به گزارش پرتال امام خمینی(س) قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) که صبح امروز یکشنبه، پس از رونمایی از دو نرم افزار این موسسه با عنوان های " آواگرد 3" و "بیان ماندگار " در محل برگزاری هفتمین نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران سخن می گفت، با بیان این مطلب، آواگرد 3، محصول جدید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی را تحولی در صنعت نرم افزاری کشور توصیف و اعلام کرد: اگر نسخه های بعدی که در حال حاضر جهت ارتقای آن در حال گفت و گو هستیم؛ تولید شوند؛ می توانند قابلیت عرضه در سطح جهانی نیز دارا باشند؛ تا به عنوان یک مدل ارزشمند از آرشیو چند رسانه ای عرضه شود.
 دکتر حمید انصاری این نرم افزار را حاصل تلاشی ده ساله، برای تولید یک آرشیو دیجیتال چند رسانه ای پیشرفته از مجموعه آثار امام خمینی، دانست که شامل اسناد، مدارک، فیلم، صوت، تصویر، اسلاید و عکس و متن های ایشان است که گنجینه ای منحصر به فرد برای پژوهش گران محسوب می شود.

وی در توضیح امکانات نرم افزار آواگرد 3، گفت: این نرم افزار، این امکان را فراهم می کند که کاربر هنگام مراجعه به متن صحیفه امام (مجموعه 22 جلدی سخنرانی ها، نامه ها، حکم ها و... امام خمینی) بتواند با جست و جوی یک واژه، علاوه بر یافتن متن، تصویر، صوت و فیلم مرتبط با آن را نیز بیابد و تا حدودی در فضای زبانی و حال و هوایی که آن واژه یا عبارت بیان شده است قرار گیرد و بداند که آن کلمه یا جمله با چه لحن و شرایط بیانی ای از زبان امام خمینی نقل شده است. به گونه ای که می تواند چهره امام را در زمانی که آن واژه را بیان می کنند، مشاهده کند.

