پرتال امام خمینی(س)-کمیته خبری و روابط عمومی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س): رئیس کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) در اولین جلسه این کمیته  که با حضور نمایندگانی از دستگاه های مختلف برگزار شد، از دعوت بیش از سی صد شخصیت علمی، فرهنگی وهمچنین خبرنگار خارجی برای حضور در مراسم ارتحال حضرت امام(س) و صدور روادید رایگان برای آنها خبر داد.

 به گزارش خبرنگار کمیته خبری و روابط عمومی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) دکتر محمد مقدم در جمع نمایندگان دستگاه های مختلف با اشاره به فراخوان انجام ‌گرفته از سوی نمایندگی‌های سیاسی و فرهنگی کشور برای دعوت از مهمانان خارجی به‌ منظور حضور در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام، تصریح کرد: براساس برنامه ریزی ها و مکاتبات انجام شده مقدماتی  با خطوط حمل‌ونقل هواپیمایی خارجی ازجمله ماهان، ایران‌ایر و آسمان، مدعوین خارجی  شرکت  کننده در مراسم بیست و پنجمین سالگرد امام راحل می‌توانند از 50 درصد تخفیف در تهیه بلیط این شرکت‌ها بهره مند شوند.  وی یادآور شد  برای مراسم امسال هتل‌های لاله و کوثر برای اسکان مهمانان خارجی در ایام ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی تدارک دیده شده است.

محمد مقدم ادامه داد: وزارت امورخارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات همه ساله براساس شاخص‌های تعیین‌شده از سوی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) از جمله تکراری‌نبودن، تاثیرگذاری و نفوذ، تعداد مشخصی از شخصیت‌های خارجی را به ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) معرفی می‌کند؛ مشخصات این افراد که از میان شخصیت‌های علمی، فرهنگی و روزنامه نگاران بنام هستند، دریافت شده و با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش کمیته خارجی ستاد بزرگداشت ، از میان آنها اشخاص نهایی برای حضور در بیست‌وپنجمین مراسم یادبود حضرت امام(س) انتخاب خواهند شد.

رئیس کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) در اولین جلسه این کمیته  با بیان اینکه سال گذشته بیش از 300 مهمان خارجی و 60 نفر همراه از کشورهای مختلف جهان در مراسم سالگرد حضرت امام شرکت داشتند، افزود: امسال نیز تقریبا به همین میزان شرکت کننده خارجی در مراسم حضور خواهند داشت و طی جلسات برگزارشده با تیم تشریفات کلیه برنامه‌های مقدماتی ویژه آنها انجام پذیرفته است. وی افزود: بعضی از کشورها همچون پاکستان و هند به‌منظور برخورداری از تخفیف شرکت هواپیمایی ایران‌ایر به‌ناچار چند روز زودتر در کشور حاضر خواهند شد چراکه تنها هفته‌ای یک پرواز از این کشورها به مقصد ایران انجام می‌شود.

دکتر مقدم با تاکید برلزوم رایزنی‌های مقدماتی به‌ویژه با کشورهای هند، پاکستان و افغانستان از سازمان فرهنگ و ارتباطات درخواست کرد: نمایندگان فعال در این بخش در برنامه‌ریزی‌های خود دقت لازم را بعمل آورند  تا میهمانانی که قصد ورود از مرزهای زمینی به کشور را دارند، مسافرت آنها حتما به‌صورت گروهی  انجام پذیرد؛ وی متذکر شد : همچنین به‌منظور هماهنگی با استانداری استان‌های مرزی و حفظ امنیت و حضور آسان‌تر این افراد در مراسم ، تعداد دقیق آنها به ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) اعلام شود.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح ویژه ‌برنامه‌های کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) پرداخت و از برگزاری سمینار یک‌روزه وزارت امورخارجه با مشارکت این کمیته در روز دوازدهم خرداد و در محل دفتر مطالعات این وزارتخانه خبر داد و گفت: در این نشست درخصوص مساله مهم سلاح‌های کشتار جمعی و بررسی این موضوع از دیدگاه حضرت امام و مقام معظم رهبری بحث خواهد شد. همچنین برنامه ملاقات شخصیت‌های خارجی با ریاست محترم جمهور کشورمان در همین روز برگزار می‌شود.

دکتر مقدم که بیش از یک دهه ریاست کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) را برعهده دارد، یادآور شد: برنامه یک‌روزه با مشارکت این ستاد و انجمن علمی عرفان در روز یازدهم خردادماه و با حضور 27 تن از شخصیت‌های علمی و دانشگاهی لبنانی برگزار می‌شود. در این مراسم که به احتمال قوی در محل هتل لاله تشکیل خواهد شد، مهمان ویژه ای دعوت‌شده، و پیرامون عرفان از نگاه حضرت امام به بحث و گفت‌وگو با یکدیگر می‌پردازند.

وی با اشاره به حساسیت فرهنگی موجود در منطقه درخصوص مساله فرقه‌گرایی و جدایی شیعه و سنی اظهار کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری از اشخاصی که سیطره فکری بالایی در جامعه دارند، درخواست شده است تا در یک برنامه نیم‌روزه که توسط خود کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی برگزار می‌شود، برای بررسی و یافتن راه‌حل مهار آتش تفرقه‌افکنی میان مسلمانان حاضر شوند؛ چراکه حضرت امام همواره همه جماعات اسلامی را زیر یک چتر و به دور از فرقه‌گرایی می‌پنداشت.

رئیس کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) گفت: به‌عنوان حسن‌ختام ویژه‌برنامه‌ها این کمیته مهمانان خارجی در روز پانزدهم خردادماه برای زیارت حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) به مشهد مقدس سفر می‌کنند.

وی اضافه کرد: کلیه آثار امام خمینی(س) به سه زبان عربی، انگلیسی و اردو در قالب یک بسته دیجیتالی به مهمانان خارجی ارائه گردیده و  پیش‌بینی شده است تا در بخش‌هایی از هتل‌های محل اسکان این افراد نمایشگاهی از آثار حضرت امام به زبان‌های مختلف وکتاب‌هایی با نسخه‌های محدود  برپا شود. همچنین مجمع جهانی اهل‌بیت به‌منظور تامین نیروهای مترجم، همکاری لازم را بعمل خواهد آورد.

در ادامه این مراسم مسعود  حاج آقا بزرگی، مسئول کمیته تشریفات و پشتیبانی ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین همایش ملی- مذهبی کشور و حتی دنیا هرساله در روز چهاردهم خردادماه اتفاق می افتد و نمایندگانی از اقصی‌نقاط دنیا و شهرهای مختلف ایران در این همایش حضور به‌هم می‌رسانند، تاکید کرد: افزایش هماهنگی  میان سه معاونت اجرایی، امنیتی و ترافیکی  همچنین فرهنگی برای اجرای باشکوه مراسم ارتحال حضرت امام ضروری به‌نظر می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از یک میلیون زائر از 31 استان کشور در مراسم یادبود امام خمینی(س) و در محل مرقد مطهر آن حضرت حاضر می‌شوند. در همین راستا توصیه می شود کمیته‌های اجرایی همکاری لازم را  با ستاد بزرگداشت امام خمینی(س) بعمل آورده تا در رفع نیازهای زائرین هیچ مشکلی نداشته باشیم.

در ادامه این جلسه ، نماینده وزارت خارجه  اظهارداشت : اطلاع‌رسانی به 146 نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص دستورالعمل صدور روادید رایگان به حوزه مربوطه ابلاغ شده و درمورد همه مهمانان به اجرا درخواهد آمد. 

. انتهای پیام /*