پرتال امام خمینی (س): آیت الله حسین مظاهری از اساتید اخلاق در خاطراتش به سال های اقامت امام خمینی (س) در نجف اشرف اشاره و از ارادت ایشان نسبت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام گفته و نحوه قرائت زیارت عاشورا به وسیله امام را اینگونه شرح داده است:

در مدت پانزده سالی که امام در نجف اشرف بودند،‌‎ ‎‌هر شب سه ساعت از غروب گذشته در حرم مطهر‌‎ ‎‌حضرت علی ‌‌علیه السلام‌‌ حاضر می شدند و زیارت جامعه و‌‎ ‎‌امین الله را می خواندند. برنامه زیارت هر شب امام جز در‌‎ ‎‌موارد استثنایی که بیمار بودند یا حکومت نظامی برقرار‌‎ ‎‌بود، هرگز ترک نشد.

‌‌از حاج آقا مصطفی خمینی نقل شده که: شبی هوا‌‎ ‎‌طوفانی بود و بیرون رفتن از خانه بسیار سخت بود. من به‌‎ ‎‌معظم له گفتم که امیرالمؤمنین دور و نزدیک ندارد،‌‎ ‎‌زیارت جامعه را که در حرم می خوانید، امشب در خانه‌‎ ‎‌بخوانید. امام فرمودند: «مصطفی! تقاضا دارم روح‌‎ ‎‌عوامانۀ ما را از ما نگیری».‌

امام در بیشتر ایام زیارتی به کربلا مشرف می شدند و به‌‎ ‎‌زیارت امام حسین ‌‌علیه السلام‌‌ می رفتند. در دهۀ اول محرّم هر روز‌‎ ‎‌زیارت عاشورای معروفه را با صد مرتبه سلام و صد‌‎ ‎‌مرتبه لعن می خواندند.

منبع:

کتاب سبزتر از سبز؛ ص ۱۳؛ ناشر: کمیته فرهنگی ستاد یکصدمین سال میلاد امام خمینی(س)؛ زمستان ۱۳۷۸

. انتهای پیام /*