انصاری اظهار کرد؛ متأسفانه در گذشته این ابزار و امکان وجود نداشت و برای دسترسی به هر یک از آثار مکتوب و تصویری باید به نرم افزاری که به صورت جداگانه به یکی از این موارد پرداخته بود مراجعه می شد؛ در حالی که به برخی از موارد نیز به صورت حاشیه ای پرداخته شده بود.
وی توضیح داد؛ اهمیت در کنار هم قرار گرفتن فایل ویدئویی و متن و در واقع دیدن چهره و شنیدن صوت گوینده هنگامی بهتر قابل درک است که متن مورد بررسی ما شامل یک سوال باشد. در این صورت با دیدن تصویر و صوت به کمک نرم افزار "آواگرد 3" می توانیم به این نکته پی می ببریم که آیا سوال استفهامی است، استنکاری است، یا حقیقی؛ در حالی که این امکان در نرم افزاری که تنها از خوانش متن برخوردار است؛ وجود ندارد.
انصاری افزود: " آواگرد 3" همچنین دارای ویرایش گر صوت و تصویر است که قابلیت تقطیع، فایل بندی و ایجاد درخت واره هایی را با استفاده از اطلاعات خود برای کاربر ایجاد کرده است.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار  امام خمینی، با بیان این که در تولید این مجموعه از همراهی شرکت های بزرگ نرم افزاری برخوردار بودیم؛ افزود: این نرم افزار از آنجا که بر پایه وب و ویندوز طراحی شده است؛ نیازهای پرتال امام خمینی را نیز به این مجموعه از اسناد تأمین می کند و به معنای واقعی یک آرشیو دیجیتال چند رسانه ای را در فضای وب در اختیار ما قرار می دهد.
وی افزود: این نرم افزار با تلاش جمعی از جوانان فرهیخته و دانش آموخته کشورمان و با کمک مجموعه شرکت های رشد جهاد دانشگاهی و پردیس فنی شرکت های دانش بنیان دانشگاه تهران، تولید شده است، که به حق می توان آن را تحولی در بخش آرشیو چند رسانه ای کشور دانست.
وی در ادامه به کارکرد نرم افزار آواگرد 3 در برنامه سازی و فیلم سازی اشاره کرد که با استفاده از آن در کسری از ثانیه، می توان بخشی از یک فیلم و صوت را استخراج و ذخیره کرد.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، به موسسات و مراکز آرشیوی کشور که اسناد چند رسانه ای در اختیار دارند؛ مانند صدا و سیما توصیه کرد: از قابلیت های بسیار بالای این نرم افزار برای ارائه مجموعه به هم پیوسته صوت، فیلم و تصویر؛ با امکان جست و جو، تحقیق و فیش برداری و ویرایش استفاده کنند.
وی همچنین در معرفی "بیان ماندگار" ، دیگر نرم افزار موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی که در هفتمین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال رونمایی شد، به خبرنگار جماران گفت: ما تا کنون چندین نسخه تکامل یافته از مجموعه آثار امام (س) را به بازار عرضه کرده بودیم که آن ها حاوی چند صد جلد از آثار امام و مجموعه آثاری که پیرامون اندیشه های ایشان و کنگره های علمی برگزار شده بود؛ می شدند. هر یک از این نرم افزارها دارای قابلیت هایی متعدد، مانند جست و جو، فیش برداری، انتخاب متن، علامت گذاری، سرعت بسیار بالا و امکان تبدیل های مختلف بودند.
انصاری با بیان این که در گذشته با همکاری مرکز تحقیقاتی نور در قم مجموعه آثار امام، به زبان فارسی ارائه شده بود؛ ادامه داد: امروز در هفتمین نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال نخستین نسخه دیجیتال انگلیسی مجموعه آثار امام را با قابلیت های مختلفی که در نسخه فارسی آن بیان شد، عرضه کردیم.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س)  اظهار داشت: تولید این نرم افزار اقدام ارزشمندی است، زیرا انتقال کتاب به خارج از کشور پرهزینه و دشوار است و این نرم افزار می تواند به راحتی کتابخانه کاملی را در اختیار پژوهشگران انگلیسی زبان در داخل و خارج از کشور قرار دهد. ضمن این که در سایت انگلیسی زبان موسسه نیز در شبکه اینترنت در دسترس افراد است.
انصاری تعداد آثار موجود در این نرم افزار را هزار جلد عنوان کرد.

در مراسم رونمایی از این دو نرم افزاری، همچنین سجاد قربان اوغلی مدیر فناوری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، گفت: نرم افزار " آواگرد 3"در واقع یک آرشیو دیجیتال از مجموعه متن، صوت و فیلم های امام خمینی است، که قابلیت اتصال متن، صوت و تصویر را برای کاربران ایجاد کرده است؛ به گونه ای که با وارد کردن یک واژه در بخش جستجوی این برنامه، متن، صوت، تصویر و فیلمی که حاوی آن واژه است، برای کاربر به نمایش در می آید. ضمن آن که قابلیت تقطیع و ذخیره سازی هر لحظه از فیلم نیز برای کاربر وجود دارد.

قربان اوغلی، تگ گذاری روی صوت و فیلم، جستجو، بازخوانی صوت و فیلم، فیش برداری حرفه ای و جست و جو در چندین زبان را از دیگر امکانات این نرم افزار دانست و افزود: این قابلیت های نرم افزار برای نخستین بار در ایران عرضه می شود. 

وی درباره امکانات نرم افزار انگلیسی"بیان ماندگار" ("EVERLASTING THOUGHT") نیز گفت: "بیان ماندگار" حاوی مجموعه آثار امام خمینی و آثار به نگارش درآمده پیرامون اندیشه و شخصیت ایشان به زبان انگلیسی است که دارای امکاناتی چون قابلیت جستجو، حاشیه نویسی و فیش برداری است.

. انتهای پیام /*