از مجموعۀ مکتوباتی که در ایام حیات مبارک حضرت امام، برای ایشان ارسال شده است، قریب یک میلیون نامه در آرشیو مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) نگهداری می‏‏ شود. شیوۀ امام بزرگوار این بود که گزارش موضوع  ‏بندی شده و آماری تمام نامه‏های عادی را که به صورت روزانه از سوی دفتر معظم‏ له تنظیم می‏ گردید، ملاحظه می‏ فرمودند و در مواردی که لازم بوده است پاسخ نامه‏ ها از سوی دفتر ارسال می‏ گردید، و معدودی از نامه‏ ها را نیز حضرت امام شخصاً جواب می‏ داده ‏اند. از جمله آنها نامه خانمی است که در تیر ماه سال 1362 به همراه هدیه ای برای امام ارسال شده است. امام این هدیه را که شامل گردنبندی از دسترنج این زن فداکار است پذیرفته و دوباره به صاحب نامه اهدا کرده اند:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم. به نام خداوند بخشنده مهربان‏

خدمت رهبر کبیر انقلاب و نایب بر حق امام زمان سلام؛ امیدوارم این سلام گرم و ناقابل من را که از فرسنگها راه دور می‏ آید بپذیری. سلامی مملو از مهر و محبت؛ سلامی که از اعماق قلبم برمی‏ خیزد و به سوی شما می‏ آید. سلامی که از این تونل های پر پیچ و خم جاده ‏ها گذشته و هزاران خاطره‏ های گوناگون در برگرفته و برای شما بازگو می‏ کند. سلامی که از وجود این جانب به شما امام عزیز گزارش ها می‏ دهد.

ان شاء اللَّه که حالت خوب بوده و در پناه ایزد متعال به سلامتی هر چه تمامتر زندگی کنی و در پناه امام زمان خوش و خرم باشی. من زنی 32 ساله هستم که شش دختر دارم. من گردنبندی که از دسترنج خودم تهیه کردم، می‏ خواهم برای شما بفرستم؛ امیدوارم که قبول فرمایید.

امام عزیز، ما شما را خیلی دوست داریم و خیلی دلمان می‏ خواهد شما را زیارت کنیم ولی چون نمی ‏توانیم به دیدن شما بیاییم می‏ خواهیم یک چیزی از شما داشته باشیم. از شما خواهش می‏ کنیم که جواب نامه را به دست خودت برایمان بفرستی و همراه آن یک دعا برایمان بنویس که بخوریم تا سلامت باشیم. دیگر عرضی ندارم جز سلامتی شما. خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار، از عمر ما بکاه و به عمر او بیفزای.- 26/ 4/ 62- به امید پیروزی اسلام- زهرا جعفری‏

بسمه تعالی‏

خواهرم، نامه محبت ‏آمیز و هدیه‏ ای که فرستاده بودید واصل شد. از شما تشکر می‏ کنم و امیدوارم خداوند متعال شما و فرزندانتان را سلامت و عافیت و سعادت دین و دنیا و آخرت عنایت فرماید. چون میل دارم که خود شما از هدیه که برای من فرستاده ‏اید و آن را قبول نموده ‏ام استفاده کنید، لهذا برای شما فرستادم. و السلام علیک و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام، ج‏18، ص: 21)

 مطلب دیگر نامه ای است که در تیرماه 1364 از سوی یک فرزند شهید برای امام ارسال شده است. حضرت امام در پاسخ نصایحی ارزشمند را مرقوم می فرمایند. متن نامه و پاسخ حضرت امام در ادامه آورده شده است:                       

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

رهبر عزیز و بزرگوار خوبمان، سلام‏

ان شاء اللَّه حال شما خوب باشد که اگر حال شما خوب باشد و سرحال باشید، ما هم خوشحال خواهیم بود. دو سال است که بنیاد شهید برای ما فرزندان شهدا، اسرا و مفقودین اردوی سراسری می‏ گذارد و در اردوی هر ساله آرزوی دیدار با شما را داریم؛ اما نتوانسته‏ ایم. امسال که برای سومین بار برای اردو می ‏رویم از شما که به جای پدرمان هستید، می‏ خواهیم که برای ما پیامی بدهید و ما را چند نصیحت بکنی که ما پس از پدرمان چه کارهایی باید انجام بدهیم و در جامعه چه بکنیم.

خدا حافظ شما. ان شاء اللَّه بتوانیم روزی با شما دیدن کنیم.

خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار.

یک فرزند شهید که از جانب همه شرکت کنندگان این آرزو را دارد.

 بسمه تعالی‏

فرزند بسیار عزیزم‏

نامه محبت ‏آمیز شما، که از جانب خود و دیگر فرزندان عزیز شهدا، مفقودین، اسرا و جانبازان بود، موجب خرسندی شد. امید است شما عزیزان خردسال که یادگار فداکاران در راه خداوند تعالی و اسلام عزیز هستید، چون پدران بزرگوار خویش خود را برای دفاع از اسلام بزرگ و میهن عزیز مهیا سازید؛ و با فرا گرفتن علم و ادب و کوشش در راه به دست آوردن کمال انسانی و اخلاق اسلامی برای اسلام عزیز و کشور خودتان فرزندان شایسته‏ ای باشید.

شماها با از دست دادن عزیزان خود، فرزندان اسلام و پیامبر عظیم الشأن هستید.

ان شاء اللَّه تعالی در پناه خداوند عالَم موفق شوید با کسان خود، خصوصاً مادران داغدیده، به خوبی رفتار نمایید از خداوند منّان سلامت برای شما، و رحمت برای شهیدان، سلامت و رهایی برای اسرا و مفقودین شما خواستارم. و السلام علیکم.

شوال 1405

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام، ج‏19، ص: 292 و 293)

. انتهای پیام /*