روز شنبه ۷ بهمن ۱۳۵۷ میلیون ها ایرانی همزمان با ایام سوگواری پیامبر اسلام (ص) و امامان دوم و هشتم شیعیان، راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند. در تهران هم یک تا یک و نیم میلیون نفر از مردم در حالی که عکس هایی از امام خمینی را در دست داشتند، در آرامش به راهپیمایی پرداختند.

روزنامه کیهان در روز هشتم بهمن ماه درباره این راهپیمایی نوشت: «از ساعت ۷ صبح مردم دسته دسته از نقاط مختلف شهر گرد هم جمع شدند و به تدریج متشکل شدند و به راه افتادند. در این ساعت عده ای زن و مرد در حالی که بعضی از آن ها کودکان خود را به همراه داشتند در خیابان شهباز جنوبی گردهم آمدند و در حالی که این گروه عکس هایی از حضرت آیت الله العظمی خمینی و پلاکاردهایی را حمل می کردند، به سمت خیابان های شمالی شهر رفتند.

گروه دیگر از میدان خراسان، خیابان ری، سه راه امین حضور، سرچشمه، بهارستان و استانبول دست به راهپیمایی زدند. همزمان با حرکت این گروه ها، دسته های دیگری از خیابان های شمالی و مرکزی وارد پیچ شمیران شدند و در این محل جمعیت بهم پیوستند و راهی میدان فردوسی شدند. علاوه بر این گروه ها که از طبقات مختلف مردم تهران تشکیل شده بود، گروه هایی از طبقات مختلف مردم شهرستان ها هم در خیابان های تهران به راهپیمایی پرداختند.»

در تظاهرات وسیع ۷ بهمن ۱۳۵۷ در تهران شعارهای گوناگونی در مخالفت با رژیم و دولت بختیار داده می شد، پلاکاردهای بزرگی نیز در طول مسیر راهپیمایی ها حمل می شدند، بخشی از شعارها و مضمون پلاکارد ها چنین بود:

  - وای به حالت بختیار، اگر خمینی دیر بیاد، - برنامه خمینی برچیدن یزید است، کابینه بختیار یک حیله جدید است، - ما همه ایرانی آزاده ایم، دست بیعت با خمینی داده ایم، - اگر امام فردا نیاید، مسلسل ها بیرون می آید، - فرموده روح خدا چنین است، سکوت و سازش کار خائنین است،  -ارتش خلقی بپا می کنیم، میهن خود را   رها می کنیم،  -بند و بست سیاسی، با قانون اساسی،  -سرباز برادر ماست، ارتش دشمن ماست،  -تنها ره سعادت، ایمان، جهاد، شهادت،  -نه مرغ طوفانی، نه موج دریایی،  مرگ بر تو... مرگ بر تو... مرگ بر تو

 به نوشته روزنامه کیهان، «ساعت ۸ صبح روز ۷ بهمن، موقعی که اولین دسته های مردم شرکت کننده در راهپیمایی به میدان فردوسی رسیدند، چند نفر خود را به روی مجسمه فردوسی رساندند و عکس هایی از حضرت آیت الله العظمی خمینی را به روی آن نصب کردند.

 حرکت راهپیمایان از ساعت ۸ صبح به صورت گروه های ۵۰۰ تا یک هزار نفری به طرف میدان آزادی (میدان شهیاد) آغاز شد و پس از ساعتی تراکم گروه های راهپیمایان به حدی زیاد شد که تمام سطح خیابان و حتی پیاده رو ها به اشغال راهپیمایان درآمد و صد ها هزار نفر با قدم های تند ولی منظم به طرف میدان به حرکت پرداختند. در ساعت ۱۲ ظهر در حالی که میدان آزادی و قسمتی از جاده مخصوص کرج و جاده های شمال و جنوب میدان آزادی مملو از مردم شده بود حرکت در خیابان آیزنهاور متوقف شد و به تدریج توقف جمعیت تا خیابان شاهرضا سرایت کرد. به دستور روحانیون گروه های مختلف مردم در خیابان نشستند و سپس مؤذنین از بلندگو ها شروع به گفتن اذان کردند و سرانجام در حالی که از کثرت جمعیت در میدان آزادی و خیابان آیزنهاور راهی برای پیشروی نبود، قطعنامه راهپیمایی توسط روحانیون گروه ها قرائت شد و از ساعت ۲ بعدازظهر مردم شروع به بازگشت کردند.»

