به گورباجف برای همیشه تاریخ ارزش دارد و هنوز برای سیاستمداران و شخصیتهای علمی و فرهنگی مهمترین مطالب را دارا می باشند.

 ژون آفریک:

«گورباچف به مدت 2 ساعت مودبانه به متن پیام آیت الله خمینی که اولین پیام ایشان به رئیس یک کشور بود و توسط مترجم شخصی اش برگردانده شد، گوش فرا داد.با این حال، چهره ی صدر هیئت رئیسه ی شوروی سه بارـ بویژه هنگامی که شنید آیت الله به او می گوید جای کمونیسم دیگر در موزه هاست ـ سرخ شد...» عاقبت مشیت خداوند، بشر این عصر را از نعمت بزرگی،که تجلی قدرت ایمان و عمل به دستورات الهی بود، محروم ساخت.

سپاهیچ، شیخ حمدی یوسف ـ مفتی و رئیس جامعه اسلامی:

حضرت امام رهبری دور اندیش و مطلع از تحولات عصر خود بود. او چند سال قبل از فروپاشی کمونیزم با نامه ای که خطاب به گورباچف فرستاد سقوط و فروپاشی نظام کمونیستی را پیش بینی کرد.

منبع: برگرفته از کتاب امام خمینی (س) از نگاه نخبگان جهان، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) 

. انتهای پیام /*