چهار روز پس از حادثه تلخ 17 شهریور 1357 و شهید و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم، حضرت امام خمینی(س) از محل اقامتشان در نجف پیام تسلیتی خطاب به ملت ایران صادر کردند  و مردم را به ادامه مبارزه تا پیروزی نهایی فراخواندند.

متن پیام حضرت امام در ادامه آورده شده است:‏

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

و بَشّرِ الصابِرینَ* الّذینَ اذا اصابَتْهُمْ مُصیَبةٌ قالوا انّا للَّه و انّا الَیْهِ راجِعُونَ* اولئِکَ علَیهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ اوُلئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ

وقتى شما را اى فرزندان عزیز اسلام، خداوند متعال تسلیت مى ‏دهد، آیا باز هم محتاج به تسلیتید؟ خداوند- عز و جل- مى ‏فرماید: «بشارت بده صبرکنندگان را؛ کسانى که هر مصیبتى مى‏ بینند به حساب خدا تحمل مى ‏کنند و مى ‏گویند ما همه براى خدا خلق شده ‏ایم، براى خدا زندگى مى‏ کنیم، و وقتى بمیریم از بین نمى ‏رویم بلکه به سوى خداى مهربان برمى ‏گردیم. صلوات و رحمت خدا بر ایشان؛ اینها هستند که به آرزوى انسانى رسیده ‏اند».

مع ذلک من به نیابت حضرت ولى عصر امام زمان به همه مسلمانان جهان مصیبت چهارم شوال سال 98 ه. ق (17 شهریور) را خاصه به خانواده ‏هاى داغدار تسلیت مى‏ گویم، و در عین حال تبریک. و خدا شاهد است مصطفاى من تنها آن نبود که سالش نزدیک است، بلکه همه به خاک و خون کشیده‏ هاى حادثه شوال، مصطفاهاى من بوده ‏اند. من این استقامت را و این فیض شهادت را که خداوند متعال نصیب فرزندانم فرمود به پدران و مادران و همه بستگانشان تبریک مى‏ گویم. و چنین کشته شدنى که افتخار دارد، بزرگترین آرزوى من است و شاید نزدیک باشد.

اما فرج و پیروزى حق بر باطل، از آن نزدیکتر است. و از این پس جا دارد که همه‏ کارهاى خود را تعطیل کنیم- نه براى همیشه- که به همین زودى ظالم جبار سرنگون مى‏ شود. در بازکردن مغازه‏ ها و کارخانه‏ ها عجله نکنید. در تقویت روحیه و ایمان کسانى که ضعیفند بکوشید که روزى دست خداست. چند روز تعطیل کسب و کار براى رضاى خدا کسى را از گرسنگى نمى‏ کشد. عزت و ثروت دست خداست. از مرگ نترسید که حیات و ممات به دست خداست. تعطیل را ادامه دهید که فرج نزدیک است.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏3، ص: 462- 463)

. انتهای پیام /*