حسن تدبیر امام خمینی(س) در رهبری مبارزات حق‌طلبانه مردم ایران، یکی یکی سنگرهای کلیدی در داخل ایران را فتح و توطئه‌های رژیم را به خودش برمی‌گرداند. حکم امام خمینی(س) به مهندس بازرگان برای تعیین هیأت پنج نفره برای اداره مناطق نفتی و نحوه نظارت در تولید نفت فقط برای مصرف داخلی و عدم دخالت نظامیان در این امر و یا عدم احتکار نفت تولید شده و قطع صدور آن و قطع کلی جریان نفت در صورت نقض شروط سه‌گانه تعیین شده، نمونه‌ای از مدیریت داهیانه حضرت امام در جریان مبارزه بود. (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی، ص 315 و 316)

متن این حکم را که روز 8 دی 57 در نوفل لوشاتو صادر شده با هم می خوانیم:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

28 محرّم 99

جناب آقاى مهندس مهدى بازرگان‏

پس از اهداى سلام و تحیت، به طورى که مسبوق هستید کارگران و کارمندان محترم شرکت نفت به منظور همکارى و همگامى با مبارزات ملت مسلمان ایران و به منظور جلوگیرى از صدور نفت به خارج دست به اعتصاب زده ‏اند؛ اما دولت غاصب و غیر قانونى نظامى، با تهاجمات سبعانه خود و اعمال زور و ارعاب، مى‏ خواهد این اعتصاب را جهت ادامه غارت نفت بشکند. و همچنین در حالى که نفت و فرآورده‏ هاى نفتى براى مصارف داخلى تولید مى‏ شود یا موجود مى ‏باشد، از پخش آن در داخل جلوگیرى نموده و سعى مى ‏نماید تا ایجاد فشار و ناراحتی هاى بیشترى را براى مردم فراهم آورد. براى مقابله با این برنامه‏ هاى دولت غاصب و تأمین نیازهاى مردم در داخله، تحقق شرایط زیر لازم است:

1- نظامیان و مأمورین انتظامى از مناطق و مراکز نفتى بیرون بروند و دخالتى در امور مربوطه ننمایند و از ایجاد هر گونه ارعاب در بین کارکنان خوددارى نمایند.

2- نفت و فرآورده‏ هاى نفتى فقط به اندازه مصرف داخلى تولید شود و از صدور نفت به خارج، تا سقوط رژیم غیر قانونى، جلوگیرى کامل به عمل آید.

3- ارتش و نظامیان حق احتکار مواد نفتى را که براى مصرف داخلى تهیه مى ‏شود ندارند و از آن باید جلوگیرى شود.

با توجه به مراتب بالا مقتضى است جنابعالى، که در اداره صنایع عظیم نفت داراى سوابق و تجارب فراوان هستید، یک هیأت پنج نفرى مرکب از حجت الاسلام جناب آقاى حاج شیخ اکبر هاشمى رفسنجانى و جناب آقاى مهندس مصطفى کتیرایى و دو نفر دیگر را با نظر خودتان و مشورت آقایان تعیین نمایید. این هیأت، تحت سرپرستى جنابعالى، مناطق نفتى را بازرسى نموده و در امر تولید نفت با احراز شرایط ذکر شده در بالا نظارت بنمایید؛ و ضمن ابلاغ مراتب تشکر ملت ایران از کارگران زحمتکش و کارمندان محترم، عده لازم را به بازگشت به سرِ کار و ادامه تولید نفت در حد مصارف داخلى دعوت فرمایید؛ و شرایط بالا را به کارمندان و کارگران تذکر بدهید که اگر دولت غاصب هر یک از شرایط بالا را نقض نمود جریان نفت بکلى قطع گردد و به سایر اعتصاب کنندگان ملحق گردند. و بدین ترتیب مسئولیت عواقب قطع نفت به عهده دولت غاصب و غیر قانونى خواهد بود. از مدیریت نفت نیز انتظار داریم که در این امر مهم و حیاتى و در این مرحله حساس کنونى با این هیأت همکارى صادقانه و همه جانبه بنمایند.

از خداوند متعال استقلال و عظمت کشور و توفیق ملت را براى به دست آوردن آزادى و استقلال خواستارم. و السلام علیکم.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏5، ص: 302 و 303)

. انتهای پیام /*