 متن کامل قطعنامه ای که در پایان راهپیمایی توسط روحانیون و گروه های مختلف مردم خوانده شد، به این شرح بود:

بسم الله الرحمن الرحیم

 در پایان این راهپیمایی بسیار شکوهمند که به مناسبت رحلت پیغمبر اکرم (ص) و شهادت حضرت مجتبی و ثامن الائمه امام رضا به دعوت روحانیت مبارز با شرکت میلیون ها نفر از مردم تهران و شهرستان ها که برای استقبال از مقدم امام خمینی به تهران آمده اند برگزار شد، مطالب زیر را به عنوان قطعنامه اعلام می داریم:

۱- ما کلیه مواد قطعنامه های راهپیمایی های تاسوعا و عاشورا و اربعین و جمعه ۲۷ صفر ۹۹ را که به تصویب میلیون ها نفر از اهالی محترم تهران و سراسر کشور رسیده است بار دیگر تایید و تاکید می کنیم.

۲- افتخار راندن شاه مخلوع از کشور و نجات مملکت از شر دودمان پهلوی متعلق به ملت ایران و جنبش عظیم اسلامی است که رهبر آگاه ملت از پانزده سال پیش آن را شعار مبارزه قرار داده است.

۳- رژیم منفور و باطل سلطنتی و تمام بقایا و دنباله  ها و تفاله های آن از قبیل شورای سلطنت و ولایتعهدی و مجلسین فرمایشی موجود از نظر ملت ایران مردود و غیر قابل قبول است.

۴- هر فرد یا سازمان دولتی در داخل و خارج از کشور که توطئه خائنانه و خسارت بار بازگرداندن شاه فراری را تعقیب کند جز تضییع وقت و اتلاف نیروهای انسانی و اقتصادی کشور و تشدید بغض و نفرت ملت نتیجه ای بدست نخواهد آورد و ملت ستم کشیده و آگاه ایران تحت هیچ شرایطی زیر بار سنگین استبداد سیاه پهلوی نخواهد رفت.

۵- همان گونه که رهبر جنبش حضرت آیت الله العظمی امام خمینی کراراً تاکید کرده اند هر کابینه که با حفظ رژیم گرچه به صورت شورای سلطنت به وسیله هر کس و هر گروه و یا هر سابقه از جمله دولت غاصب کنونی تشکیل گردد از نظر ملت ایران غیرقانونی و محکوم است.

۶- مردم ایران مشتاقانه و بی صبرانه در انتظار قدوم پیشوای محبوب و رهبر عظیم الشأن دقیقه شماری می کند و هیچ گونه بهانه و عذری را در مورد جلوگیری از ورود ایشان به کشور نمی پذیرد و برای رسیدن به این آرزوی مقدس خویش حق توسل بهر وسیله و هر شیوه را حفظ می کند.

 ۷- مبارزات پیگیر و بی امان و همه جانبه ما تا رسیدن به نظام عدل اسلامی که هدف نهایی اعلام شده جنبش است ادامه خواهد داشت و در این راه از همه امکانات و شیوه های مناسب در مراحل و شرایط مختلف استفاده خواهیم کرد.

۸- ما حمله وحشیانه دژخیمان رژیم به مردم را در تهران و سنندج و شهرستان های دیگر که منجر به شهادت و زخمی شدن جمعی از مردم دلیر و فداکار و مسلمان گردیده و کشاندن نظامیان را با لباس مبدل به خیابان ها با شعار فریبکارانه حمایت از قانون اساسی محکوم می کنیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

در روز ۸ بهمن ۱۳۵۷ حدود ۴۰ نفر از روحانیون مبارز تهران، مدرسین حوزه علمیه قم و نمایندگان روحانیت مبارز شهرستان ها در اعتراض به بسته شدن فرودگاه و جلوگیری از بازگشت امام خمینی در محل مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند که طی روزهای بعد تعدادشان به ۴۰۰ نفر رسید.

 روزنامه کیهان   همان روز نوشت که تحصن این افراد نامحدود است و دکتر زیباکلام عضو سازمان ملی دانشگاهیان اعلام کرده کمیته تدارکات متحصنان، امور مربوط به متحصنان را انجام می دهد و وسایل و امکانات لازم را در اختیار روحانیون مبارز و متحصن قرار خواهند داد.

 سخنگوی متحصنین نیز در گفت وگو با روزنامه کیهان گفت: به عقیده ما عدم بازگشت امام خمینی نتیجه توطئه ای است که توسط دولت انجام شده است. روحانی متحصن، جنتی درباره تاریخ بازگشت امام خمینی گفت هنوز تاریخ دقیق بازگشت مشخص نیست، چون نقشه ها دفع الوقت است. وی افزود: تحصن روحانیون تا بازگشت امام خمینی ادامه خواهد یافت و بی تردید نمایندگان و افرادی از گروه های مختلف مردم به تحصن خواهد پیوست.

