برگزاری نشست خبری مدیرموسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) اصفهان

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری ضمن عرض خیر مقدم به خبرنگاران و اصحاب رسانه بیان داشت موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س)  از مواریث فرهنگی امام است که در 17 شهریور سال 1367  پیرو درخواست یادگار امام خمینی (س) حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد آقا خمینی(س) تأسیس و در آبان ماه سال 1368 مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون، امر حفظ، نشر، نظارت و تأیید آثار حضرت امام خمینی (س) را بعهده موسسه واگذار و علاوه بر آن بعضی از سازمانهای وزارات خانه ها و صدا و سیما را موظف به نشر و بسط اندیشه های بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران نمود.

در سال 1373 موسسه اصفهان با دستور یادگار امام (س) پیرو درخواست گروهی از دلباختگان امام تأسیس گردیده که تاکنون منشأ اثرات بسیاری بوده است.

 ایشان در خصوص جایگاه موسسه و وظایف اصلی آن بیان داشت:

این موسسه نهادی دولتی نیست، بلکه به لحاظ ساختاری، مستقل است و به عنوان مجموعه ای فرا دستی و راهبردی و استراتژیک که به موضوع نظارت بر آثار تولیدی و ترویج اندیشه های حضرت امام خمینی(س) مبادرت می کند.

وظایف اصلی موسسه حول دو محور است:

1 – حفظ و تنظیم آثار حضرت امام خمینی(س): که باید اذعان داشت که در حوزه ، حفظ و تنظیم و طبقه بندی آثار فکری حضرت امام خمینی (س) بسیار موفق عمل شده است ، الان همه آثار حضرت امام خمینی (س) به زبانهای زنده دنیا ترجمه شده است ، از جمله کارهای بسیار خوبی که در این حوزه صورت گرفته است تهیه دانشنامه امام خمینی (س) است که تا پایان سال جاری به پایان خواهد رسید .

2 – ترویج اندیشه و افکار حضرت امام خمینی(س): این تنها وظیفه موسسه نیست ، بلکه یک عزم عمومی را می طلبد امروز بیش از 50 درصداز جمعیت کشور زیر 30 سال سن دارد و در زمان حضرت امام (س) حضور نداشته اند.

 لذا نقش آفرینها و دم مسیحایی حضرت امام خمینی (س)  را در مقاطع حساس درک نکرده اند و از امام تنها یک تصویر تاریخی در ذهن دارند . و آنچه که مسلم است در آشناسازی نسل جوان و نوجوان با اندیشه های امام منفعلانه عمل کرده ایم  و نتوانستیم آن اندیشه الهی را به خوبی منتقل کنیم لذا همه ما مسئولیم ، بهترین روش جهت انتقال مفاهیم اندیشه و افکار امام در کنار راهکارهای مختلف استفاده از زبان فرهنگ و هنر است، چرا که محدود به موزه ها نیست اگر اندیشه های حضرت امام خمینی(س) مانند خدا باوری، اعتقاد به مردم و نقش آنان، آزادی، استقلال، عدم استعمار پذیری، توجه به محرومان و مستضعفان، ترویج عدالت و عدالت خواهی با زبان هنر ارایه گردد هم تأثیر گذار و هم با اقبال عمومی مواجه خواهد شد.

اگر ما بتوانیم ، سبک زندگی امام ، اخلاق امام که به احدی دشنام نمی دهد، و با دشمن خود با احترام برخورد می کند به جامعه معرفی کنیم مورد اقبال جامعه قرار می گیرد.

با توجه به مباحث طرح شده رویکرد اصلی موسسه اصفهان به سمتی است که اندیشه امام خمینی(س) به فرهنگ و باور عمومی تبدیل شود. که اگر بتوانیم اندیشه امام را تبدیل به فرهنگی عمومی کنیم، به یقین در راستای رسیدن به اهداف عالیه الهئ و انسانی گام نهاده ایم.

در این راستا و جهت استفاده از همه تخصص ها و سلیقه ها اقدام به تشکیل شوراهای سیاستگذاری جهت استفاده از نظرات کارشناسان محترم نموده ایم.

1 – شورای سیاستگذاری ادبیات و شهر

2 – شورای سیاستگذاری سینما وتئاتر

3 - شورای سیاست گذاری هنرهای تجسمی

4 – شورای سیاستگذاری فضای مجازی و وب

اقدامات صورت گرفته تاکنون :

1 – خلق آثار هنری در حوزه اندیشه امام خمینی(س) که بسیاری از آثار هنری مانند خوشنویسی، گرافیک، نقاشی، نگارگری... از هنرمندان اصفهان است.

2 –برگزاری 16 جشنواره شعر با عنوان عروج و بهمن

3-برگزاری 6 جشنواره فیلم آیینه و آفتاب

4 – برگزاری 7 جشنواره کشوری هنرهای تجسمی

5 – تجهیز اکثر کتابخانه های استان به آثار مکتوب حضرت امام خمینی(س)

 6 – برگزاری مسابقات کتابخوانی

7 – آموزش مجازی وصیتنامه حضرت امام خمینی(س) که با حضور خانم دکتر طباطبایی برگزار شده که نزدیک ده هزار نفر شرکت کننده داشته ایم که حدود 5 هزار نفر پایان نامه گرفته اند.

برنامه های در دست اقدام:

در حوزه سینما :

1 – کلاسهای نقد فیلم، فیلم نامه نویسی

2 – اجرای تئاتر

3 – جلسات هنرمندان مستند ساز

4 – کلاسهای عکاسی

در حوزه ادبیات:

1 – کارگاه تفسیر مثنوی با استفاده مبانی روایی شیعه و اشعار حضرت امام خمینی(س)

2 – جشنواره ادبیات و شعر در بهمن 93

 هنرهای تجسمی: برگزاری هشتمین جشنواره طریق جاوید با همکاری جهاد دانشگاهی که در چهار رشته، خوشنویسی، تدهیب، نقاشی خط و گرافیک، خرداد 94 برگزار خواهد شد.

آموزش مجازی استفاده از فضای وب:

1 – آموزش کارکنان دولت و آشنایی با اندیشه های امام

2 – آشنایی با سیره واندیشه مرحوم حاج احمد آقا

برنامه های معرفت افزا مانند:

1 – جلسات ماهانه گوهر معرفت 2- مباحث تفسیر ( قرآن با رویکرد به اندیشه نفسیر امام) 3 – تشکیل ستاد برگزاری بیستمین سالگرد رحلت حاج احمد آقا(ره)

لازم می دانم از همه  مسئولین استان خاصه امام جمعه محترم و استاندار محترم و مدیران اجرایی استان که همکاریهای خوبی در این مدت با موسسه داشته اند تشکر نمایم.

تفاهم نامه هایی با مراکز همچون:

1- مرکز اسناد ملی 2-جهاد دانشگاهی 3-آموزش پرورش 4- میراث فرهنگی ، حوزه علمیه 5 – مرکز رسیدگی به امور مساجد ، دبیرخانه ائمه محترم جمعه ، به امضاء رسیده و یا در شرف امضاء است.

منبع: دفتر نمایندگی موسسه تنظیم و نشر امام خمینی در اصفهان

. انتهای پیام /*