تحولات سریع و غیرمنتظره مسائل در 21 بهمن از جمله حضور زایدالوصف و پرجوش و خروش مردم از زن و مرد و پیر و  جوان در سرتاسر شب 22 بهمن در تبعیت از فرمان حضرت امام  مبنی بر شکست حکومت نظامی و سنگربندی سراسری شهر و  تصرف یکی پس از دیگری پایگاه های نظامی و سیاسی از جمله  کلانتری ها، پادگان ها، ستاد مشترک ارتش، نخست وزیری و رادیو  و تلویزیون در بامداد 22 بهمن همگی بیانگر در هم شکسته شدن آخرین مقاومت های رژیم شاه و اضمحلال نظام شاهنشاهی و  طلوع خورشید پیروزی انقلاب اسلامی بود؛ و بدین ترتیب پخش  خبر پیروزی انقلاب از رادیو در ساعت 45 / 17 بعد از ظهر 22  بهمن که سراسر ایران را آمیخته با صدای تکبیر آغشته با اشک  شوق کرد، سرآغاز دنیایی دیگر برای مردم ایران بود که نوید  حاکمیت این مردم بر سرنوشت خویش را بشارت می داد. پیام  حضرت امام به ملت مسلمان ایران برای جلوگیری از آشوب و  هرج و مرج و لزوم همکاری با دولت موقت نشان از هوشیاری و  واقع بینی آن بزرگوار در مدیریت انقلاب و دعوت به پرهیز از  خشونت و آزار اسرا و محبت و مهربانی به آنها در چنان شرایطی  گویای دقت در اجرای دستورات اسلام است. (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 372)

متن این پیام را در ادامه می خوانید:

ملت مسلمان، قهرمان و مبارز ایران!

در این لحظه حساس که به لطف خداوند مبارزات قهرمانانه شما سدهای استبداد و استعمار را یکی پس از دیگری می شکند و انقلاب اسلامی شما شکوفه ها و میوه های خود را آشکار می سازد، لازم می دانم، ضمن ابراز تشکر و قدردانی از یک یک شما برادران و خواهران، چند نکته را یادآوری نمایم:

شما در جریان مبارزات گذشته، رشد اسلامی و انقلابی خود را آشکار کرده اید؛ و اکنون بیش از پیش لازم است این رشد را به جهانیان نشان دهید تا جهانیان بدانند مردم مسلمان ایران می توانند بدون قیمومت این و آن، راه سعادت خود را انتخاب نمایند. لهذا از شما می خواهم که اولًا مانع آشوب و هرج و مرج بشوید و نگذارید آشوبگران مغرض به عملیاتی از قبیل غارت، آتش سوزی، مجازات متهمان و از بین بردن آثار علمی و فنی و صنعتی و هنری و اتلاف اموال عمومی و خصوصی دست بزنند. دشمن برای خراب کردن چهره نهضت از طریق نفوذ دادن افراد مفسد و مغرض در میان توده مسلمان دست به چنین کارها می زند تا نهضت ما را ارتجاعی و وحشیانه قلمداد نماید. من اکیداً اعلام می کنم که هر کس دست به چنین عملیاتی بزند، از جامعه انقلابی ملت مطرود و در پیشگاه خداوند متعال مسئول است. ثانیاً توجه داشته باشید که هنوز انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره مند است و توطئه ها در کمین ماست. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمانهای رهبری و دولت موقت اسلامی است که همه توطئه ها را نقش بر آب می سازد. ثالثاً افرادی از دشمن که به عنوان اسیر در اختیار شما قرار می گیرند، هر گز مورد خشونت و آزار قرار ندهید. همچنان که سنت اسلامی است به اسیران محبت و مهربانی کنید؛ و البته دولت اسلامی بموقع آنها را محاکمه و عدالت را در مورد آنها اجرا خواهد کرد.

از همه شما برادران و خواهران عزیزم می خواهم که با دولت موقت انقلاب اسلامی که وارث یک سلسله خرابیهای دولتهای فاسد گذشته است همکاری نمایید تا به حول و قوه الهی، هر چه زودتر با همکاری یکدیگر، ایران اسلامی آباد و آزاد را که مورد غبطه جهانیان باشد بسازیم. 

منبع: صحیفه امام؛ ج 6، ص: 125  - 126 

. انتهای پیام /*