دهها کتاب و اثر گرانبها از امام خمینى در مباحث اخلاقى، عرفانى، فقهى، اصولى، فلسفى، سیاسى و اجتماعى برجاى مانده که بسیارى از آنها تاکنون منتشر شده است. متأسفانه تعدادى از رساله ‏ها و تألیفات نفیس امام در جریان جابه ‏جایى از منازل استیجارى و در جریان چندین مرحله یورش مأمورین ساواک شاه به منزل و کتابخانه ایشان مفقود گردیده است. امام خمینى خطى خوش داشت و در نوشتن کتا بهایش به قواعد نگارش قدیم و نظم در نوشتن و خلاصه ‏نویسى و پرهیز از تطویل پایبند بود. برخى از تألیفات امام به تناسب موضوع تخصصى آنها (در فقه و اصول و عرفان) از ابتدا به زبان عربى نوشته شده و برخى نیز فارسى مى ‏باشند.

امام خمینى علاوه بر تألیفات علمى، تعدادى از رساله ‏هاى علمى اندیشمندان ـ که نسخه ‏هاى منحصر به فرد داشته و هنوز چاپ نشده بودند ـ را با خطى زیبا بازنویسى و استنساخ کرده است. بعضى از تألیفات امام خمینى با دید و قلمى کاملاً تخصصى نوشته شده و فهم مطالب آنها بدون استفاده از شرح و تفسیر اساتید اهل فن مقدور نیست و برخى نیز به زبان ساده ‏تر نوشته شده ‏اند.

از جمله آثار ارزشمند امام راحل که به زبان عربی نگاشته شده است رساله «الطلب والاراده» است. حضرت امام(س) تالیف این اثر را در 27 تیرماه سال 1331 (1371 هجری قمری) به اتمام رساندند. الطلب و الاراده اثرى است اصولى، فلسفى و عرفانى.

این رساله با ترجمه فارسی آن در 160 صفحه توسط مرکز انتشارات علمی و فرهنگی تهران در سال 1362 به چاپ رسید. موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نیز در سال 1379متن عربی این کتاب را منتشر کرده است.

. انتهای پیام /*