پرتال امام خمینی (س): سید کاظم اکرمی (۱) که روزگاری در قامت وزیر و وکیل مردم، مشغول ایفای نقش در جمهوری اسلامی بود در خاطرات خود به اولین دیدار با امام خمینی (س) و نگاه دقیق ایشان به تک تک حاضران پرداخته و اینگونه روایت کرده است:

در بهار سال ۱۳۴۲ به همراه دوستانی چون: محمد حنیف نژاد (۲)، ‎تراب حق شناس، حمید نوحی و محمد بسته نگار که حدود ده نفر بودیم، ‎به عنوان نمایندگان انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های تهران در ‎‎همان منزل محله یخچال قاضی قم خدمت امام رسیدیم. شاید من نفر ‎ دوم یا سوم بودم که وارد شدم. کاملا یادم هست که حضرت امام از ‎ بالای عینک دقیقا یک یک ما را نگاه کرده و در کیفیت ورود و نشستن ما ‎دقت می نمودند. آقای محمد بسته نگار که از سال ششم دبیرستان با من ‎دوست بود و بعد هم داماد آیت الله طالقانی شد سؤالی مطرح کرد که آقا‎ ‎برنامه شما برای مبارزه چیست؟ امام تا حدودی ناراحت شده و فرمودند:‎ ‎ما برنامه خاصی نداریم! برنامه ما اسلام است.

در آن جلسه غیر از ما عده ای دیگر نیز حضور داشتند که در میان آنها یکی دو نفر از ساواکی ها هم بودند. بعضی از اعضای بیت آن حضرت ‎در اتاق وارد شدند تا ساواکی ها را بیرون کنند که امام با همان اقتدار ‎ همیشگی خود فرمودند: بگذارید بنشینند، چه غلطی می خواهند بکنند؟

 بعد از اینکه از خدمت امام مرخص شدیم، از اعضای بیت به ما‎ گفتند که اگر دسته جمعی بروید همه تان را می گیرند. تک تک بروید و‎ فرار کنید. من با حمید نوحی از کوچه هایی که کنار باغ بود و آن موقع ‎هنوز خانه نشده بود، فرار کردیم و به وسیله ماشین به سوی تهران ‎حرکت کردیم، دیگر نفهمیدیم بقیه چطور به تهران آمدند.

پی نوشت:

۱ . سید کاظم اکرمی، در سال ۱۳۱۹ در همدان متولد شد و تحصیلات‎ مقدماتی خود را در همان جا به پایان رساند و به معلمی پرداخت. در ‎ سال ۱۳۷۴ موفق به دریافت دکترای برنامه ریزی درسی از دانشگاه تربیت‎ معلم و به تدریس در آن دانشگاه مشغول شد. سید کاظم اکرمی‎ در ضمن فعالیت های فرهنگی به فعالیت سیاسی روی آورد و در اوایل ‎ ۱۳۵۱ دستگیر شد و به زندان افتاد و پس از طی دوران زندان در همدان‎ و سنندج در اواخر همان سال آزاد شد. در سال ۱۳۵۲ به علت تکثیر‎ اعلامیه حضرت امام و همکاری با گروه اباذر دستگیر شد و دوباره به‎ زندان افتاد و در ۱۳۵۶ آزاد شد. مشاغلی را که پس از انقلاب به عهده‎ گرفت عبارتند از: مشاور مدیر کل آموزش و پرورش، نماینده مجلس‎ خبرگان دوره اول، معاون و سپس رئیس دانشسرای راهنمایی همدان، ‎ مسئول آموزش و پرورش همدان، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره ‎ اول، وزیر آموزش و پرورش از ۲۶ مهر ۱۳۶۳ تا ۲۶ مرداد ۱۳۶۸ مدرس و ‎ مسئول دانشگاه تربیت معلم.

۲. محمد حنیف نژاد (۱۳۵۱-۱۳۱۷) از پایه گذاران جنبش مسلحانه در دهه ۱۳۴۰، در خانواده ای بازاری در تبریز متولد شد. پس از دریافت دیپلم متوسطه در تبریز وارد دانشکده کشاورزی کرج شد. وی در ۱۳۴۲، موفق به اخذ مدرک مهندسی در رشته ماشین آلات شد. حنیف نژاد در اوضاع و احوال سیاسی مذهبی دهه ۲۰ و ۳۰ رشد کرد و از آغاز جوانی به انجمن های اسلامی از جمله انجمن اسلامی دانشجویان پیوست و به فعالیت در جبهه ملی دوم پرداخت. بعد از تأسیس نهضت آزادی ایران در اردیبهشت ۱۳۴۱ جذب آن شده و در ۳ بهمن ۴۱ دستگیر و به زندان افتاد و پس از هفت ماه در ۱۱ شهریور ۴۲ آزاد شد. حنیف نژاد پس از دستگیری رهبران نهضت آزادی در ۱۳۴۱ و محاکمه و محکوم شدن آنها در ۱۳۴۳ و نیز حادثه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به این نتیجه رسید که دوران مبارزات سیاسی و قانونی به سر رسیده است و با رژیم پهلوی باید به شیوه مسلحانه مبارزه کرد. او این فکر را با دو تن از جوانان عضو نهضت آزادی، سعید محسن (۱۳۵۱-۱۳۱۸) و علی اصغر بدیع زادگان (۱۳۵۱-۱۳۱۷) در میان نهاد و پس کسب موافقت آنها به اتفاق در شهریور ۱۳۴۴ سازمان مجاهدین خلق ایران را بنیان نهادند. با دستگیری تعداد زیادی از اعضای سازمان در شهریور ۱۳۵۰، حنیف نژاد نیز شناسایی و در ۳ آبان ۵۰ دستگیر، و در ۴ خرداد ۵۱ اعدام شد. (دایره المعارف تشیع، نشر شهید سعید محبی، تهران، ۱۳۷۶، جلد ۶، ص ۵۴۰).

منبع:

برشی از کتاب امام به روایت دانشوران؛ ص ۷۳-۷۵

. انتهای پیام /*