حضرت امام خمینی (س) در طول دوران رهبریشان با اینکه مسئولیت فرماندهی کل قوا را به عهده داشتند اما می کوشیدند که تا حد امکان از دخالت در امور قوا پرهیز کنند و استقلال قوا را به رسمیت بشناسند. نامه حجت الاسلام ناطق نوری به ایشان درباره رای اعتماد نمایندگان به وزیر کشور وقت، و پاسخ حضرت امام در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۶۷ گواهی بر این سخن است:

[بسمه تعالی. محضر مقدس رهبر عظیم الشأن انقلاب، حضرت امام - مد ظله العالی‏

با تقدیم سلام و آرزوی طول عمر برای آن وجود مبارک، احتراماً معروض می ‏دارد، همان طوری که مستحضر هستید در رابطه با رأی اعتماد به اعضای محترم دولت از حضرت عالی راجع به حجت الاسلام جناب آقای محتشمی، وزیر محترم کشور سؤالی شد که پاسخ آن، روز رأی ‏گیری بین نمایندگان پخش و از تریبون مجلس خوانده شد و ایشان مجدداً به عنوان وزیر کشور انتخاب شدند لکن بعضی در سطح مجلس حتی از تریبون مجلس چنین منعکس نمودند: کسانی که به آقای محتشمی رأی مثبت ندادند مخالفت با فرمان شما کردند. چنانچه مصلحت بدانید بیان فرمایید آیا نظر مبارک رأی مثبت دادن به ایشان بود؟ و کسانی که رأی ندادند خدای ناکرده خلاف فرمان حضرت عالی که قهراً خلاف شرع هم هست عمل نمودند یا خیر؟

۲۴ / ۶ / ۶۷- مقلد کوچک شما: علی اکبر ناطق نوری‏].

بسمه تعالی‏

جناب حجت الاسلام آقای ناطق نوری - دامت افاضاته‏

با سلام، در جمهوری اسلامی جز در مواردی نادر که اسلام و حیثیت نظام در خطر باشد، آن هم با تشخیص موضوع از طرف کارشناسان دانا، هیچ کس نمی‏ تواند رأی خود را بر دیگری تحمیل کند؛ و خدا آن روز را هم نیاورد. من تمام سعی خود را می ‏نمایم که با نسبت مطلبی به من، کسی مظلوم نگردد. من شما را هم فردی متدین، متعهد، مبارز و دارای هوش سیاسی می ‏دانم. برای من شما و آقای محتشمی فرقی ندارد. من هر دوی‏ شما و همین طور همه دست ‏اندرکاران صدیق نظام و تمامی افرادی که چون شما قلبشان برای اسلام و ایران می ‏تپد را فرزندان اسلام و انقلاب می‏ دانم. همه باید سعی کنیم تا روح وحدت و پاکی را بر محیط کارمان حاکم گردانیم، تا بتوانیم تمامی قدرت ها و ابرقدرت ها را به زانو درآوریم. باید تلاش کنیم زهد و قدس اسلام ناب محمدی را از زنگارهای مآبی و تحجرگرایی اسلام امریکایی جدا کرده و به مردم مستضعفمان نشان دهیم. ما اگر توانستیم نظامی بر پایه ‏های نه شرقی نه غربی واقعی و اسلام پاک منزه از ریا و خدعه و فریب را معرفی نماییم، انقلاب پیروز شده است. توفیق جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم. و السلام علیکم و رحمة الله.

۲۸ / ۶ / ۶۷

روح الله الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام؛ ج ۲۱، ص ۱۴۲ - ۱۴۳)

. انتهای پیام /*