به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از جماران، در این نشست که امروز با حضور یادگار امام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، در محل این وزارتخانه برگزار شد، آقایان دکتر حمید انصاری، (قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام) و دکتر محمود گلزاری (معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان) تفاهم نامه ای به منظور تبیین و ترویج اندیشه‌های بلند امام در حوزه جوانان امضاء کردند.

در این تفاهم نامه  4 ماده ای، ارتقاء توانمندی های جوانان، افزایش روحیه مشارکت و مسئولیت‌پذیری و تقویت روحیه خودباوری، آرمانخواهی، استقلال‌طلبی و هویت خواهی آنان و ارتقاء بهره‌وری، کارآمدی و اثربخشی جوانان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی مورد توجه قرار گرفت.

بسترسازی جهت تقویت و تعمیق همکاری های فی مابین در عرصه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در حوزه آراء، افکار، اندیشه‌ها و سیره و سلوک امام خمینی(س) و بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌ها و امکانات طرفین برای تبلیغ و تروج اندیشه‌های بلند حضرت امام و الگوهای رفتاری و منش و روش رهبر کبیر انقلاب اسلامی بویژه برای جوانان در عرصه‌ نهادها و سازمان های دولتی متصدی امور جوانان و بالاخص معاونت ساماندهی امور ورزش جوانان، مدیریت‌های ستادی و استانی آن و نیز سازمانهای مردم نهاد وابسته به این معاونت، از اهداف تفاهم نامه امضاء شده میان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و وزارت ورزش و جوانان است.

به منظور ایجاد ارتباط سازمان یافته این دو نهاد، کارگروه مشترکی از مدیران دو مجموعه تشکیل شد که برحسن اجرای تفاهم‌نامه و فرایند برنامه‌ریزی و چگونگی اجرای موارد مذکور نظارت داشته و آن را پیگیری نمایند. این تفاهم نامه به مدت 3 سال (با قابلیت تمدید) امضا شده است.

به گزارش پرتال امام خمینی، در این جلسه، دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) درباره تفاهم‌نامه منعقد شده اظهار داشت: کارگروه جدی و فعالی در موسسه برای پیگیری این تفاهم‌نامه تشکیل می‌شود و در ابعاد مختلف بحث انتقال میراث ارزشمند امام خمینی(س) به جوانان پیگیری شده و راهکارهای لازم برای این کار نیز اندیشیده می‌شود.

وی افزود: گسست نسلی خطری است که باید نسبت به آن حساس باشیم و راه حل آن باور جوانان و به رسمیت شناختن حق پرسشگری آنهاست؛ ما باید حق جوانی را به رسمیت بشناسیم و انقلاب اسلامی ما نیز با حرکت و نفس جوان امام شکل گرفت و این نسل در تمامی صحنه های انقلاب حضور داشتند.

در بخش دیگری از این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در نشست صمیمانه وزیر و معاونان وزارت ورزش و جوانان با مسئولان موسسه تنظیم و نشر امام خمینی (س) با اشاره به علل مبقیه و موجده پدیده‌ها اظهار داشت: حضرت امام در یکی از تعابیر خود علت موجده انقلاب و نظام اسلامی را همان علل مبقیه انقلاب ذکر می‌کنند و اشاره می‌کنند که وحدت و خصوصا وحدت بین نیروهای انقلاب یکی از علل موجده انقلاب است؛ اما وقتی تحلیل می‌کنیم می‌بینیم که جوانان و اهمیت دادن به آنان، یکی از علل مهم موجده انقلاب بوده‌اند و توجه به جوانان از ناحیه امام (س)، یکی از امهات پیدایش انقلاب است.

وی یادآور شد: وقتی بررسی کنید می‌بینید که اغلب مسئولان دوران ابتدای انقلاب هم همین جوانان هستند و چه معجزه‌ای از این بالاتر که امام کارهای مهم را با جوانان به سرانجام رسانده‌اند و جنگ را فرماندهان جوان به سرانجام رساندند؟ چرا که قدرتی که می‌تواند تغییر ایجاد و با ریسک پذیری کارها را از خمودگی خارج کند جوان است و اگر بخواهیم باقی بمانیم باز هم باید اتکا به جوانان و باورمندی آن‌ها را در جامعه نهادینه کنیم.

