محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با حضور در میزگرد «خط امام و استکبارستیزی» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار داشت: امام خمینی(س) در مخالفت با تصویب قانون کاپیتولاسیون در چارچوب شناخته شده حقوقی با شاه مقابله می‌کند و در سخنرانی‌های خود تلاش دارد شاه را به اشتباهاتش واقف کند و می‌خواهد شاه را به راه درست برگرداند.

وی افزود: رویکردی که امام در پیش گرفته بود ضداستبدادی و ضداستکباری بود و در اواخر دهه 40 بحث ولایت فقیه و نظام مطلوب خودشان را تبیین می‌کنند. تا سال 56 و 57 این موضوع ادامه دارد که در نتیجه با ادامه یافتن سیاست‌های غلط شاه و استبداد مطلق داخلی انقلاب گسترش پیدا می‌کند.

ااین کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: ما در آن زمان سخنرانی‌هایی را از امام داریم که نگاه ضداستبدادی ایشان را نشان می‌دهد که بیان می‌کنند حکومت پهلوی فاقد مشروعیت است.

حق‌شناس با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی در حوزه خارجی نه شرقی و نه غربی بوده است، گفت: ما مشاهده می‌کنیم که گفتمان امام و انقلاب در عرصه نظر یک گفتمان استکبارستیز بوده است و در حوزه عمل نیز به خاطر حمایت نظام بین‌المللی از شاه این گفتمان اجرا می‌شود و وجهه استکبارستیزی آن بر وجه استبداد داخلی غلبه می‌کند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شاهدیم که وجه استکبارستیزی وجه اصلی انقلاب است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ما یکی از بی‌نظیرترین انقلاب‌های جهان است، گفت: چرا که این انقلاب خیلی زود چارچوب‌های خود را شناخت و کمتر از یک سال انتخابات زیادی برگزار کرد.

وی با اشاره به نگرانی‌های رهبران نظام در اوایل انقلاب گفت: در آن دوره شاهدیم که شوروی افغانستان را اشغال می‌کند و ارتش سرخ را در همسایگی ما مستقر می‌کند. از طرفی شاهدیم که فعالیت‌های طرفداران وابسته به شاه نیز وجود دارد. اشتباه استراتژیکی که آمریکا در این شرایط انجام می‌دهد این بود که شاه را وارد آمریکا می‌کند و این عمل نگرانی‌های جامعه انقلابی ایران را بیشتر می‌کند که باعث تسخیر لانه جاسوسی می‌شود. اقدامی که با نُرم‌های بین‌المللی و رویکرد دولت موقت همخوانی ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: از این به بعد است که جمهوری اسلامی وارد یک جریان تقابلی جدی با آمریکا می‌شود. ما همچنان در این شرایط شاهدیم که گفتمان استکبارستیزی در عمل وجود دارد حتی زمانی که صدام به ایران حمله کرد و  تمام قدرتهای جهان پشت این کشور قرار داشتند.

حق‌شناس با اشاره به پذیرش قطعنامه از جانب امام گفت: خط فاصلی که بین آرمان‌‌خواهی و واقع‌گرایی وجود دارد همان نگاهی است که امام در حفظ جمهوری اسلامی و پذیرش قطعنامه دارد است از اینکه حس جمهوری اسلامی از اوجب واجبات است.

وی تصریح کرد: آنجا که احساس شد ادامه جنگ لطمه به اصل نظام و موجودیت آن می‌زند نگاه واقع‌گرایانه بر سیاست خارجه در پذیرش قطعنامه شکل گرفت.

وی با بیان اینکه ما باید در منطقه به دنبال رفع تنش باشیم، گفت: واقع‌گرایی باید وارد سیاست شود البته که نباید آرمان‌خواهی را فراموش کنیم در حقیقت باید پلی بین آرمان‌ها و واقعیت‌های ما وجود داشته باشد.

منبع: فارس

. انتهای پیام /*