به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از روابط عمومی نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در اصفهان، در این دیدار که با حضور حجت الاسلام کمساری مدیر نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) در اصفهان برگزار شد؛ آیت الله مظاهری ضمن ابراز خرسندی فراوان از تصمیم برگزاری این همایش، این دیدار را جلسه ای مقدس دانست و خطاب به حاضران تصریح کرد: از اینکه شما را ملاقات کردم بسیار خوشحالم و پیشنهادی که فرمودید کاری بسیار مقدس و به جاست و می دانم که خیلی خوب و عالی انجام خواهد گرفت. حقیقت حضرت امام خمینی(س)، حقیقت خانم و ارادت مردم باعث می شود همایش فوق العاده مهم و به جایی برگزار شود.

وی افزود: بزرگانی نظیر آقازاده های مرحوم حاج احمد آقا باید در صحنه این همایش باشند و کتابهایی که درباره ایشان منتشر می شود؛ باید به گونه ای باشد که در شأن و مقام خانم باشد. گرچه اگر ده جلد کتاب هم چاپ و تهیه شود مقام ایشان بالاتر از این هاست. ایشان در نظام ما مقام بالایی دارند و این نظام، مرهون خدماتشان است. صبر و استقامت ایشان، و همراهی صددرصدشان با حضرت امام، علاقه ایشان به حضرت امام و علاقه حضرت امام به ایشان محبوبیت خاصی به خانم داده است؛ به طوری که جامعه ما دوش به دوش محبتی که به حضرت امام دارد، به خانم محبت دارند.

آیت الله مظاهری در ادامه با اشاره به نقش مرحوم بانو خدیجه ثقفی در تربیت آیت الله سید مصطفی خمینی و حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی، شخصیت همسر امام خمینی را از نظر نسب بالا توصیف کرد و خطاب به علی ثقفی افزود: این ازدواج که به درایت پدر شما صورت گرفت، ازدواجی مقدس و مقدمه ای مقدس برای دستاوردهای بزرگ بود.

رییس حوزه علمیه اصفهان ادامه داد: برای اینکه حضرت امام از نظر علمی به آن مقام ها برسند؛ خانم دخالت دارند. صبر و استقامت خانم در دست یابی حضرت امام به مقامهای علمی و برای اینکه نظام جمهوری اسلامی تشکیل  شود، اهمیت فراوانی دارد و من این گونه می اندیشم که ایشان درایتی بسیاری بالا داشت؛ این خانم، نمونه است. 

وی همچنین متذکر شد: من این گونه می اندیشم که درباره حضرت امام و خانم کفو محض برقرار است. حضرت امام جوانیشان نمونه بود، مسنیشان نمونه بود، در دوران پیری، تشکیل نظامشان نمونه بود و کفو حضرت امام، این خانم بودند که در همه امتیازات حضرت امام شریک بودند؛ چنانکه در مواقع مختلف حضرت امام اقرار می کردند به مطالبی که بیان شد.

این استاد برجسته حوزه های علمیه متذکر شد: همچنان که حضرت امام افتخاری بودند؛ برای همه و برای خانم؛ خانم هم، افتخاری برای حضرت امام بودند؛ در همه جوانیشان، مسنی شان، مدرس شدن و مقام شامخ ولایتشان! از این رو، حتی اگر این نکوداشت مبدل به یک کنگره هم می شد جا داشت و هرچه روی آن کار کنیم جا دارد.

آیت الله مظاهری با بیان اینکه اکنون هم، که این کار شروع شده، مشارکت در آن، به نحوی برای همگان ضرورت دارد، خواستار آن شد: این همایش در سطحی بالا برگزار شود؛ به گونه ای که متناسب با مقام قدس حضرت امام و مقام قدس خانم باشد. 

وی با تأکید بر این که ایده برگزاری این همایش ایده ای مقدس است، متذکر شد: این همایش باید به گونه ای برگزار شود که به امتیازی برای جمهوری اسلامی تبدیل شود و این که یک روز، همایشی برگزار شود و جلسه ای و چند نفر صحبت کردن و دو سه کتاب چاپ کردن، گرچه خوب است؛ اما متناسب با مقام شامخ خانم نیست.

