تلاش و مجاهدت‌های ده ساله امام در رهبری و هدایت نظام  جمهوری اسلامی که مبتنی بر سعه صدر، وسعت دید، آینده‌نگری، درک موقعیت و تشخیص درست شرایط بود، حقیقتاً فصل زرین و کاملاً نوینی در حیات سیاسی آن و سرمشق و راهگشایی برای برون رفت از مشکلات و بن‌بست‌های  اجتماعی در هر دوره خواهد بود. پیام هشتم دی‌ماه 1367 به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد حدود اختیارات آن شورا و تذکر به شورای نگهبان را می‌توان از آن جمله به حساب آورد. در این پیام ضمن تذکر نسبت به پیدا شدن شرایط  جدید با توجه به وضعیت جنگ بر طرح مسائل از طریق مجاری قانونی در مورد بعضی مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام و  نیز اصلاحیه آیین‌نامه مصوب آن، تذکر راهگشا به شورای نگهبان مطرح کرده‌اند: (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 316 و 317)

                       

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت حضرات آقایان اعضاى محترم مجمع تشخیص مصلحت- دامت افاضاتهم‏

با سلام و دعا و آرزوى موفقیت براى آن مجمع محترم، از آنجا که وضعیت جنگ به صورتى در آمده است که هیچ مسئله‏ اى آن چنان فوریتى ندارد که بدون طرح در مجلس و نظارت شوراى محترم نگهبان مستقیماً در آن مجمع طرح گردد، لازم دیدم نکاتى را متذکر شوم:

1- آنچه تا کنون در مجمع تصویب شده است ما دام المصلحة، به قوّت خود باقى است.

2- آنچه در دست تصویب است اختیار آن با خود مجمع است که در صورت صلاحدید تصویب مى‏ نمایند.

3- پس از آن، تنها در مواقعى که بین مجلس و شوراى نگهبان اختلاف است، به همان صورتى که در آیین نامه مصوب آن مجمع طرح شده بود عمل گردد. البته ماده پنج به همان صورتى که اصلاح کرده بودم- جلسه با هفت نفر رسمیت پیدا مى‏ کند- باقى باشد. و ماده ده بدین صورت اصلاح گردد: کلمه «مجدداً» حذف گردد؛ و به جاى آن «تنها یک بار» گذارده شود.

تذکرى پدرانه به اعضاى عزیز شوراى نگهبان مى‏ دهم که خودشان قبل از این گیرها، مصلحت نظام را در نظر بگیرند، چرا که یکى از مسائل بسیار مهم در دنیاى پر آشوب کنونى نقش زمان و مکان در اجتهاد و نوع تصمیم‏ گیری ها است. حکومتْ فلسفه عملىِ‏ برخورد با شرک و کفر و معضلات داخلى و خارجى را تعیین مى‏ کند. و این بحث هاى طلبگى مدارس، که در چهارچوب تئوری هاست، نه تنها قابل حل نیست، که ما را به بن‏ بست هایى مى ‏کشاند که منجر به نقض ظاهرى قانون اساسى مى‏ گردد. شما در عین اینکه باید تمام توان خودتان را بگذارید که خلاف شرعى صورت نگیرد- و خدا آن روز را نیاورد- باید تمام سعى خودتان را بنمایید که خداى ناکرده اسلام در پیچ و خم هاى اقتصادى، نظامى، اجتماعى و سیاسى، متهم به عدم قدرت اداره جهان نگردد. خداوند به همه اعضاى محترم مجمع تشخیص مصلحت توفیق دهد تا هر چه بهتر به اسلام خدمت کنید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

8/ 10/ 67

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏21، ص: 217 و 218)                        

. انتهای پیام /*