حسن تدبیر امام خمینی(س) در رهبری مبارزات حق‌طلبانه مردم ایران، یکی یکی سنگرهای کلیدی در داخل ایران را فتح و توطئه‌های رژیم را به خودش برمی‌گرداند. حکم امام خمینی(س) به مهندس بازرگان برای تعیین هیأت پنج نفره برای اداره مناطق نفتی و نحوه نظارت در تولید نفت فقط برای مصرف داخلی و عدم دخالت نظامیان در این امر و یا عدم احتکار نفت تولید شده و قطع صدور آن و قطع کلی جریان نفت در صورت نقض شروط سه‌گانه تعیین شده، نمونه‌ای از مدیریت داهیانه حضرت امام در جریان مبارزه بود. (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص ۳۱۵ و ۳۱۶)

متن این حکم را که روز ۸ دی ۵۷ در نوفل لوشاتو صادر شده با هم می خوانیم:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

۲۸ محرّم ۹۹

جناب آقای مهندس مهدی بازرگان‏

پس از اهدای سلام و تحیت، به طوری که مسبوق هستید کارگران و کارمندان محترم شرکت نفت به منظور همکاری و همگامی با مبارزات ملت مسلمان ایران و به منظور جلوگیری از صدور نفت به خارج دست به اعتصاب زده ‏اند؛ اما دولت غاصب و غیر قانونی نظامی، با تهاجمات سبعانه خود و اعمال زور و ارعاب، می‏ خواهد این اعتصاب را جهت ادامه غارت نفت بشکند. و همچنین در حالی که نفت و فرآورده‏ های نفتی برای مصارف داخلی تولید می‏ شود یا موجود می ‏باشد، از پخش آن در داخل جلوگیری نموده و سعی می ‏نماید تا ایجاد فشار و ناراحتی های بیشتری را برای مردم فراهم آورد. برای مقابله با این برنامه‏ های دولت غاصب و تأمین نیازهای مردم در داخله، تحقق شرایط زیر لازم است:

۱- نظامیان و مأمورین انتظامی از مناطق و مراکز نفتی بیرون بروند و دخالتی در امور مربوطه ننمایند و از ایجاد هر گونه ارعاب در بین کارکنان خودداری نمایند.

۲- نفت و فرآورده‏ های نفتی فقط به اندازه مصرف داخلی تولید شود و از صدور نفت به خارج، تا سقوط رژیم غیر قانونی، جلوگیری کامل به عمل آید.

۳- ارتش و نظامیان حق احتکار مواد نفتی را که برای مصرف داخلی تهیه می ‏شود ندارند و از آن باید جلوگیری شود.

با توجه به مراتب بالا مقتضی است جنابعالی، که در اداره صنایع عظیم نفت دارای سوابق و تجارب فراوان هستید، یک هیأت پنج نفری مرکب از حجت الاسلام جناب آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی و جناب آقای مهندس مصطفی کتیرایی و دو نفر دیگر را با نظر خودتان و مشورت آقایان تعیین نمایید. این هیأت، تحت سرپرستی جنابعالی، مناطق نفتی را بازرسی نموده و در امر تولید نفت با احراز شرایط ذکر شده در بالا نظارت بنمایید؛ و ضمن ابلاغ مراتب تشکر ملت ایران از کارگران زحمتکش و کارمندان محترم، عده لازم را به بازگشت به سرِ کار و ادامه تولید نفت در حد مصارف داخلی دعوت فرمایید؛ و شرایط بالا را به کارمندان و کارگران تذکر بدهید که اگر دولت غاصب هر یک از شرایط بالا را نقض نمود جریان نفت بکلی قطع گردد و به سایر اعتصاب کنندگان ملحق گردند. و بدین ترتیب مسئولیت عواقب قطع نفت به عهده دولت غاصب و غیر قانونی خواهد بود. از مدیریت نفت نیز انتظار داریم که در این امر مهم و حیاتی و در این مرحله حساس کنونی با این هیأت همکاری صادقانه و همه جانبه بنمایند.

از خداوند متعال استقلال و عظمت کشور و توفیق ملت را برای به دست آوردن آزادی و استقلال خواستارم. و السلام علیکم.

روح الله الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام، ج‏ ۵، ص: ۳۰۲ - ۳۰۳)

. انتهای پیام /*