این درس آموخته مکتب امام خمینی با بیان این که همانطور که اگر ما بخواهیم کنگره ای برای حضرت امام برگزار کنیم، خیلی باید درباره آن بیاندیشیم و برنامه ریزی کنیم و شاید اساسا ممکن هم نیست، درباره خانم هم چنین است. برگزاری کنگره برای ایشان، نظیر برگزاری کنگره ای برای حضرت امام است؛ تفاوتی ندارد و این نکته؛ امتیاز بسیار بالایی برای ایشان است. ایشان، خانم حضرت امام است؛ خانمی که حضرت امام همیشه تعریف او را می کرده، و همواره علاقه ای خاص به ایشان داشته و الحمدلله عمر خانم اگر سرتاسر زجر بود، اما سرتا پا افتخار هم بود.

این استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه یادآور شد: در زمان طلبگی حضرت امام، زندگی برای خانم خیلی مشکل بود. با آن تشریفات و مقامهای علمی «طایفه» ایشان در قم، با یک دنیا شهامت و مرارت، همسر یک طلبه با مشقت و زحمات خاص خود شدن، و در ادمه دو داغ هم روی دل وی آمدن، اهمیت زیادی دارد. اما من این گونه می اندیشم که خود ایشان توجه داشتند که همه این ها، الطاف خفیه خداوند بود؛ چنانکه مرگ مصطفی هم اگر نبود، اکنون نظام نبود. اینکه حضرت امام در مرگ مصطفی از الطاف خفیه الهی یاد می کنند؛ یعنی به گونه ای مرگ مصطفی منجر به جمهوری اسلامی و تأسیس این نظام می شود.

آیت الله مظاهری با بیان این که احمد آقا نزد حضرت امام خیلی مقام داشت، گفت: در نامه های عرفانی ـ اخلاقی ای که حضرت امام منحصراً برای احمد آقا می نویسد یا گفته هایی که این اواخر حضرت امام درباره ایشان دارند؛ روشن است که احمد آقا مقام بالایی از منظر امام داشتند و این نشان می دهد که خانم داغ دو شخصیت نمونه را دیدند. اما الحمدلله با صبر و استقامت! مرگ مصطفی در نجف تحمل شد و دشمن و دوست به صبوری خانم آفرین گفتند؛ همچنانکه مرگ احمد آقا رخ داد و دشمن و دوست به صبوری ایشان آفرین گفتند؛ از این رو و با توجه به این صبر و استقامت و شهامت ایشان، خوشحالم از اینکه این سمینار را می خواهید برگزار کنید.

رییس حوزه علمیه خطاب به مسوولان برگزاری همایش بانو قدس ایران، تأکید کرد: هرچه فراخور حال من باشد؛ در خدمتم؛ قم باید در خدمت شما باشد، موسسه باید در خدمت شما باشد. در این سمینار همه بچه های خانم از دختر و پسر و نوه ها مخصوصاً آقا سید حسن باید در خدمت شما و در خدمت سمینار باشند و به هر اندازه که می شود باید کمک کنند و تقاضا دارم از شما که از این سه تا پسر احمد آقا خیلی استفاده کنید.

آیت الله مظاهری یادآور شد: از خانم احمد آقا خیلی می شود استفاده کرد چون علاقه ی خاصی این دو به هم داشتند و نوشته های خاصی هم این خانم درباره خانم آقا دارند و ایشان هم باید خیلی کمک کنند، در جریان باشند باید در صحنه باشند.

وی تأکید کرد: یا نباید کاری کنید یا حال که شروع کردید باید خیلی عالی انجام بگیرد. این که زنگش را زدید زنگ خوشحالی ست؛ همه علماء، همه پژوهشگران، همه نویسندگان همه دانشگاهیان باید به فراخور حالشان کمک کنند تا همایشی که موجب امتیاز برای نظام جمهوری اسلامی باشد؛ برگزار شود. آنچه در فراخور حال من باشد در خدمت شما هستم.

گفتنی است در ابتدای این دیدار، علی ثقفی برادر بانو خدیجه ثقفی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با حضرت آیت الله مظاهری، گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی برای برگزاری همایش بزرگداشت مرحومه بانو خدیجه ثقفی در بیستم فروردین ماه سال آینده، همزمان با میلاد حضرت فاطمه الزهرا (س) و حضرت امام خمینی (س) به آیت الله مظاهری ارائه کرد.

وی با بیان ویژگیهای شخصیتی و نسبی و زندگی اجتماعی و مراتب علمی همسر امام خمینی (س)، به  مهمترین برنامه های این همایش از جمله رونمایی از کتب مربوط به زندگی شخصی و خاطرات ایشان و خاطرات اطرافیان از ایشان در روز بزرگداشت اشاره کرد و خواستار راهنمائیها و ارشادات حضرت آیت الله مظاهری جهت برگزاری هرچه بهتر بزرگداشت این بانوی مکرمه شد.

. انتهای پیام /*