در زنجیره توطئه‌ها علیه نظام نوپای اسلامی ایران حذف فیزیکی  و ترور شخصیت‌های مؤثر به ویژه افراد مؤثر فرهنگی نظیر متفکر  و فیلسوف و فقیه عالی‌مقام شهید مطهری که در اسلام شناسی و  فنون مختلفه اسلامی کم‌نظیر بود و مقتضیات زمان را به خوبی  درک می‌کرد، از زیان‌بارترین خسارت‌های جبران ناشدنی بود.

دشمن در حالی که دقیقاً یک ماه از شکل‌گیری این نظام سپری  شده بود، به سراغ یکی از مؤثرترین افراد و رئیس شورای انقلاب رفت و او را در تاریکی شب توسط گروهکی بی‌ریشه به نام «فرقان» به شهادت رساند. به این مناسبت در روز سه‌شنبه 11 اردیبهشت 1358 حضرت امام پیامی صادر و یک روز را عزای عمومی اعلام کردند و دو روز هم در مدرسه فیضیه به سوگ نشستند: (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 56 و 57)

متن پیام به شرح ذیل است:

 بسم اللَّه الرحمن الرحیم

انا للَّه و انا الیه راجعون

اینجانب به اسلام و اولیاى عظیم الشأن آن و به ملت اسلام و خصوص ملت مبارز ایران ضایعه أسف ‏انگیز شهید بزرگوار و متفکر و فیلسوف و فقیه عالی مقام مرحوم آقاى حاج شیخ مرتضى مطهرى- قدس سره- را تسلیت و تبریک عرض مى‏ کنم. تسلیت در شهادت شخصیتى که عمر شریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدس اسلام صرف کرد و با کجروی ها و انحرافات مبارزه سرسختانه کرد، تسلیت در شهادت مردى که در اسلام شناسى و فنون مختلفه اسلام و قرآن کریم کم نظیر بود. من فرزند بسیار عزیزى را از دست دادم و در سوگ او نشستم که از شخصیت هایى بود که حاصل عمرم محسوب مى شد. در اسلام عزیز با شهادت این فرزند برومند و عالِم جاودان ثُلمه ‏اى وارد شد که هیچ چیز جایگزین آن نیست. و تبریک در داشتن این شخصیت هاى فداکار که در زندگى و پس از آن با جلوه خود نورافشانى کرده و مى ‏کنند. من در تربیت چنین فرزندانى که با شعاع فروزان خود مردگان را حیات مى‏ بخشند و به ظلمت ها نور مى ‏افشانند، به اسلام بزرگ، مربى انسانها و به امت اسلامى تبریک مى‏ گویم. من گرچه فرزند عزیزى را که پاره تنم بود از دست دادم لکن مفتخرم که چنین فرزندان فداکارى در اسلام وجود داشت و دارد. مطهرى که در طهارت روح و قوّت ایمان و قدرت بیان کم نظیر بود، رفت و به ملأ اعلى‏ پیوست، لکن بدخواهان بدانند که با رفتن او شخصیت اسلامى و علمى و فلسفى ‏اش نمى ‏رود . تروریستها نمى ‏توانند شخصیت انسانى مردان اسلام را ترور کنند. آنان بدانند که به خواست خداى توانا ملت ما با رفتن اشخاص بزرگ در مبارزه علیه فساد و استبداد و استعمار مصمم تر مى‏ شوند. ملت ما راه خود را یافته و در قطع ریشه‏ هاى گندیده رژیم سابق و طرفداران منحوس آن از پاى نمى ‏نشیند. اسلام عزیز با فداکارى و فدایى دادن عزیزان رشد نمود. برنامه اسلام از عصر وحى تاکنون بر شهادت توأم با شهامت بوده. قتال در راه خدا و راه مستضعفین در رأس برنامه‏ هاى اسلام است. مَا لَکُم لاتُقاتِلونَ فِى سَبیلِ اللَّهِ وَالمُستَضعَفینَ مِنَ الرّجالِ وَالنّساءِ وَالولدانِ.

اینان که شکست و مرگ خود را لمس نموده و با این رفتار غیرانسانى مى ‏خواهند انتقام بگیرند یا به خیال خام خود مجاهدین در اسلام را بترسانند، بد گمان کرده ‏اند. از هر موى شهیدى از ما و از هر قطره خونى که به زمین مى ‏ریزد، انسانهاى مصمم و مبارزى به وجود مى ‏آید. شما مگر تمام افراد ملت شجاع را ترور کنید والّا ترور فرد هر چه بزرگ باشد، براى اعاده چپاولگرى سودى ندارد. ملتى که با اعتماد به خداى بزرگ و براى احیاى اسلام بپا خاسته با این تلاش هاى مذبوحانه عقبگرد نمى‏ کند. ما براى فداکارى حاضر و براى شهادت در راه خدا مهیا هستیم .
اینجانب روز پنجشنبه سیزده اردیبهشت 58 را براى بزرگداشت شخصیتى فداکار و مجاهد در راه اسلام و ملت، عزاى عمومى اعلام مى ‏کنم و خودم در مدرسه فیضیه روز پنجشنبه و جمعه به سوگ مى ‏نشینم. از خداوند متعال براى آن فرزند عزیز اسلام رحمت و غفران و براى اسلام عزیز عظمت و عزت مسئلت مى‏ نمایم. سلام بر شهداى راه حق و آزادى.
روح اللَّه الموسوى الخمینى

(صحیفه امام، ج‏7، ص: 178,179)

. انتهای پیام /*