 جنتی درباره ملاقات بختیار با امام خمینی گفت ممکن است امام خمینی در صورت استعفای بختیار ایشان را بپذیرند. به گفته سخنگوی متحصنین تا ظهر روز اول تحصن، آیت الله منتظری و دکتر بهشتی، از اعضای روحانیت مبارز تهران به جمع متحصنین پیوستند. آیت الله طالقانی نیز در پیامی به متحصنین آمادگی خود را برای شرکت در این تحصن اعلام کرد و گفت که به زودی در این تحصن شرکت خواهند کرد.

 در طول برگزاری تحصن نیز تلگراف های زیادی از طرف علما و مردم شهرستان ها در تایید و پشتیبانی از هدف متحصنین مخابره شد. بعدازظهر اولین روز تحصن، آیت الله طالقانی نیز به جمع متحصنین پیوست.

 همزمان با این مراسم، روحانیون متحصن با انتشار بیانیه ای شدیداً به دولت شاپور بختیار حمله کردند. متن این بیانیه به این شرح است:

 بسمه تعالی

 ملت مسلمان ایران

 حکومت غیرقانونی و غاصب شاپور بختیار در بی شرمی و اهانت به حیثیت ملت ایران روی پیشینیان نوکرصفت خود را سفید کرد، در روز جمعه ۶ بهمن در تهران و تبریز و رشت و گرگان و آبادان و سنندج و بعضی شهرستان های دیگر دست به کشتارهای فجیع و وحشیانه زد و با بستن فرودگاه های کشور بر روی رهبر محبوب ملت آیت الله العظمی امام خمینی دام ظله احساسات پاک مردم شرافتمند ایران را که با قلبی لبریز از عشق دیدگانی پر از اشک شوق در انتظار مقدم فرخنده رهبر عظیم الشأن خود بود سخت جریحه دار ساخت و خشم سهمگین ملت ایران که ریشه او و اربابانش را خواهد سوخت، بیش از پیش برانگیخت.

 اینجانبان به عنوان اعتراض به اعمال ضدانسانی دولت غیرقانونی بختیار از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۸ بهمن ماه جاری تا بازگشت حضرت آیت الله العظمی امام خمینی دام ظله به وطن به آغوش پر از مهر ملت در مسجد دانشگاه تهران تحصن اختیار می کنیم و از این محل مقدس در کنار برادران دانشجوی خود ندای حق طلبانه خود را به گوش جهانیان خواهیم رساند.

برقرار باد جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی

روحانیون متحصن، مسجد دانشگاه تهران

 سازمان ملی دانشگاهیان ایران هم با صدور اعلامیه ای پشتیبانی خود را از اقدام روحانیون متحصن اعلام کرد. در بیانیه این سازمان دانشگاهی آمده بود: «روحانیت مترقی در طول مبارزات ضد استبدادی و ضد استعماری ملت ایران همواره نقش تعیین کننده ای داشته است. اینک در آستانه ورود رهبر عالیقدر انقلاب مردم ایران حضرت آیت الله العظمی خمینی برای اعتراض به دسایس مذبوحانه دستگاه ضدمردمی حاکم در جلوگیری از ورود ایشان، جامعه روحانیت مبارز در مسجد دانشگاه تهران تحصن اعلام کرده است. سازمان ملی دانشگاهیان ایران (دانشگاه تهران) پشتیبانی کامل خود را از خواست روحانیون متحصن ابراز می کند و انتخاب دانشگاه تهران را به عنوان محل این تحصن نشانه دیگری از همبستگی همه قشرهای مردم ایران در تحقق هدف های انقلاب بزرگ ملت ایران می داند.»

 به نوشته روزنامه ها، «تلاوت و ترجمه آیات قرآن مجید از جمله برنامه های متحصنان در مسجد دانشگاه بود و آقای خامنه ای، آقای هاشمی و استاد مطهری در جمع متحصنان برنامه سخنرانی داشتند.»

 در پی این تحصن همچنین گروه های زیادی از مردم برای این عده خوراک، پوشاک و دیگر وسایل ضروری بردند. مردم گروه گروه با عجله قبل از آغاز ساعات منع عبور و مرور که در آن زمان در شهر تهران برقرار بود، خودشان را به دانشگاه می رساندند و برای روحانیون متحصن غذا و وسایل دیگر می بردند.

 تحصن روحانیون در دانشگاه تهران و حمایت های گسترده از آن چهار روز به طول انجامید و در کنار تمامی اعتراضاتی که در اقصی نقاط کشور انجام شد، در   نهایت شرایطی را به وجود آورد که دولت بختیار مجبور شد به بستن فرودگاه ها پایان دهد. منبع: تاربخ ایرانی

 مآخذ: روزنامه کیهان، یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۵۷

. انتهای پیام /*