امام جوان اندیش بود

یادگار امام سپس به طرح این پرسش پرداخت که آیا قرار است ما برای جوانان کاری کنیم یا جوانان کاری را انجام دهند؟ افزود: اگر فکر کنیم باید ما برای جوانان کاری کنیم؛ اشتباه است بلکه باید کاری کنیم که جوانان خودشان کاری را انجام دهند نه اینکه به آن‌ها به عنوان object و سوژه نگاه کنیم بلکه خود آنها باید محور عملکرد باشند.

 به گزارش پرتال امام خمینی،یادگار امام خمینی با بیان اینکه جوان یک موضوع مورد عنایت امام بسیار پررنگ است و ایشان از حیث روحیه یکی از جوان‌ترین رهبران دنیا بودند، یادآور شد: این در حالی است که ایشان در سن 63 سالگی که سن بازنشستگی و کناره گیری از کارهاست مبارزه را شروع کردند. امروز هم جامعه ما جامعه جوانی است؛ البته در بحث های تنظیم خانواده گفته می شود که جامعه ما در آینده ممکن است پیر شود، اما هنوز جوان است. سید حسن خمینی با فرصت خواندن جوان بودن جامعه ایران تصریح کرد: جامعه جوان، جامعه‌ای جوشنده و پرانتظار است.

تلاش کنیم جوانان زیر سایه ورزش گم نشوند

وی با اشاره به موضوع گسست نسلی گفت: اگر این موضوع را درست مدیریت کنیم می‌تواند به تبدیل به عدم اکتفا به وضعیت موجود تعبیر شود.  بحث گسست نسلی هم افق با این است که جوان امروز راضی به وضع موجود نباشد و افق آینده خود را بلندتر ببیند که این امر پر میمنتی برای جامعه است؛ از محافظه کاری که طرفدار حفظ وضع موجود است و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از آن می نالند، خارج شویم و جوان فکر کند در هر چیزی باید تغییر دهد و فکر کند باید فردایش از امروزش بهتر باشد. بحمدالله در رأس وزارت ورزش و جوانان دکتر گودرزی و دکتر گلزاری شیفته این تفکر هستند و باورمند هستند که پیوند امام و جوانان و پیوند امام و مجموعه اداره کشور در بخش ورزش و جوانان می‌تواند آینده کشور و نظام اسلامی را بیمه کند.

 وی سپس به موضوع امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت ورزش و جوانان و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی اشاره و تاکید کرد که ما به این تفاهم نامه بسیار دل بسته‌ایم و چشم داریم که بتوان از طریق آن کار بزرگی را انجام داد.

 یادگار امام با توصیه به اینکه بحث جوانان زیر سایه پرزرق و برق و پرسروصدای ورزش گم نشود، گفت: حوزه ورزش قهرمانی بسیار مهم است که عمدتا مربوط به جوانان می‌شود، اما تمام امور جوانان هم مربوط یا وابسته به حوزه ورزش نیست و باید به تمام امور جوانان توجه کرد.

 یادگار امام در ادامه سخنان خود با تاکید بر موضوع زمینه سازی ازدواج جوانان به عنوان امری مهم در حوزه جوانان اظهار داشت: به عنوان یک بستر در حوزه ازدواج، هرچه در زمینه امر ازدواج تلاش کنیم از زمینه‌های بزه و نابهنجاری در جامعه کاسته‌ایم. لذا بسیار جا دارد دولت محترم که بحمدالله از تدبیر لازم برخوردار است هم موانع ازدواج را رفع کرده و هم مقدمات آن را فراهم کند.

