به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از خبرگزاری ایرنا، در کتابخانه شهید قاضی طباطبایی هشت دستخط از امام خمینی(س) وجود دارد که آخرین دستخط حضرت امام(س) جواب تلگراف آیت الله قاضی در تسلیت شهادت آیت الله مرتضی مطهری به محضر ایشان است و در قسمتی از تلگراف شهید قاضی طباطبایی آمده:
استاد اعظم و رهبر عالیقدر و ای ابرمرد تاریخ، این شخصیت بزرگ(شهید مطهری) عضو بسیار ارزنده و موثر انقلاب و تربیت یافته مکتب درس و تربیت حضرت مستطاب عالی و مورد توجه آن جناب و در حکم فرزندی از فرزندان آن ذات معظم بود، لذا غمی که از فقدان شهید بزرگوار، امام را متوجه است، وصف ناکردنی است. ای کاش یارانش که یکی از آنان ارادتمند می باشم، در خاک و خون بغلطیم تا دین خدا استوارتر و مسلمانان به انجام وظایف دینی تواناتر باشند؛ شاگردانت در این آرزو هستند. (صحیفه امام، ج21، ص649)
شهید قاضی طباطبایی پس از شش ماه به آرزوی خود دست یافت و در دهم آبان ماه سال 1358، در شب همان روزی که نماز عید قربان را اقامه کرده بود؛ هنگام بازگشت به منزل در تاریکی شب به دست یکی از اعضای گروهک فرقان مورد اصابت سه گلوله قرار گرفت و به فیض شهادت نائل آمد و اینگونه طلایه دار شهدای محراب انقلاب اسلامی شد.
وی در سال 1293 شمسی در تبریز متولد شد و در 16 سالگی به همراه پدر به دستور رضاشاه به تهران و از آنجا به مشهد مقدس تبعید شد. البته 12 سال بعد شهید قاضی طباطبایی برای تکمیل دروس خود راهی شهر قم شد و از آنجا بود که با حضرت امام خمینی(س) آشنا شد و پس از 10 سال به نجف مهاجرت کرد تا در حوزه آن شهر از محضر بزرگانی چون آیات عظام ˈسید محسن حکیمˈ، ˈسید ابوالقاسم خوییˈ و ˈمحمد حسین کاشف الغطاءˈ بهره ببرد.
وی پس از بازگشت به تبریز ضمن ادامه کارهای تحقیقاتی که از سالیان پیش شروع کرده بود،با همتی والا و اخلاصی کم نظیر قدم در عرصه ارشاد و تبلیغ نهاد و نتیجه 30 سال تلاش برای کسب معارف و علوم اسلامی،انتشار آثار و تحقیقات از جمله 40 کتاب و دهها مقاله و رساله علمی است.
پس از آغاز دوره جدید مبارزات ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی(س) در سال 1342 شمسی، شهید قاضی نیز به عنوان یکی از ارکان مبارزه، رهبری مردم غیور آذربایجان را به عهده گرفت و در دورانی که حتی ذکر نام امام خمینی(س) جرم محسوب می شد؛ وی در منابر و سخنرانی های خود از امام به صورت علنی یاد می کرد و رژیم را به باد انتقاد می گرفت.
از آن سال به بعد تا پیروزی انقلاب اسلامی این شهید مبارز و خستگی ناپذیر یا در تبعید و زندان از شهری به شهر دیگر بود و یا به علت شکنجه های دشمن در بیمارستان بستری بود.
پس از واقعه 19 دی در قم، منزل این مبارز پناهگاه مبارزان مسلمان بود و قیام قهرمانانه مردم تبریز در 29 بهمن سال1356 نیز با هدایت های این شخصیت عظیم صورت گرفت.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، آیت الله قاضی طباطبایی به در سمت امام جمعه تبریز همه هفته با حضور در مراسم باشکوه نماز جمعه به ایراد خطبه و ارشاد و راهنمایی مردم پرداخت تا اینکه در دهم آبان همان سال یعنی پس از سه ماه از امامت جمعه توسط به شهادت رسید.

. انتهای پیام /*