پرتال امام خمینی(س)؛ با سیرى کوتاه در مناجات هاى حضرت امام خمینی(س)، روشن مى شود که تمامى آنها بااطمینان نفسانى و وقار وشوق باطنى و بر کنار از تصرّفات و نفوذ شیطانى ودر کمال اخلاص و تابعیت محض از رضاى الهى بیان شده اند. با توجه به ایام ارشمند ماه مبارک رمضان که در آن قرار داریم، هر روز گوشه ای از مناجات و دعاهاى امام بزرگوار را با هم مرور می کنیم به این امید که روحمان جلا یابد و حلقه ارتباط بنده و معبود تنگتر گردد.


خداوندا، تو خود حال ضعیف و بیچارگى ما را آگاهى، مى‏ دانى که ما بى ‏دستگیرى ذات مقدّس تو از دست دشمنى به این قوّت و قدرت که طمع به انبیاء عظام و کمّل اولیاء والا مقام بسته راه گریزى نداریم و اگر بارقه لطف و رحمت تو نباشد، ما را این دشمن قوى پنجه به خاک هلاکت افکند و به تیه ظلمت و شقاوت گرفتار کند. تو را به خاصان درگاهت و محرمان بارگاهت قسم مى ‏دهم که از ما متحیّران وادى ضلالت و افتادگان بیابان غوایت دستگیرى فرما و قلوب ما را از غلّ و غشّ و شرک و شکّ پاک فرما، انَّکَ وَلِىُّ الهِدایَة.

(آداب الصلاة (آداب نماز)، متن، ص: 22) 

بار خدایا! ما در دامهاى پر پیچ و خم نفس و شیطان مبتلائیم، و از این دشمن قوى پنجه راه گریزى نداریم، و تاب مقاومت و جدال با او را نداریم؛ از هر دامى گریزان شویم، به دامهاى دقیق تر و محکم ترى دچار شویم، مگر لطف بى‏ منتهاى تو از ما دستگیرى کند و به سعادت و خیر مطلق رساند و از این چاه ظلمانىِ طبیعت و هوى‏ برهاند.

یا سَیِّدی! ارْحَمْ مَنْ رَأْسُ مالِهِ الرَّجاءُ وَ سِلاحُهُ الْبُکاءُ.

(شرح حدیث جنود عقل و جهل، متن، ص: 304)

خداوندا، دل ما را از کدورت شرک و نفاق پاک فرما، و آیینه قلب ما را از زنگار حب دنیا، که منشأ این همه امور است، صافى فرما، و با ما همراهى فرما، و از ما بیچاره‏ هاى گرفتار هواى نفس و حب جاه و شرف دستگیرى کن در این سفر پر خطر و این راه پر پیچ و خم و تنگ و تاریک. تویى قادر و تواناى همه چیز.

(شرح چهل حدیث، ص: 49) 

منبع: نیایش نامه، به کوشش اسماعیل محمدی، ص 39 و 40

. انتهای پیام /*