 وی تاکید کرد: باید با باورمندی جوانان و فرصت دادن به آن‌ها تا باعث فرار مغزها و برون رفت بسیاری از استعدادها نشویم، مهم است. زیرا هیچ امری مانند تبعیض در استفاده از استعدادهایی که در جامعه هست، نمی تواند جوانان را دچار رخوت و ناامیدی کند. در همین زمینه، پارتی بازی یکی از ناامیدکننده ترین مسائل برای جوانان است. جوان باید احساس کند آینده جامعه در دست او است و در یک مسابقه برابر و پایاپای شرکت می کند؛ فردی که خود را از قبل بازنده بداند، انگیزه ای برای شرکت در مسابقه وجود ندارد؛ در همه جوزه های فعالیت اجتماعی، اقتصادی، تحصیلات تکمیلی و... اگر این تلقی وجود داشته باشد که جایی وجود دارد که این رقابت سالم را از موازنه استعداد درخشان خارج می کند، یکی از اموری است که فرد را با بحران هویت مواجه می کند.

 نگاه امام به تفریح جوانان؛ و یک خاطره

یادگار امام همچنین در ادامه جلسه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص نگاه امام به تفریح جوانان اظهار داشت: تفریح برای همه اقشار جامعه وجود دارد اما تفریح در حوزه جوانان معنای عمیق تر داشته و شاید بنا به روحیه آنها، در بعضی جاها جنبه ساختار شکن‌تری دارد. لذا معمولا لفظ تفریح با بحث جوانی پیوند بیشتری دارد تا بقیه سنین. از منظر دینی تفریح باید دارای محدودیت شرعی باشد. تفریح را باید به عنوان یک واقعیت و ضرورت در سنین جوانی دانست.

سید حسن خمینی سپس به نقل خاطره‌ای از امام پرداخت و گفت: خود ما وقتی بچه بودیم به ورزش و خصوصا علاقه زیادی داشتیم و دائما توپ همراهمان بود. یکبار به امام گفته بودم که برخی عبادات سخت را انجام می‌دهم، امام مرا صدا زدند و گفتند سه سفارش می کنم؛ نماز اول وقت بخوان، درست را بخوان و تفریح کن. بعد هم به فوتبال بازی کردن من اشاره کردند. در زندگی هر جوان این سه قسمت باید دیده شود؛ اگر بخواهید یک جوان سالم در جامعه داشته باشید هم باید به درس خود توجه کند، هم به ابعاد معنوی خود برسد و هم به تفریح خود بپردازد.

 وی توصیه کرد: لذا به تفریح به عنوان یک چیزی در کنار زندگی نگاه نکنید بلکه تفریح یک ضرورت است و حد آن نیز قانون و شرع است. حد آن را بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر نکنید و در آن محدوده اجازه دهید جوان در این چارچوب تعریف خود را ارائه دهد و در مواردی که ممنوعیت و محدودیت است، با او همدلی کنید و خودش تصمیم می گیرد پایش را آن سوی مرزها نگذارد.

 وی ادامه داد: لذا اگر بتوانیم تعریف درستی از محدودیت شرعی ارائه دهیم، هم تفریح را به عنوان یک واقعیت و نیاز مشروعیت بخشیده ایم و هم می‌توانیم تعریف صحیحی برای آن قائل شویم. همین حدود ذکر شده برای تفریح را ما در محدوده زندگی امام می‌بینیم و بشدت به خانواده تأکید می کردند و اگر ممکن بود در جایی خطوط قرمز شرعی درنوردیده شود ایشان تذکر می‌دانند.

 وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا صفحه منتسب به وی در شبکه فیس بوک واقعی است تاکید کرد: من صفحه فیس بوک ندارم و قبلا هم گفته‌ام که این صفحه متعلق به من نیست.

 در این جلسه که قائم مقام و معاونین موسسه تنظیم و نشر امام خمینی نیز حضور داشتند تفاهمنامه همکاری این دو نهاد توسط دکتر حمید انصاری و دکتر محمود گلزاری معاون سازماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان امضا شد.

در این نشست همچنین تابلوی یادبود «عقدنامه ازدواج امام خمینی» به یادگار امام تقدیم شد. . انتهای پیام /*