به گزارش پرتال امام خمینی(س)، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با انتقاد از سهم ناچیز ایران از گردشگری جهانی، یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی یکی از سازمان‌های مهم در مسیر تحقق شعار اقتصاد و فرهنگ است و تجلی اصلی یا حداقل یکی از نهادهای اصلی در تجلی سال اقتصاد و فرهنگ، در سازمان میراث فرهنگی تحقق می‌یابد.

وی افزود: اقتصاد وابسته به فرهنگ، خصوصا وابسته به گردشگری می‌تواند اقتصادی بسیار توانمند باشد؛ در حالی که متأسفانه سهم ما از گردشگری جهانی بسیار کم است.

یادگار امام با اظهار تأسف از بی‌توجهی به بخش گردشگری، گفت: بسیاری از افراد چنین ذهنیتی دارند که اگر به سمت گردشگری برویم ممکن است فسادآور باشد، در حالی که گردشگری اسلامی و مبتنی بر اخلاق، زمینه‌هایی بسیار خوب و ظرفیت‌هایی بالا در ایران دارد و این سازمان می‌تواند برپایه فرهنگ، اقتصاد کشور را نیز پرورش دهد.

سید حسن خمینی در ادامه سخنان خود بر اهمیت موضوع میراث فرهنگی و تمدن کهن ایران قبل و بعد از ظهور اسلام تأکید کرد و افزود: این مساله هنگامی که به اندیشه امام و آرمان‌های انقلاب پیوند بخورد، هم در بعد میراث فرهنگی و هم در بعد گردشگری، فعالیت دوچندانی را می‌طلبد، تا هم بتوانیم راهکارهای لازم را برای این موضوع پیدا کنیم و هم جدیت لازم را در دنبال کردن مسوولیت خود در این زمینه داشته باشیم.

تولیت آستان امام خمینی خاطرنشان کرد: پیوند میان سازمان میراث فرهنگی و مؤسسه نشر آثار امام، پیوند میان دو نهادی است که نقشی بزرگ در فرهنگ ما را نمایندگی می‌کند و می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های گسترده‌ای در جهت تبیین فرهنگ و آثار امام برای همه دلباختگان به امام و انقلاب باشد. این تفاهم‌نامه می‌تواند زمینه‌ساز اقدامات عملی و همفکری‌هایی برای اتخاذ تصمیمات مناسب در این مسیر باشد.

یادگار امام با اشاره به این‌که این دو سازمان راه بسیار بزرگ و مهمی پیش روی دارند، اظهار امیدواری کرد ان‌شاءالله این تفاهم‌نامه در عمل، برکات و آثار خوبی را به همراه داشته باشد و افزود: نفس پیِوند نهادی که امام برای تنظیم و نشر آثار خود پایه‌گذاری کردند با یکی از نهادی که فرهنگ ما را نمایندگی می‌کند، مهم است؛ اما، مهم‌تر از آنچه روی کاغذ می‌آید همفکری مسئولان این دو نهاد برای پیدا کردن راهکارهای مناسب است. از این رو با وجود آقای سلطانی‌فر و سایر همکاران و دوستان، باید مسیر درست و نیازهای اصلی مورد بازشناسی و واکاوی قرار داد تا تفاهم‌نامه به نتیجه برسد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی جماران، سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم با بیان این که سازمان میراث فرهنگی برای شفاف شدن همکاری‌های خود با دستگاه‌های مختلف اقدام به امضای سلسله تفاهم‌نامه‌هایی کرده است؛ گفت: تلاش کردیم امضای تفاهم‌نامه همکاری با موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به سرعت انجام گیرد تا بتوانیم هر چه زودتر نحوه همکاری و چگونگی گسترش آن را طی کمیته‌های مشترکی که تشکیل می‌شود، دنبال کنیم.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: البته همکاری ما با این موسسه نیازی به موافقت‌نامه و درج آن بر روی کاغذ ندارد؛ زیرا این موضوع نه تنها وظیفه سازمانی، بلکه باور و رسالتی جدی ما است که برای اشاعه تفکر و اندیشه امام(س) باید هر کاری را که می‌دانیم و می‌توانیم، در سازمان انجام دهیم تا تفکر امام، پاسداری و به نسل‌های آینده منتقل شود. از این رو  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراتر از مواردی که در تفاهم‌نامه آمده هر پیشنهاد دیگری را برای اشاعه تفکر امام انجام داده و به طور جدی پیگیری خواهد کرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران

. انتهای پیام /*